"מתווה הגז במתכונתו לא ייושם. אין בו טיפת היגיון."

2 בנובמבר, 2015

שלי התראיינה באולפן וואלה!NEWS עם דב גילהר והתייחסה להתפטרותו של דרעי ממשרד הכלכלה על מנת לאפשר את קידום מתווה הגז ולמאבק נגד המתווה. מתוך דבריה:

"גילהר: האם העניין גמור וחתום ואפשר לצאת לדרך, או שיש לכם באופוזיציה עוד משהו לשלוף?

שלי: גמור וחתום בוודאי לא. אני ארשה לעצמי להגיד דבר עוד יותר נועז: המתווה הזה במתכונתו לא יישום. הוא לא יהיה. גם אם נתניהו יחתום על סעיף 52 וגם אם לכאורה הדברים נראים מאחורינו, המתווה הזה כמו שהוא לא ייושם פשוט כי אין בו טיפה אחת של היגיון כלכלי, ביטחוני, משפטי או חברתי. הוא כל כך גרוע ומופרך ונשען על כרעיים כל כך חלשות עד שניתן יהיה לערער על התוקף שלו בכל שלב. השלב הקרוב הוא חובת ההיוועצות של ראש הממשלה בוועדת הכלכלה בראשות איתן כבל, ששם הוא צריך לבוא ולענות על שאלות. אמנם הוא לא חייב לקבל את עמדת הוועדה, אבל הוא חייב להתייעץ איתה ולעמדה הזאת תהיה משמעות מאוד עמוקה בהמשך. בוודאי שיהיו עתירות לבג"צ, כמה עתירות אני מניחה, על יסוד מאוד מוצק – לא עתירות סרק. כמובן שגם החלק של הציבור מאוד משמעותי כאן. ככל שהציבור יבין שעושקים אותו, גוזלים ממנו, מרמים אותו – ככה הסיכוי לבלום את המתווה הזה הוא יותר גדול.
גילהר: ראש הרשימה שלכם, יצחק הרצוג, הכריז על ההתפטרות של דרעי תרגיל מסריח. למה בעצם מסריח? דרעי לא רצה בעצמו להיות חותמת הגומי של העניין הזה, ולכן פינה את הדרך.
שלי: תרגיל מסריח בכל זווית אפשרית. גם עצם העניין ששר ממונה לתפקיד ומפנה אותו בשביל איזו קומבינה כדי לרצות את ראש הממשלה כדי שראש הממשלה יוכל במקומו להיות חתום על סעיף שהוא פוחד לחתום עליו – דבר כזה באמת הוא חסר תקדים, מה גם שראש הממשלה מחזיק כבר אינספור תיקים. למה בכלל צריך ממשלה? שראש הממשלה יחזיק בכל התיקים. יהיה הרבה יותר פשוט וגם לא יהיו ויכוחים בין השרים, כי הכל יסתדר בלשכת ראש הממשלה.
אני חייבת לומר לך משהו, דובי. למה אנשים הולכים לפוליטיקה? למה הם מתמודדים? כדי לנסות לממש את השקפת עולמם. גם שר האוצר משה כחלון וגם שר הכלכלה עד אתמול אריה דרעי ניהלו קמפיין מאוד אגרסיבי שמאוד הזדהיתי איתו אפילו למען השקופים, למען הציבור, נגד מונופלים. הכל נאמר שם. והנה התמזל להם מזלם והם קיבלו שניהם את התיקים הכלכליים הכי בכירים, ועוד יותר התמזל להם מזלם שהם קיבלו את הסוגיה הכלכלית והחברתית הכי דרמטית שיכולה להשפיע באופן הכי עמוק על אזרחי המדינה, וברגע שהם קיבלו את זה הם בורחים מזה כמו מאש ומעבירים את הכדור הלוהט הזה לנתניהו. אני לא מצליחה להבין את ההתנהגות הפוליטית הזאת.
גילהר: גבירתי דמוקרטית ומכבדת הכרעות שהתקבלו ע"י רוב. ההחלטה התקבלה בממשלה וכבר עברה את הכנסת. אולי לאפשר לגז הזה בכל זאת לצאת מהאדמה ולזרום, עם כל ההסתייגויות שיש לכם מהעניין?
שלי: אבל זה השקר הגדול, דובי. אתה משתמש ברטוריקה שלהם מבלי משים. המתווה הזה הוא מתווה להשארת הגז באדמה. זה בדיוק העניין. הוא לא מזרז כהוא זה את פיתוח לוויתן. בתמר יש גז ל-15 שנים. תמר זה שדה שנותן גז. צריך שם צינור שני בדחיפות. היום, לפני המתווה, החברות חייבות לשים שם צינור שני על פי חוק עוד לפני שהן מתחילות לפתח את לוויתן. המתווה פוטר אותן מהנחת צינור שני מתמר, כלומר מעכב את זרימת הגז. המתווה הה גם מאפשר להן לייצא את הגז שלנו מתמר לפני הן מפתחות את לוויתן. גם זה לא קיים היום. יש עוד אלף ואחד דברים שמעכבים את הוצאת הגז ומעכבים את פיתוח לוויתן במתווה הזה. בגלל זה אני אומרת לך שהוא כל כך מופרך. זה מתווה להשארת הגז באדמה ולחלוקת רווחים ובונוסים לחברות הגז על חשבון ציבור בישראל. כמו שקבע סרג'יו אסקרי, שהוא אחד המומחים הגדולים לאנרגיה, על פי הזמנת רשות החשמל – את אורית פרקש רוצים להדיח אותה עכשיו בגלל זה – הציבור בישראל יפסיק 100 מיליארד שקלים בגלל ההתנהלות הזאת של הממשלה. לכן כל מסך הרטוריקה מסביב גם הוא שקרי."