נדחו ההצבעות על ששינסקי 2 בוועדת הכספים; יחימוביץ: "אפשר לחשוב שבנימין זאב עידן עופר הקים את המדינה"

4 בנובמבר, 2015

גורמים ממשלה לדחות את ההצבעות על מנת ש"צוות הארבעה" יסיים את עבודתו ■ ועדת הכספים מבקשת להכניס סעיף שלפיו תוקם קרן להשקעות ממשלתיות בנגב ■ ח"כ יחימוביץ: כמות התשדירים העצומה של כיל נועדה להזרים כסף לערוצים המסחריים
כתבתו של צבי זרחיה, דה מרקר

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני התבקש על ידי גורמים מוסמכים בממשלה לדחות את ההצבעות בוועדה על "ששינסקי 2" בעד יומים על מנת ש"צוות הארבעה" יסיים את עבודתו, כך הודיע הבוקר גפני בדיון נוסף שקיימה הוועדה על הסעיף בחוק ההסדרים המגדיל את תמלוגי המדינה על מחצבי טבע.

ועדת הכספים מבקשת להכניס סעיף שלפיו תוקם קרן להשקעות ממשלתיות ויצירת מקומות תעסוקה בנגב. "תקבולי הקרן יהיו המס על רווחי היתר שיגבה מקונצרן כימיקלים לישראל במסגרת "חוק ששינסקי 2", אמר גפני. לדבריו,"הקרן תועיל לתושבי הנגב.תוספת תקציבית מעוגנת בחוק היא נכונה כפי שהוחלט בקרן לרווחי הגז. אני חשבתי שמשרד האוצר יציע לבד את ההצעה הזו".

גפני הודיע כי הממשלה הולכת לקדם את החוק אבל במקביל יינתנו הטבות לכיל בגין השקעות חדשות עד לסיום תקופת הזיכיון ב-2030. גפני הודיע כי ישתדל לסיים את החוק מבחינת ההקראה וההצבעות עד ליום רביעי הקרוב.

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) אמרה כי "אני לא מייעדים בד"כ כספי מסים למטרה מסוימת אבל פה יש סיטאוציה חריגה והיא כמות התשדירים האינפלציונית בנושא שמספרת בשבחה של כיל.

"לרגע אפשר לחשוב שחוזה המדינה בנימין זאב עידן עופר הקים את המדינה ואחראי על הפרנסה בנגב. המטרה של התשדירים היא לא להשפיע על דעת הקהל אלא להזרים הרבה כסף לערוצים המסחריים בזמן שהם מסקרים את מה שקורה כאן בוועדה.

"הייתי בתקשורת ואני לא מפקפקת במקצוענות של החברים בערוצי 2 ו-10 אבל כשהערוצים  הללו, מקבלים הזרמה כזו יום יומית מגורם מסוקר תקופה הזו יש לך משמעות מסוכנת ביותר. חשוב להבהיר שהאיומים על פיטורי עובדים הם חוצפה ושקר שהרי מדובר על מס על רווחי יתר".

יחימוביץ הוסיפה "הכספים שיגיעו לאוצר המדינה כתוצאה מגביית מס על רווחי היתר צריכים להיות מועברים ליצירת מקורות תעסוקה בנגב".

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) הציע הסתייגות לחוק שלפיה "כספי התמלוגים שיתקבלו מחוק זה יצברו לטובת הנגב וניצור התחייבות להשקיע סך של 400 מיליון שקל בפיתוח מקומות תעשיה חדשים בפריפריה. הדבר יוכל לשחרר את הנגב מהתלות הגדולה בכיל. לא ייתכן מצב שנהיה תלויים בתעסוקה בחברה אחת".

גפני הודיע כי הרעיון נכון ומקהה את הפגיעה בעובדים. "ייתכן שחברי הקואליציה בועדה יצטרפו להסתייגות שאותה מציע זוהר".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר כי "כיל היא מונופול תעסוקה בנגב ועלינו לתרום לתעסוקה בנגב ולגרום לכך שכיל לא תוכל לקחת את העובדים כבני ערובה. כיל מצליחה לשנות החלטות ממשלתיות בגלל הכוח והלוביזם שהיא מפעילה".

סגן הממונה על התקציבים באוצר אודי אדירי אמר כי "לא לוקחים כסף שמפיקות תעשיות בנגב כדי לייעד אותו לתעסוקה".

ח"כ זוהר הוסיף כי "חרב הפיטורים יכולה להיות מונפת על צווארם של חלק גדול מהעובדים. אני לא נרתע מזה ואני מאמין גם אם כימיקלים לא תרצה להפעיל מפעל בנגב יהיה מישהו אחר שירצה להפעילו".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) טען כי "העובדה שכיל מאיימת לעצור ההשקעות בנגב דבר שיגרום לפיטורי עובדים מהווה סחיטה באיומים. הדבר עובר בשקט וזה נראה כדבר לגיטימי. הדבר הוא חמור ביותר. עצם העובדה שאנו כחברי כנסת מוכנים לדיאלוג ושיח מבטא חולשה גדולה של הכנסת. הח"כים צריכים לדחות את כל ניסיונות הסחיטה והאיומים של כיל. הועדה צריכה להוציא מכתב ליועץ המשפטי לממשלה כדי לבחון את ההתנהלות המשפטית של כיל". לדברי חנין "יש להוציא את העוקף מהאיום על העובדים ולכן יש לתמוך בהצעתו של ח"כ זוהר".

ניר גלעד, יו"ר כימיקלים לישראל, ביקש להגיב ואמר כי "נאמרו פה דברים חמורים שהחברה מפעילה סחיטה באיומים. אנו רוצים להגיב אלא אם אתם רוצים שנצא מהחדר".

גלעד הוסיף כי "במדינת דמוקרטית מותר לחברה להביע את עמדתה גם אם היא לא עונה בקנה אחד עם חלק מחברי הכנסת. מי שהפעיל סחיטה באיומים על החברה היתה המדינה ומשרד האוצר ב'הסכם הקציר' שבו נאמר לנו בצורה מפורשת שאם לא נחתום ב'הסכם הקציר' הוא יקים את 'ועדת ששינסקי 2' לכיל. כיל חותמת על הסכם שבו היא לוקחת על המדינה לממן 7 מיליארד שקלים".

רוזנטל אמר כי "נגמרו לנו הדמעות בגלל מתווה הגז ודרעי אין לנו דמעות בשביל עידן עופר".

גלעד המשיך כי "ירידת מפלס ים המלח היא תוצאה של סגירת הירדן והעברת המים לנגב. 90% מהירידה במפלס היא תוצאה של הסטת מי הירדן לשאיבה. בהסכם הקציר נקבע לקה של כיל בהסכמה עם המדינה. לגבי תמלוגים ומסים עומד ביחס זהה למה שמקובל בעולם. לא עברו 8 חודשים ולמרות התחייבות חתומה לא להקים את ועדת ששינסקי 2 לא לשנות את מבנה התמלוגים והמסוי של החברה הממשלה בורת להטיל מס  על רווחי יתר על כלל משאבי הטבע. זה לא מס על רווחי יתר.  הנתונים והמספרים שמוצגים בפניכם הם מסוי חדש".

גלעד הוסיף כי "מה שקורה כרגע שבנתונים הנוכחיים של החוק כפי שהוא נמצא כיום אין שום הצדקה כלכלית על ידי החברה להמשיך ולהשקיע בנגב. לא ניקח את ים המלח ולא נחזיר את הזיכיון אבל את הפיתוח העתידי של החברה נפעיל במקומות שאפשר".

ח"כ מיקי רוזנטל אמר כי "אי אפשר להסתכל קדימה בלי להסתכל אחורה, כיל שילמה למדינה תמלוגים באחוזים מעליבים עד היום תוך ניצול משאבי הטבע של הציבור. בין השנים 2000 ל-2005 שילמה החברה תמלוגים בסך של 20 מיליון דולר בשנה בלבד.בין 2006 ל-2012 העבירה רק 60 מיליון דולר בשנה, זה בזמן שהרווח התפעולי של כיל בשנים האלו הוא יותר ממיליארד דולר בשנה". רוזנטל פנה לניר גלעד ולנציגי כיל ואמר "אתם לא מתביישים? אני במקומכם לא הייתי מגיע לוועדה בכלל".

ח"כ רוזנטל הוסיף: "ניר גלעד ונציגי כי"ל מציגים נתונים מוטים ומסתירים את האמת. בידי נתונים אובייקטיבים המצביעים על המס המביש ששלמה כיל עד היום, למרות זעקות הקוזאק הנגזל,  כי"ל מסרבת להציג נתונים אחרים. כי פשוט אין להם״.