"מתווה הגז הוא לא מתווה של ממשלת ישראל - הוא מתווה של חברות הגז"

3 בנובמבר, 2015

שלי התראיינה במהדורת חדשות הלילה עם דוריה למפל וליאור פרידמן בערוץ 2, והתייחסה לפרישתו של דרעי ממשרד הכלכלה כדי לאפשר את קידום מתווה הגז ולטענות בקשר לשתיקתה לכאורה בעניין המשבר בחברת החשמל.

מתוך דבריה על התפטרות דרעי ומאבק הגז:

"למפל: את כותבת בפייסבוק שמדובר בתרגיל מסריח. למה בעצם תרגיל מסריח? זו משילות. יש ראש ממשלה, הוא הצהיר על כוונה, שר עמד לו בדרך, הוא איתר את המכשול הזה בהסכם איתו – לא היה כאן אפילו מילימטר של זגזוג.

שלי: איך העובדה ששני השרים הכלכליים הבכירים ביותר שעומדים בראש המפלגות שלהם, שר האוצר כחלון ושר הכלכלה אריה דרעי, שמגיעים למשרדים, משרדים רבי עוצמה, ומקבלים לידיהם את האפשרות רבת העוצמה להשפיע באופן הכי משמעותי על הכלכלה ועל החיים ועל החברה בועטים את הסמכות הזאת לעבר ראש הממשלה – איך זה משילות אני לא אבין לעולם.
שאלה נוספת, אותו סעיף 52 שהזכרת, דוריה, הוא סעיף שמכשיר מונופול פרטי לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, מונפול פרטי רב עוצמה, בטוענת שקר שמדובר ביחסים האסטרטגיים עם מצרים ולכן יש סיבות ביטחוניות להפעיל אותו. הטיעון הזה קרס כבר מזמן. לא מזמן, לפני כמה שבועות כשליד מצרים התגלה מאגר גז ענקי. מצרים כבר לא צריכה אותנו לצורכי גז, אגב היא גם לא הייתה צריכה קודם. איך זה מסתדר עם משילות, כשברגל גסה מפעילים סעיף כל כך חריג לצרכים ביטחוניים? משילות בטח אין כאן.
רגע, אולי יש משילות. יש משילות של נובל אנרג'י ושל דלק בראשות תשובה. הם מושלים בישראל.
פרידמן: אבל בכל זאת המתווה הזה עבר בכנסת, בואו לא נשכח. הסעיף הפרוצדורלי של עקיפת סעיך 52 לא עבר, אבל בכל זאת, ואתם חוזרים על זה בהקשרים אחרים, נבחרה כאן ממשלה והנה הם מושלים ועושים מה שהם רוצים לעשות. העניין הזה גם אושר בכנסת, והיה מכשול פרוצדורלי שהוסר.
שלי: אני ממש לא רואה את זה ככה. זה לא מכשול פרוצדורלי, זה לא איזה פרט קטן שפתאום מסירים אותו מסדר היום. המתווה שאושר בכנסת בהצבעה כפויה בכפייה קואליציונית – ככה מעבירים?
למפל: ולאשר את אוסלו ב' ע"י לקחת שניים מהאופוזיציה להיות סגני שרים זה בסדר, מה שנקרא בשעתו 'תרגיל המיצובישי'? נתניהו לא המציא כלום.
שלי: יש כאן שני דברים שונים לחלוטין. הסכמים מדיניים מאשרים בכנסת. הם לא עוברים תהליכי חקיקה. כאן אנחנו מדברים על מהלך שהוא כלכלי ויש לו המון שלוחות שבצורה נורמלית, תקנית ודמוקרטית הוא היה עובר את כל ועדות הכנסת, מגיע לשימוע ציבורי, היו שומעים מומחים – יש כללים נורא ברורים. סדר הגודל של מתווה הגז זה סדר גודל של תקציב מדינה, של חוק ההסדרים, והוא עובר בלי כנסת בכלל. בכלל. אותה הצבעה פיקטיבית על מתווה הגז, הרי לא הייתה לה שום משמעות. המשמעות באמת היא אם ראש הממשלה יקח לידיו את הסמכויות שדרעי נותן לו בכזאת כלות ויפעיל מתווה – שהוא לא המתווה של ממשלת ישראל, זה המתווה של חברות הגז, הן עמדו על המקח, הן הסכימו –
פרידמן: מה ציפית שאריה דרעי יעשה?
שלי: מה זאת אומרת? ברגע שהוא נכנס לתפקידו, נישא על כנפי ההבטחה לדאוג לשקופים, הוא היה צריך לקרוא לדיוויד גילה, הממונה על הגבלים עסקיים, ולהגיד לו: 'דיוויד, אתה המומחה להגבלים עסקיים הכי גדול במדינת ישראל גם בקנה מידה בינלאומי. לך בדרכך זו. אני נותן לך גיבוי. אל תדאג, אתה משרת את האג'נדה שלי.' מה שהוא עשה זה בדיוק ההפך. הוא קרא לו ואומר שהוא לא עומד מאחוריו ואילץ אותו להתפטר. החל מהרגע הזה אנחנו עדים לאיזו מסכת משונה ביותר של התפתלויות שונות ומשונות. אני לא מצליחה להבין את זה. לא מצליחה להבין איך אנשים נלחמים להגיע לעמדות כוח כלכליות וברגע שהם שם הם פוחדים מזה כמו מאש. ואני אגיד לכם למה הם פוחדים. הם פוחדים כי הם יודעים שזה מתווה מושחת, גרוע כלכלית, חברתית ומכל סיבה שהיא."

בקשר לטענות מצד יאיר לפיד בקשר לשתיקתה בעניין המשבר בחברת החשמל אמרה:

"שלי: לשמוע את יאיר לפיד מבקר על קריסת משק החשמל זה אחד הדברים השרלטניים והמגוחכים. הבן-אדם היה שר אוצר שנתיים, עד לפני כמה חודשים, ולא נגע במקל של מטר במשק החשמל. אותה בעיה בדיוק הייתה כשהוא היה שר אוצר. הוא לא יישם את הרפורמה אפילו במילימטר אחד. ממה פחד בדיוק יאיר לפיד? אני לא מבינה. לכן עכשיו, הטיפול שלו בדיעבד זה פוסט בפייסבוק שבו הוא גם עדיין לא אומר את דעתו אלא רק תוקף כל מיני חברי כנסת בטוענת השווא?
פרידמן: אבל עובדה שנאלמתם בשבוע שעבר.
שלי: אני רוצה להפריך איזו אגדה, ואני מתנצלת אם אני מקלקלת לכמה אנשים, אגדת העוצמה של חברת החשמל. אני אהיה הכי מדויקת איתכם, באמת. זה חסר כל שחר. במפלגת העבודה יש 60 אלף מתפקדים. בחברת החשמל אולי, אני לא יודעת מספרים, בכל הארץ אולי 300 מתפקדים.
למפל: אז לא הייתה לך דעה בעניין חברת החשמל?
שלי: בוודאי שיש לי דעה, ואני משמיעה אותה כל הזמן השכם והערב. יש כאן מחדל עצום וגדול.
למפל: מיקו צרפתי (יו"ר ועד העובדים) התנהג בסדר?
שלי: החיפוש אחרי ועד העובדים ואחרי העובדים של חברת החשמל זו הסתת אש מכוונת של ממשלה כושלת שהפקירה את משק החשמל. חברת החשמל לא שקועה בגירעונות שהולכת ונחלשת בגלל העובדים שלה –
למפל: גרירת הידיים כשיש סופה זה דבר לגיטימי? להשתמש בכוח שלך כשאנשים חסרי אונים זו פעולה אפילו קצת אלימה.
שלי: אני לא יודעת על דבר כזה. אני יודעת שהעובדים מכחישים שהיה דבר כזה. אני חושבת שיש כאן כתובת אש על הקיר, שחברת חשמל ומשק החשמל קורסים בגלל חידלון של הממשלה. הממשלה הזאת, שלא יודעת להזיז אצבע, לא יודעת לקדם רפורמה וחייבת לקדם רפורמה – נורא נוח לה, אגב לדורותיה כולל שר האוצר הקודם יאיר לפיד, שלא עשה דבר וחצי דבר כדי לתקן את הגירעון ההולך וגדל, ואגב לא בגלל העובדים – הרבה יותר קל להסית נגד עובדים. מיד יש קקפוניה שלמה. מיד יש כאלה שהסתערו על העניין. אני לא נמצאת שם, ואני לא נמצאת שם מסיבות אידאולוגיות. הסיפור הזה על הועד האימתני – הוא כל כך חסר שחר, באמת."

לצפיה בראיון המלא: