שלי על 20 שנה לרצח רבין: "מאז רבין הדרך המדינית שלנו היא הישרדות ומענה, לא לקיחת אחריות על גורלנו."

26 באוקטובר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתם של בצלאל קאהן ודוד חכם ברדיו קול ברמה, והתייחסה לעזיבתו של אריה דרעי את משרד הכלכלה בכדי לאפשר את קידום מתווה הגז, לציון 20 שנה לרצח יצחק רבין ולדרכו המדינית ולנושאים נוספים.

מתוך דבריה על פרישתו של דרעי:
"שלי: אני חושבת שבסוגיית הגז יש כאן דבר שהוא גם פוליטי ובוודאי גם כלכלי דרמטי מאוד לעתידה של המדינה. יש כאן התנהלות פוליטית שאני לא מצליחה להבין אותה. הרי למה אנחנו פוליטיקאים? למה אני בפוליטיקה? כדי לממש את האמונות שלי ואת השקפת העולם שלי. למה אני רוצה יתר כוח? כדי שיהיה לי יותר כוח לממש את הדברים שאני מאמינה בהם, במקרה הזה שוויון בין בני אדם, ביטחון תעסוקתי והסדר מדיני וכן הלאה. אני לא מבינה איך גם שמה כחלון וגם אריה דרעי, שנאבקו כדי לקבל כמות נאה של מנדטים והגיעו אל המנוחה ואל הנחלה, אל המקום שבו אתה יכול להשפיע יותר מכל על גורלם של בני אדם – שני התיקים הכלכליים הכי בכירים בממשלה – כשהם מגיעים אל רגע הביצוע והסמכות של הנושא הכלכלי והחברתי הכי חשוב במשק, שקשור ליוקר המחייה ולפרנסיה בכבוד ולתעשייה, הם זורקים את זה כמו תפוח האדמה הלוהט, בורחים ומשאירים את זה לנתניהו.
חכם: הסיבות שלהם לא מובנות לך? כחלון אני מבין. אריה דרעי אומר שהוא לא רוצה ליצור תקדים.
שלי: בסדר, אני לא מזדהה עם צורת החשיבה והעשייה הזאת. אני חושבת שברגע שאתה נכנס למשרד אתה צריך להרים את כל ההזדמנויות שבדרך, את כל התפוחים הלוהטים שבדרך, לפרק אותם ולהשתמש בהם. אני חושבת שיש לנו הזדמנות מדהימה להביא לעם ישראל ברכה ושגשוג והורדת יוקר מחייה. אני חושבת ששניהם מועלים באמון הציבור שבחר בהם.
קאהן: הנושא של הגז כל כך חשוב, כל כך אקוטי לחברה ולכלכלה בישראל, ואומר אריה דרעי שהוא לא רוצה לקחת על הגב שלו את האחריות.
שלי: אז אני לא מכבדת חוסר רצון לקחת אחריות. כל אחד ותפיסתו, וזו תפיסתי. זה הנושא הכי אקוטי, הכי חשוב ואכן הוא נמצא בידיים של שני השרים הכלכליים הכי חשובים – משה כחלון ואריה דרעי – ועל כן האחריות היא עליהם במידה רבה, וההתנערות מאחריות אני לא מקבלת אותה ולא מוכנה לקבל אותה בשוויון נפש. אני אגיד לכם גם למה אני אומרת את זה לגבי שניהם. כי מנתניהו שמוביל את כל העניין הזה כדי להעביר כמה שיותר משאבים לידי בעלי ההון וכמה שפחות לציבור אין לי ציפיות בכלל. אני מכירה את השקפת עולמו, אני יודעת שהוא לא סופר את הציבור, אבל מכחלון ומדרעי היו לי תקוות כי יש הרבה מקומות שבהן תפיסת העולם שלי משיקה לזו שלהם.
חכם: אומר אריה דרעי שזה הרע במיעוטו.
שלי: אני לא מקבלת את זה. אני חושבת שזה הרע במירעו. המתווה הזה שבאי העשייה שלו יביא לאישורו הוא מתווה להשארת הגז באדמה. זה מתווה שמסיר את האחריות שיש היום מעל חברות הגז לשים צינור שנים בתמר שיביא גז לכל המפעלים. זה מתווה שדוחה את פיתוח המאגר השני. זה מתווה שמאפשר להם לייצא את הגז שלנו עוד לפני שהם פיתחו את לוויתן. זה מתווה שכל כולו מתנה משומנת לחברות מאוד עשירות על חשבון ציבור בישראל. אין כאן בכלל מחלוקת. אגב זו אחת הסיבות שהם לא מוכנים לחתום עליו. הם יודעים שהוא רע. אז אם הוא רע – תיאבקו נגדו. אתם שרים בכירים בממשלה.
חכם: ובגלל שהוא לא חושב כמוך, דרעי, זה נקרא מעילה באמון הבוחרים שלו?
שלי: אני אומרת את זה מהזווית שלי. אני מדברת רק בשם עצמי. אחר כך אתם יכולים להעלות מרואיין אחר שיגיד ההפך, אבל כשאתם מדברים איתי אני אומרת את עמדתי. וכן, אני משוכנעת שזו מעילה באמון הציבור.
קאהן: אולי זה עניין של אחריות? אולי הוא באמת לא רוצה ליצור תקדים של עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים בעניין כל כך דרמטי וחשוב?
שלי: אתם ממש צודקים. אני באמת חושבת שהוא לא צריך לעקוף את הממונה. אני חושבת שכשדיוויד גילה נקלע למצור כי כולם ירו עליו ותיווכו עליו הוא היה צריך לקרוא לו, הממונה על ההגבלים העסקיים, ולהגיד לו 'דיוויד, אני עומד לצידך. אני נותן לך גיבוי כשר שלך. אתה עושה דבר נכון והוגן. אני לא אפעיל את הסעיף שעוקף את הסמכויות שלך. לך בדרכך זו ואני נותן לך גיבוי.' ואת זה הוא בחר שלא לעשות."

