"דרעי וכחלון בורחים ממתווה הגז כי הם יודעים שמשהו לא בסדר, אבל גם הם יצטרכו לתת דין וחשבון בבוא היום"

2 בנובמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתה של יעל דן בגלי צה"ל, והתייחסה להתפטרותו של אריה דרעי ממשרד הכלכלה בכדי לאפשר את קידום מתווה הגז ולמאבק נגד המתווה. מתוך דבריה:

"שלי: אני חושבת שזה חמור, שזו קומבינה פוליטית קשה, שזה תרגיל מסריח ושכל כולו על חשבון אזרחי מדינת ישראל, אבל אני יכולה להבטיח לך, יעל, שאני לא מתפוצצת מזה. אני מעבירה ביקורת כנבחרת ציבור.
...
תראי, יש שני שרים כלכליים הבכירים ביותר במדינת ישראל – משה כחלון, שר האוצר, ושר הכלכלה עד אתמול, אריה דרעי. הם נאבקו מאוד במישור הפוליטי בקמפיין שלהם כדי לממש את הבטחותיהם לציבור השקופים, לציבור הרחב – הבטחות חברתיות, וזכו באמת לקבל את ההזדמנות המדהימה לקבל את שני התיקים הכלכליים הבכירים ביותר שבהם הם יוכלו להשפיע על אותם שקופים ועל אותו ציבור, ולא זו אף זו אלא שהם גם קיבלו לידיהם הזדמנות היסטורית להשפיע בסוגיה כלכלית וחברתית אחת הדרמטיות ביותר בתולדות המדינה, וזה משאבי הגז הטבעי. מי יהנה מרוב רווחיהם, האם זה יהיה תשובה ונובל או האם זה יהיה הציבור? ואז לפתע כשמגיעה לידיהם ההזדמנות הזאת הם משליחים אותה מידיהם, בורחים ממנה כאילו היה מדובר בכדור לבה רותח ומוסרים את זה בנדיבות לראש הממשלה בנימין נתניהו.
דן: לא כל כך פשוט. אצטט לך את הניסוחים של אריה דרעי: 'אני מתפטר ממשרד הכלכלה. אני עושה זאת בצער. הסיבה היא שלא נמצאה הדרך לפתור את הוצאת מתווה הגז אל הדרך. הודעתי מהיום הראשון כשר הכלכלה שלא אחתום על סעיף 52 שמשמעותו עקיפת הממונה על ההגבלים. משלא נמצא רוב בכנסת ללקיחת הסמכויות... לא נותרה לי ברירה אלא להתפטר.' הוא עושה זאת בייסורים רבים. אין לו ברירה. זה לא שבקלות רבה הוא מוותר על האפשרות.
שלי: אני כל כך לא מאמינה לו, אני כל כך לא קונה את זה. אני רוצה להציע לו דרך אלטרנטיבית, וגם הצעתי לו אותה בשיחות ביננו. ביום שבו הוא נכנס למשרד הכלכלה וגונב לאוזניו מה שכולם ידעו, שהממונה על ההגבלים העסקיים, אדם לחלוטין נטול הטיות פוליטיות, איש מקצוע מוערך ברמה בינלאומית במומחיות שלו בהגבלים עסקיים – רוצה להכריז על מונופול הגז כמונופול גז. זה כל מה שרצה לעשות דיוויד גילה, וראש הממשלה מתנגד לזה, וקמות חברות הגז נגד דיוויד גילה שעושה את הדבר המקצועי והנכון. הוא היה צריך לקרוא לדיוויד גילה ולהגיד לו: 'דיוויד יקירי, אתה עושה דבר נכון. אני השר שלך. אני מבטיח לך שאני לא אפעיל את הסעיף שעוקף את הסמכויות שלך. הוא סעיף דרקוני, מעולם לא הופעל בתולדות המדינה ובוודאי שאסור לו להיות מופעל עכשיו. יש לך גיבוי ממני.' מה עשה דרעי? עשה בדיוק ההפך. קרא לדיוויד גילה והסביר לו שאין לו גיבוי ממנו ואילץ את דיוויד גילה להתפטר. זה מה שקרה. אני מצפה מנבחרי ציבור שיעמדו בהבטחות שלהם לציבור, שכשמזדמן לידיהם הכוח לממש את ההבטות האלה ישתמשו בכוח הזה ולא יגלגלו אותו הלאה.
דן: את אומרת יותר מזה. את אומרת שאת בטוחה שבבוא היום יפרצו החוצה כל הצדדים המושחתים של פרשת הגז הטבעי. תהיה פה חקירה פלילית?
שלי: אני לא יכולה להגיד לך בוודאות. אני יכולה להגיד לך שמשהו מאוד רקוב מסתתר מתחת לכל המהלכים שקשורים בגז הטבעי, בשנה האחרונה במיוחד. זה כל כך לא רציונלי, יעל, המתווה הזה. הוא גם לא מתווה להוצאת הגז באדמה. זה מתווה להשארת הגז באדמה. כי מה זה הוצאת הגז מהאדמה? הכוונה היא בעצם לגרום למשקיעים לפתח את לוויתן, אותו מאגר שעוד לא מפותח. מה אומר המתווה הזה? הוא מוחק את מה שכיום קיים בחוק, שיצטרכו בתוך ארבע שנים כבר שלוויתן יהיה מפותח ודוחה להם לחמש שנים.
דן: העובדות ידועות. האם את מעריכה שתהיה חקירה פלילית בפרשה הזאת?
שלי: יש סבירות גבוהה שמתישהו יצופו כל הדברים שמתרחשים מתחת לפני השטח. יש כאן כסף מאוד גדול ורמה גבוהה מאוד של לחצים והשפעות של הכסף הגדול הזה.
דן: כשאת מדברת על צדדים מושחתים, על מי את מדברת?
שלי: אני לא מדברת על בני אדם מסוימים. אני אומרת שהמתווה הזה הוא כל כך בלתי רציונלי והוא דבר והיפוכו, וההתעקשות להפעיל את סעיף 52 בשביל היחסים האסטרטגיים עם מצרים, כשמצרים כבר לא זקוקה לגז שלנו כי התגלה שם מאגר גז לפני חודש והם פשוט לא צריכים אותנו, מדובר בשקר גלוי – כמות הלחצים של ההון כאן היא כל כך עצומה ורמת המגעים עם הפקידות ועם הדרג הפוליטי היא כל כך איננסיבית, פגישות שמדווחות ולא מדווחות –
דן: כך שלא יכול להיות שאין כאן שחיתות, את אומרת?
שלי: זה לא יכול להיות. אין שום היגיון בעולם, כלכלי או חברתי, שיכול להביא למתווה המטורלל הזה שכל המטרה שלו היא להיטיב עוד עם חברות הגז. אין כאן שום היגיון, לא כלכלי, לא חברתי, לא ביטחוני, ולכן משהו רקוב כאן ויום יבוא. גם כשפוחדים לגעת בזה – אגב, כחלון ודרעי בורחים מזה כמו מאז כי הם יודעים שמשהו כאן לא בסדר – אבל גם הם יצטרכו לתת דין וחשבון."

להאזנה לראיון המלא: