"הציבור ישלם על מתווה הגז 100 מיליארד שקל בשנים הבאות. זה מגמד את כל מה שכחלון ודרעי יעשו."

2 בנובמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה במהדורה המרכזית עם אבי מימרן ברדיו קול חי, והתייחסה להתפטרותו של דרעי ממשרד הכלכלה כדי לאפשר את קידום מתווה הגז ולמאבק נגד המתווה, למאמצים לשנות את חוק השוויון בנטל, לציון 20 שנים לרצח רבין ולנושאים נוספים.

מתוך דבריה על מתווה הגז והתפטרות דרעי:

"מימרן: אתם תוקפים את המעבר של דרעי ממשרד הכלכלה בטענה שסעיף 52 מקשה עליו. לכאורה הוא לא חתם על הסעיף.
שלי: כן, אבל מה לעשות שאנשים מתמודדים במפלגות ובפוליטיקה כדי להגיע למשרדים חזקים ולממש את השקפת עולמם ולדאוג לציבור. קורה כאן דבר מאוד מוזר. שני השרים הכלכליים הבכירים ביותר – שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אריה דרעי – אכן הגיעו למחוז חפצם, למשרדים הכלכליים המשפיעים על גורלם של בני אדם, וברגע שמתגלגל לידיהם הנושא הכי חשוב בכלכלה ובחברה שיכול לשפר את איכות חייהם של אזרחי מדינת ישראל בצורה הכי דרמטית, יותר מכל מעשה אחר של צדק או צדקה, הם בורחים ממנו כמו מאש ומפקירים את האחריות שניתנה להם ע"י הציבור. זו התנהגות פוליטית שאני פשוט לא יכולה להתחבר אליה בשום צורה.
מימרן: השאלה אם זו התנהגות פוליטית. מדברים שאומר איתן כבל הוא אפילו רומז על התנהלות אחרת מהתנהלות פוליטית. הוא רומז על קשר כזה או אחר בין המעשים של דרעי לבין מה שמסתתר מאחורי זה. את יודעת על מה מדובר?
שלי: אני יכול להרחיב רק בשם עצמי, לא בשם תגובות של אחרים. אני אחראית לתגובות של עצמי. אני רואה בעין מאוד לא יפה את התנהלותו של שר הכלכלה אריה דרעי. לקשור בין זה ובין ההרשעה שלו בעבר, לא הייתי קושרת. אבל כן אני, כמי שעוקבת אחרי סיפור הגז כבר תקופה מאוד ארוכה, אני בטוחה שיבוא יום ויחשפו דברים מאוד קשים. יש משהו מאוד לא הגיוני בהתעקשות הכמעט אובססיבית של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר את המתווה הזה, שהוא מתווה שאין בו שום היגיון כלכלי או חברתי לא למדינת ישראל, לא לאזרחי מדינת ישראל. הוא טוב רק לשתי חברות פרטיות רבות עוצמה – נובל אנרג'י ודלק של תשובה.
מימרן: דרעי מעדיף לא ללכת לפינה הזאת וכן לממש את חזונות, לסייע לפריפריה ולשכבות החלשות, לקבל משרד חדש עם תקציבים גדולים. אולי זה עדיף?
שלי: אני שוב אומרת לך. אתה רוצה שאני אהיה יותר חריפה? אני מגנה את הצעד הזה של אריה דרעי. זה צעד פסול מכל וכל. התגלגלה לידו זכות מיד כשהגיע למשרדו להיות האדם שמגן על משאב הטבע הנפלא הזה ודואג שהוא יגיע לציבור ולא לתשובה ולנובל אנרג'י. במקום לקרוא לממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה, שהוביל את הקו הזה, ולהגיד לו: 'דיוויד, אני נותן לך גיבוי. אני השר שלך. לך תעשה את מה שאתה מאמין בו. יש לך גב פוליטי ממני לטובת אזרחי מדינת ישראל.', הוא בחר להעביר לדיוויד גילה את המסר שהוא לא יעמוד מאחוריו, ואכן מהרגע הזה הוא עושה כל דבר אפשרי כדי לברוח מאותה אחריות. כן אפשר לומר לזכותו של אריה דרעי שהוא היה יכול גם לחתום מיד על סעיף 52 ולסגור עניין ואז לא היינו מדברים על זה בכלל, אבל אני לא מקבלת את זה. אני חושבת שלהיות שליח ציבור זו אחרית מאוד גדולה. אי אפשר להתנער מהאחריות הזאת מכל מיני סיבות שאני לא מצליחה להבין אותן. אני חושבת שהוא היה יכול להיות גיבור אמיתי אם הוא היה עומד על שלו ומוביל את המאבק הזה, שהוא מאבק כל כך צודק וכל כך משפיע על גורלם של אזרחי מדינת ישראל. אני רק רוצה לתת לך מושג – ההערכות של מומחים בינלאומיים הן שהמתווה הזה כמות שהוא, שהוא כל כך עושק את הציבור וכל כך מעשיר עוד יותר את חברות הגז, שהעלות של זה בעשרים השנים הבאות לציבור בישראל תהיה 100 מיליארד שקלים. אני יודעת שזה סכום בלתי נתפס, אבל זה סכום שפשוט שם בכיס הקטן כל דבר טוב שאי פעם כחלון ודרעי יעשו ביחד. יש כאן סוגייה שהיא מגה כלכלית, מאקרו כלכלית, נוגעת באמת לעתידה של המדינה. אני לא מקבלת בחירה מאחריות הזאת. אין לי כבוד לעניין הזה."