על 20 שנה לרצח רבין ועל דרכו המדינית של רבין אמרה:

"חכם: האם הפקנו לקחים?
שלי: קשה לי להגיד. מצד אחד אנחנו כן יותר ערניים להסתה. התחושה היא שיש יותר הסתה בגלל שהרשתות החברתיות מציפות אותה והופכות אותה לגלויה יותר, אבל גם ערב רצח רבין וגם לפני יותר מ-30 שנה כשנרצח אמיל גרינצוויג בידי יונה אברושמי בהפגנה של שלום עכשיו, קדמה לזה הסתה מאוד עמוקה שדווקא לא סוקרה ולא טופלה ואיש לא גינה אותה. דווקא מה שעכשיו חלק מאיתנו חווים כהחמרה של השיח האלים, יכול להיות שיש בזה דווקא מימדים יותר נכונים של הצפה שלנו – ואז אנחנו יודעים שהוא קיים ואנחנו מנסים להיאבק בו, בוודאי כל מנהיג שיש לו אחריות. אנחנו חיים במציאות מאוד מורכבת. אין ספק שהשפה נעשית יותר אלימה, אבל גם ההסתייגות והדחייה שלנו מהאלימות הזאת והזהירות של רוב הפוליטיקאים מהסתה היא משהו שכן למדנו.
...
השיח הוא כן אלים מאוד, אבל יש גינוי של השיח האלים. אני חושבת שהיה שיח אלים גם קודם, רק אנשים נורמטיבים כמונו וכמו רוב המאזינים שלכם פשוט פחות שמעו עליו. השמיעו לי אתמול הקלטה של הרב עובדיה יוסף מקבל את הבשורה המרה, עוד לפני שידעו שרבין נרצח וידעו שהוא נורה והוא פצוע. מה שהיה מעניין בהקלטה הזאת זה לא התגובה הנפלאה של הרב אלא זעקת השבר שבקעה מהקהל שהיה סביבו.
קאהן: הוא מיד נשא תפילה, אם אני זוכר את ההקלטה.
שלי: כן, הוא מיד נשא תפילה, אבל באמת הדבר שלא זכרתי זו זעקת השבר שנשמעה סביבו, והיא נשמעה בכל מקום. אני חושבת שזעקת השבר הזאת תלווה אותנו לתמיד באופן שבו אנחנו רואים את החברה הישראלית, מסתכלים על שנאות ומנסים לפרק אותן. זאת אחת המשימות שלנו – לא להעמיק את השסע אלא להפך, לנסות כל הזמן לאחות אותו.
קהאן: את בכוונה לא מדברת על הדרך המדינית שלו? עשרים שנה אחרי, הדברים שהוא דיבר עליהם ומה שקורה עכשיו – תהום פעורה ביניהם.
שלי: אני לא כל כך מסכימה עם הפרשנות שלך. אני חושבת שהיום יותר מתמיד ברורה וצלולה ההכרה בזה שאנחנו לא יכולים לחיות יחד במדינה אחת עם הפלסטינים ושאנחנו זקוקים להיפרדות מהם למען ביטחוננו ולמען קיומנו כמדינה יהודית ודמוקרטית, ושחובה עלינו להמשיך ולנסות ולעשות כל שביכולתנו באופן פעיל – לא באופן פאסיבי, כי ההתנהלות שלנו מאז רצח יצחק רבין היא התנהלות של הישרדות ושל מענה. יורים עלינו, אנחנו עונים. אנחנו לא לוקחים את הגורל בידינו. אנחנו לא פועלים על הגורל כדי להביא שלום על עם ישראל. זה דבר שהוא רלוונטי גם להיות. אני אגיד לכם אפילו דבר יותר חד. יש את הביטוי 'פושעי אוסלו', שהוא ביטוי מצמרר וגם הוא כוון כלפי יצחק רבין, אבל היום קורה דבר אבסורדי. הסדרי הביניים שהם תוצאה של הסכמי אוסלו, שנועדו להיות רק אבן בדרך ולא כמובן הסכם הקבע, הם מחזיקים עד עצם היום הזה ובמידה רבה גם שומרים על ביטחוננו. כל בר דעת יודע – בוודאי כוחות הביטחון, ואני חברה בוועדת החוץ והביטחון ושומעת את זה השכם והערב – שהקשר הביטחוני הרציף בין הרשות הפלסטינית לבין כוחות הביטחון הישראלים מונע מאיתנו אבדות רבות בנפש, והוא תוצאה של הסכם אוסלו. אף אחד, שום ממשלת ימין לא הסכימה לוותר על זה."

להאזנה לראיון המלא: