שלי על עזיבתו של דרעי את משרד הכלכלה: "בחר בצד של בעלי ההון, וזה מאכזב אותי"

25 באוקטובר, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "אולפן פתוח" בערוץ הכנסת בהנחייה אורית לביא-נשיאל וביחד עם הפרשן ירון אברהם, והתייחסה להודעתו של שר הכלכלה אריה דרעי כי יעזוב את משרדו כדי לקדם את מתווה הגז, לבחירות בקק"ל ולנושאים נוספים.

על הודעתו של דרעי אמרה:

"לביא-נשיאל: התאכזבת מדרעי?
שלי: זה לא קשור לאכזבה שלי. אני פשוט לא מצליחה להבין לא את דרעי ולא את כחלון. שני שרים שנלחמו, ניהלו קמפיין בשיניים ובציפורניים. משאת נפשם הייתה להיות שרים כלכליים בכירים בממשלה. הם נישאו על כנפי הבטחה חברתית לשקופים ולמעמד הביניים. הם הגיעו למחוז חפצם. יש להם את היד על השלטר של הדבר הכי משפיע על הכלכלה ועל החברה הישראלית – על יוקר המחייה, על תעשייה, על תעסוקה – ואז הם פשוט זורקים כמו תפוח אדמה לוהט את האחריות הזאת ונמלטים ממנה. דרעי בסיפור הזה עכשיו, וכחלון שמעביר היום נדמה לי את הסמכויות שלו לשר אחר בממשלה.
לביא-נשיאל: לאבי גבאי.
אברהם: לא, ליריב לוין, והשר לא רוצה לקבל את הסמכויות. יצא מישיבת הממשלה. עוד סאגה בפני עצמה.

שלי: גם זה. אם באמת זה היה ביושר לב והיית באמת חושב שאתה לא יכול לטפל בסוגיית הגז בגלל החברים שלך, שידעת עליהם, אגב, גם קודם – לפחות הוא היה מעביר את זה לשר ממפלגתו, לאבי גבאי, השר לאיכות הסביבה, שגם מבין דבר או שניים בכלכלה וגם, מה לעשות, יש לו אג'נדה והוא לא מוכן לקבל את מתווה הגז כמו שהוא. לכן הבחירה ביריב לוין, שבסוף גם הוא לא מסכים – כי כולם מבינים שהמתווה הזה מזעזע – אבל הבחירה ביריב לוין היא ממש צינית. זה כמו לבחור בבנימין נתניהו.
לביא-נשיאל: אריה דרעי אמר אתמול בפגוש את העיתונות שהסיפור של מתווה הגז מצריך ועדת חקירה, לא פחות מזה. מדובר פה בהליך שערורייתי מאוד. אחרי שעשו את התיקונים הקוסמטיים שהוא ביקש הוא הצביע בעד המתווה ובכל זאת לא מוכן לחתום עליו. אז למה הוא לא אומר שהוא נגד?
שלי: שאלה מצוינת.
לביא-נשיאל: למה משה כחלון לא אומר שהוא בעד או נגד? למה הוא לא אומר שיש לו עמדה בסוגיה הזאת? אנחנו לא שומעים את האנשים באמת שמחזיקים בתיקים כלכליים.
אברהם: זה גודל האבסורד.

שלי: את ממש צודקת.
לביא-נשיאל: אני לא רוצה להעליב אף שר בממשלה, אבל זה בידיים שלהם.
שלי: זה הדבר שמדהים אותי כאן. וזה יותר מזה, זה לא רק שהם אומרים שהם לא רוצים להביע את דעתם, כי דרעי כן הביע אתמול את דעתו. אחרי שהוא אמר שזה נפל עליו ושהוא לא מבין בזה כלום הוא התחיל להסביר למה המתווה הזה כלום או הרע במעיטו. וכחלון שיגר את כל חברי הסיעה שלו להצביע בעד מתווה הגז ולעשות שקר בנפשם, כי חלק גדול מהם מתנגדים. לכן הם גם מאוד פעילים. הם משתפים פעולה עם המתווה הזה ובאמת לא עושים כלום. הם עושים הכל כדי שזה יעבור. כן, אני יודעת שהשיחה זאת היא שיחה פוליטית – אבל כן חשוב להסביר למה כולם נמלטים מזה. כי כולם יודעים שזה מתווה מזעזע. מזעזע. זה לא מתווה להוצאת הגז מהאדמה כמו שצועק שטייניץ כל הזמן, או נתניהו. זה מתווה להשארת הגז באדמה. אם החברות מחויבות בתוך ארבע שנים לפתח את לוויתן, המתווה הזה מעכב את זה לחמש שנים. אם היום החברות מחויבות לשים צינור שני בתמר, המתווה הזה פוטר אותן מצינור שני בתמר. אם היום החברות לא יכולות לייצא עד שלוויתן יפותח, היום הן יכולות לייצא גם מתמר. זה פשוט מטורף לחלוטין. זו מתנה בשווי עשרות מיליארדים לחברות הגז. לכן אני חושבת שכל מי שצריך לחתום על זה, ידו רועדת. הוא יודע שההיסטוריה הלא רחוקה תעשה איתו חשבון.
...
שלי: אני חייבת להגיד לך שההקלטות שירון (אברהם) הביא הן פשוט מחרידות. הקלטות מצוינות, כן? אבל המשמעות שלהן מחרידה. יושב איש עסקים פרטי, וראש הממשלה כבר ישב איתו ואמר לו שהוא נותן לו כבר את המתנה הזאת. זה דבר שהוא בלתי נתפס. זו רפובליקת בננות. דמוקרטיה לא מתנהלת ככה."

על הבחירות בקק"ל הוסיפה ואמרה: "אני ממש לא מרגישה שהפסדתי. אני מרגישה שעשיתי בדיוק את הנכון. נתתי את הכוח הפוליטי שהיה לי, שמתברר שהוא לא מבוטל – יותר משליש מצירי הועידה שתוך ארבעה ימים התגייסו לתמוך באדם ראוי – נתתי את קולי ואת תמיכתי לאדם הכי ראוי, הכי מתאים, שהיה יכול להיות סוג של גאולה למפלגה שלי בכל ההאשמות ובכל החשדות שיש תמיד – על קצת שחיתות, על עסקנות יתר, על התנכרות לפריפריה, על אולי שמץ גזענות. בא אדם שהוא מופלא, באמת, אחד מהאנשים המופלאים ביותר בדור חדש של מנהיגים שנוצרו כאן, שהיה יכול להיות תרופה ומרפא לכל הדברים שלנו. אני חושבת שזו שגיאה של המפלגה שלי שהיא לא התייצבה לימינו."

לצפייה בראיון המלא: