שלי על נאום המופתי: "נתיהו לקח את המורשת שלנו ודרס אותה. הוא חצה גבול משמעותי."

23 באוקטובר, 2015

שלי התראיינה במהדורת "יומן" בערוץ הראשון בהנחיית איילה חסון, והתייחסה למצב הביטחוני ולאיון הטרור, לנאום נתניהו בו האשים את המופתי של ירושלים חאג' אמין אלחוסייני בפיתרון הסופי, לבחירות בקק"ל ולנושאים נוספים.
על המצב הביטחוני ועל איום הטרור אמרה: "השיח על דאע"ש בישראל עולה, ואני חושבת שהדבר האחרון שאפשר להגיד על מערכת הביטחון זה שהיא מזלזלת בדאע"ש. אנחנו מדברים לא רק על רעיון אלא גם על מדינה איסלאמית שהולכת ומתרחבת ולא רק מפיצה סרטונים אלא היא מדינה לכל דבר – היא מערכת בריאות, היא מערכת חינוך והיא הולכת ומתפשטת. מדובר אכן באיום, אבל הוא מאוד רחוק מאיתנו. ישראל היום במצב של יכולת הגנה אקטיבית מאוד גבוה ביחס לכל מדינה אחרת בעולם. בסופו של דבר האיום הממשי והקרוב הוא איום הטרור, שאנחנו הולכים וחשים בו מידי יום."
על נאום המופתי אמרה:
"אני משוכנעת שזה היה מכוון ומחושב. זה היה נאום שנכתב לעילא ולעילא. צוירה שם לכאורה שיחה, כאילו הוא מתעד את השיחה, ואז הילטר אמר 'מה אני אעשה?', ואז המופתי אמר 'תשרוף אותם', והיטלר, ילד קטן שנשבה, לכאורה בכלל לא עלה על דעתו הפיתרון הסופי והשמדת יהדות אירופה. המופתי הוא זה שנתן לו את הרעיון. אני חושבת שזה היה מחושב מצד ראש הממשלה. אני חושבת שהוא מנסה באופן מאוד חמור בעיני למתוח קו מקביל או קו מקשר בין הסכסוך הישראלי פלסטיני לבין השואה, שהיא הדבר המחריד, המזעזע, חסר התקדים שלא היה ולא יהיה, אני מקווה, לנצח נצחים והוא חרות בגופנו, בגופו של העם היהודי. את יודעת, איילה, אני בת לניצולי שואה והסבים והסבתות שלי נספו בשואה. הנרטיב שלנו, הסיפור הלאומי המכונן שלנו, על השואה, הזהות המשפחתית, האישית, הלאומית שלנו – אני חושבת שנתניהו לקח ודרס אותה ברגל גסה לטובת המשך בניית הרעיון של השואה ההולכת ומתקרבת מצד הערבים. אני חושבת שהוא חצה גבול מאוד משמעותי.
...
המופתי היה דמות שלא הייתה קיימת בציבוריות הישראלית. לא, היא לא הייתה קיימת, ועכשיו יש מופתי – שטן חדש לשנוא אותו כמו את היטלר. אני לא אוהבת שכותבים את ההיסטוריה מחדש, ואין אירוע שישווה לשואה."
לבסוף, התייחסה לבחירות בקק"ל בהן ניצח דני עטר ואמרה:
"שלי: אני חושבת שהמפלגה שלי שגתה. אני חושבת שהתמיכה הגורפת במיכאל ביטון, ראש מועצת ירוחם, הייתה יכולה להיות סוג של תקנה, של גאולה אפילו, של התמודדות עם הטענות כלפינו בעסקנות, בנגיעה בשחיתות.
חסון: הוא ראוי או לא ראוי, דני עטר?
שלי: איילה, אני לא יודעת אם שמת לב, אני לא השמצתי אף אחד במהלך הקמפיין הזה.
חסון: אנחנו אחרי הקמפיין.
שלי: לא, אמרתי שיש אדם שהוא נקי כפיים, שאין בו רבב, שאין עליו תחקירים, שהוא ראש מועצה מחונן, שהוא הנציג הכי מזהיר של הפריפריה. כל כך הרבה מפלגת העבודה יכלה להפיק אם היינו שמים אותו בתפקיד הזה. זו הייתה כפרה גם על הפריפריה, גם על ההאשמה בגזענות, גם על ההאשמה בעסקנות ועל הנגיעה בשחיתות. לי צער שהמפלגה שלי נוהגת באופן הזה שוב ושוב ושוב ושוב. אם הייתי חיים רמון הייתי נואמת את נאום הלוויתנים, אבל אני לא חיים רמון."

לצפייה בראיון כולו: