"בלתי מתקבל על הדעת שהשכר במשק הולך ונשחק כבר עשור ואנחנו נהנה מתוספת משמעותית"

27 באוקטובר, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "הכל כלול" עם סיון כהן בערוץ 10, והתייחסה להעלאה הצפויה בשכר חברי הכנסת ולדיון שהתקיים בנושא לבקשתה באותו היום בועדת הכנסת. מתוך דבריה:
"כהן: יש ממש קרב עכשיו על אי העלאת שכר הח"כים. את בין היחידים שיוצאים נגד התוספת הזאת של 1,000 שקל לשכר כבר בינואר הקרוב, נכון?
שלי: זה לא רק מיותר, זה גם צורם וזה לא צודק כי זו העלאה שהח"כים צריכים לקבל בגלל שהוא מוצמדים באופן מאוד אקסקלוסיבי ובשונה מכל השכירים במשק לשכר הממוצע במשק, שמזנק בלי קשר לשכר האמיתי. השכר האמיתי נשחק. לכן התוספת הזאת היא לא במקומה. לא מדובר בפגיעה בשכר הח"כים, אלא בוויתור על תוספת שהוא באמת מופרכת מנקרת עיניים. חברת הכנסת יעל גרמן ואני ביקשנו, אחרי שוועדת הכנסת בראשות דוד ביטן לא הסכימה להוריד את שכר הח"כים למרות שהועדה הציבורית המליצה על זה – ביקשנו דיון באחת מועדות הכנסת. לצערי נדחנו ע"י נשיאות הכנסת. בשבוע שעבר ביקשנו שוב דיון במליאת הכנסת, וגם נדחנו. אז היום הגשנו ערעור בוועדת הכנסת על כך שאנחנו נדחות שוב ושוב, וכפשרה הושג הפתרון שוועדת הכנסת תדון שוב בהעלאת שכר הח"כים. הקרב חוזר לוועדת הכנסת ונמשיך לנהל אותו.
כהן: בטח כועסים עלייך, חברייך למליאה, לא? את הורסת להם.
שלי: תלוי מי. יש כאלה, אני ראיתי עכשיו שהגיעו לחדר הועדה הרבה ח"כים שתומכים בנו והגיעו גם הרבה שהרימו את קולם וגוננו בעוז על השכר שלהם. אמרתי להם שחבל שלא נראתה התרגשות כזאת בחדרי הועדה כשפוגעים בשכר עובדים רגילים, עובדים עניים, עובדים ממעמד הביניים.
כהן: תספרי לנו מי התנגד?
שלי: אני לא רוצה לנקוב בשמות. אתם תעשו את העבודה שלכם. זה באמת לא פרסונלי, אבל זה פשוט בלתי מתקבל על הדעת ששכירים רגילים במשק – גם עצמאים, אגב – השכר שלהם נשחק כבר עשור שלם ואנחנו נהנה מתוספת שהיא ממש משמעותית וגדולה של אלפי שקלים לשכר בזכות זה שהשכר הממוצע הושפע מזה שהייתה העלאה בשכר המינימום. כלומר העובדים העניים ביותר קיבלו העלאה בצדק, ואנחנו – שמרוויחים ממש טוב – אמורים איכשהו להינות מזה גם. זה כל כך מרגיז וכל כך ברור שצריך לוותר על זה, שאני לא מבינה למה זה נקלע לסבך ביורוקרטי כזה מורכב, לכאורה. זה ממש לא מורכב.
כהן: לפני כשבועיים חשפת את תלוש השכר שלך. ספרי לנו כמה מרוויח נכון להיום חבר כנסת.
שלי: ברוטו קרוב ל40,000 שקלים. הנטו הוא 19,000 שקלים ומשהו.
כהן: די והותר.
שלי: לפני התוספת. כן. את יודעת, יש אולי חברי כנסת שחושבים שזה שכר נמוך כי החברים שלהם הם בעלי הון אז הם נראים לעצמם נורא עניים, אבל השכר החציוני במשק של השכירים הוא 6,200 שקל. חצי מהשכירים מרוויחים פחות מ-6,200. חצי מהעצמאים מרוויחים פחות מ-4,700. אנחנו מוברגים בצמרת העשירון העליון, וזה די והותר."

לצפייה בראיון המלא: