שלי על העלאת שכר חברי הכנסת: "תוספת אקסקלוסיבית, לא רלוונטית לחיים של אנשים רגילים"

27 באוקטובר, 2015

ועדת הכנסת קיימה היום דיון בערעור שהגישה שלי ביחד עם חברת הכנסת יעל גרמן בנוגע לסירובה של נשיאות הכנסת לקיים דיון במליאת הכנסת בנושא ההעלאה הצפויה בשכר הח"כים החל מה-1 בינואר 2016. בדיון ביקשה שלי מן הועדה לאשר את קיום הדיון במליאה. מתוך דבריה: "אני בעד פגיעה בשכר שלנו. אני גם חושבת שזו לא פגיעה. לא מדובר בפגיעה בשכר שלנו. לא מדובר בפגיעה בשכר הח"כים, אלא על ויתור מרצון על תוספת אקסקלוסיבית שלא רלוונטית לחיים של אנשים רגילים. בסך הכל אנחנו מבקשות לדון על זה בהצעה לסדר במליאת הכנסת, וגם זה נמנע מאיתנו! אז באמת, לא לקיים דיון ציבורי? תגידו שהועדה לא יכולה, תספרו לי סיפורים. אבל למנוע מאיתנו לדון במליאת הכנסת על הדבר הזה?"

לצפייה בישיבת הועדה המלאה:

תוכן הדברים של שלי בפתח הדיון:

ח"כ שלי יחימוביץ':
אדוני היו"ר, לפני שבועיים חברת הכנסת יעל גרמן ואני פנינו לנשיאות הכנסת וביקשנו לקיים דיון דחוף בוועדת הכנסת בנושא העלאת שכר הח"כים הצמוד לשכר הממוצע במשק. לצערנו הבקשה שלנו נדחתה. בשבוע שעבר שבנו ופנינו לנשיאות הכנסת וביקשנו לקיים דיון בהצעה לסדר במליאת הכנסת, ולא דיון כאן בוועדה, באותו נושא בדיוק ולצערנו שוב הבקשה שלנו נדחתה.
נושא שכר חברי הכנסת הוא נושא מאוד מהותי בעיננו. בכמה מילים על מה מדובר, מדובר על הצמדה מאוד אקסקלוסיבית של שכר חברי הכנסת לשכר הממוצע במשק, שעה ש-99.9% מהמועסקים במשק לא נהנים מהצמדה דומה והשכר שלהם נשחק כבר עשור שלם. השכר שלנו אמור לזנק באופן מאוד משמעותי בגלל ההצמדה הזאת לשכר הממוצע בעיקר משום שהשכר הממוצע מאוד עלה בעיקר בגלל העלאת שכר המינימום, שהיא כמובן מוצדקת מאין כמותה אבל היא מצדיקה באופן לא טבעי את השכר הממוצע. יוצא שאנחנו שמרוויחים שכר מאוד גבוה –
היו"ר דוד ביטן:
גם השופטים
ח"כ שלי יחימוביץ':
רגע, אני אתייחס גם לשופטים. יוצא שאנחנו, שמרוויחים שכר גבוה מאוד ביחס לשכר הממוצע במשק, אנחנו נהנה מתוספת שכר מאוד גבוהה בזכות זה שהעובדים העניים ביותר –
ח"כ אורן חזן:
שלי, לא הגיע הזמן להפסיק את הדה-לגיטימציה לחברי הכנסת?
היו"ר דוד ביטן:
די כבר, רגע, רגע.
ח"כ אורן חזן:
מה זה היפות נפש הזאת?
...
ח"כ שלי יחימוביץ':
אדוני היו"ר, אני חושבת שיש כאן אי הבנה. קודם כל, אני מטפלת בנושא כבר שנה. גם יעל גרמן מהזווית שלה. פניתי לפרופ' חיים לוי שעומד בראש הועדה לקביעת שכר חברי הכנסת, והתרעתי בפניו שהזינוק הלא סביר – תן לי לדבר, תן לי לדבר.
היו"ר דוד ביטן:
טוב. את יודעת מה? יש לך עוד שתי דקות לדבר.
ח"כ שלי יחימוביץ':
מצוין.
היו"ר דוד ביטן:
אבל לא לדבר עד אינסוף.
ח"כ שלי יחימוביץ':
בקושי פתחתי את הפה.
היו"ר דוד ביטן:
טוב.
ח"כ שלי יחימוביץ':
שתי דקות זה די והותר.
ח"כ דוד ביטן:
קחי שלוש.
ח"כ שלי יחימוביץ':
תודה. פניתי לפרופ' חיים לוי שעומד הועדה הציבורית לקביעת שכרם של חברי הכנסת, והסבתי את תשומת ליבו שהזינוק – אני לא מדברת על שכר חברי הכנסת, שהוא מכובד וצריך להיות מכובד – שהזינוק בשכר שלנו הוא בלתי סביר, הוא מנקר עיניים, הוא לא סביר ביחס לעובדים האחרים במשק. הוא קיבל את עמדתי, אבל הוא אמר שעמדתו צריכה לעבור אישור ועדת הכנסת. ועדת הכנסת דנה בעניין, אבל החליטה שהיא לא תפגע בתוספת הייחודית – שימו לב, זו תוספת מאוד ייחודית – לשכר חברי הכנסת עד ששכר השופטים, שאף הוא, מדובר רק בשתי קבוצות – עד ששכר השופטים גם ממנו תילקח אותה תוספת.
היו"ר דוד ביטן:
נשיא המדינה גם כן.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אלא מאי? מי שמחליט על שכר השופטים הוא ועדת הכספים, ו-ועדת הכספים החליטה שהיא לא נוגעת בשכר השופטים.
היו"ר דוד ביטן:
כי השופטים לא הסכימו. הדיון ישאר בוועדת הכספים, תסלחי לי.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אמרת שיש לי שלוש דקות.
היו"ר דוד ביטן:
בסדר, רק הוספתי מילה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אתה תוכל להשיב לי. תוכל להשיב לי. אתה ראש הועדה, יש לך את כל הזמן שבעולם. ועדת הכספים החליטה שהיא לא תדון בשכר השופטים כל עוד ועדת הכנסת לא דנה בשכר הח"כים. עכשיו, תשאלו אותי – אני נגד הפגיעה בשכר השופטים. אני בעד פגיעה בשכר שלנו. אני גם חושבת שזו לא פגיעה. לא מדובר בפגיעה בשכר שלנו. לא מדובר בפגיעה –
ח"כ אורן חזן:
את בעד פגיעה?
היו"ר דוד ביטן:
די, אורן.
ח"כ אורן חזן:
רק שתסביר. שתחזור על המשפט האחרון בבקשה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
לא מדובר בפגיעה בשכר הח"כים, אלא על ויתור מרצון על תוספת אקסקלוסיבית שלא רלוונטית –
ח"כ אורן חזן:
אין בעיה, את רוצה לוותר תוותרי על החלק שלך.
ח"כ שלי יחימוביץ':
לחיים של אנשים רגילים.
...
ח"כ שלי יחימוביץ':
כאמור, ביקשנו דיון מהיר. זאת הפרוצדורה, אדוני. אין אפשרות אחרת לקיים דיון בכנסת כנגד רצונו של ראש הועדה, אלא בפרוצדורה של דיון מהיר. הבקשה שלנו נדחתה. פנינו אפוא שוב. ביקשנו בסך הכל – הערעור כאן הוא לא על השכר! – בסך הכל אנחנו מבקשות לדון על זה בהצעה לסדר במליאת הכנסת, וגם זה נמנע מאיתנו! אז באמת, לא לקיים דיון ציבורי? תגידו שהועדה לא יכולה, תספרו לי סיפורים. אבל למנוע מאיתנו לדון במליאת הכנסת על הדבר הזה? כל מה שאנחנו מבקשים, בלי להיכנס לגופו של עניין, זה לאשר דיון במליאה. זה הכל. הצעה לסדר.