בעניין המאמצים לשנות את חוק השוויון בנטל והסנקציות הפליליות הוסיפה: 

"שלי: אני לא מכירה בדיוק את פרטי השינוי. אני חושבת שזה לא נכון. אני חושבת שצריך להשאיר את החוק הזה במתכונתו. הוא מאפשר התנהלות סבירה והוא לא תרם רבות לגיוס חרדים לצה"ל. הוא היה יותר חוק סימבולי, אבל אני הייתי מציעה להניח לחקיקה הזאת. כולם יכולים לחיות איתה בשלום.
מימרן: גם אם השינוי המשמעותי עכשיו יהיה הוצאת סעיף הסנקציות הפליליות מהחוק, דבר שהתנגדת לו גם בממשלה הקודמת?
שלי: הסנקציות הפליליות זה דבר שהוא לא ישים. אף אחד לא ישים סנקציות פליליות. כל אחד יודע את זה. זו הייתה סתם כותרת להתגדרות של יש עתיד. אף אחד לא מעלה על דעתו כוחות משטרה ומג"ב מעלים על כלי רכב מאוד ואלפי תלמידי ישיבות ומובילים אותם לכלא. הדבר הזה, גיוס צעירים חרדים לצה"ל, צריך להיעשות בהידברות, ברצון טוב ובכוונה, ואני יודעת שיש הרבה מאוד צעירים חרדים שהולכים להתגייס לצבא. הצבא צריך להיות ערוך לקלוט אותם. אגב, הוא לא ערוך עכשיו לחלוטין. סעיף הסנקציות הפליליות זה סעיף שממילא לא היה יוצא אל הפועל וממילא בידי צה"ל יש סמכות לנהוג בכל אדם שהגיע לגיל גיוס כרצונו ועל פי חוקי מדינת ישראל. לכן הויכוח כאן הוא במידה רבה סמנטי. צריך פה דברים אמיתיים כדי שאפשר יהיה לשלב צעירים בצה"ל, דבר שיועיל גם לחברה הישראלית, גם ליצירת אתוס מכונן משותף לקבוצות השונות למדינה, גם יועיל לצה"ל, כי מדובר באנשים ברמה גבוהה, וגם לאותם צעירים שיקל עליהם למצוא עבודה עם שחוררם."

להזאנה לראיון המלא: