"אין במתווה הגז שום דבר שמוציא את הגז מהאדמה. הוא מנטרל את היכולת להפיק גז"

2 בנובמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של אמנון סופר ברדיו דרום, והתייחסה להתפטרותו של דרעי ממשרד הכלכלה על מנת לאפשר את קידומו של מתווה הגז הטבעי, לפרשת השחיתות במע"צ ולנושאים נוספים.

על התפטרותו של דרעי אמרה:

"סופר: דרעי יקבל את משרד הפריפריה וגם 300 מיליון שקלים שיחולקו לפריפריה. נשמע טוב מצד אחד, אבל מצד שני אולי הוא יותר דואג לביבי שמתווה הגז יעבור מאשר דאגה לפריפריה, כמו שמנסים לצייר לנו את זה.

שלי: אני לא מצליחה לראות שום דבר טוב בתרגיל המסריח הזה ובקומבינה המפותלת הזאת, שהיא עוד מעשה מאוד גבולי בלשון המעטה בכל מה שמתרחש בסיפור הגז.
סופר: 300 מיליון שקלים לפריפריה, לא טוב?
שלי: קודם כל, אגיד לך דבר מאוד פשוט. ה-300 מיליון האלה לא יבואו משום מקום. הם יבואו ממשרדים אחרים – ממשרדי הרווחה, הבריאות, החינוך. ובמי זה יפגע בסוף, אם לא בפריפריה? להעביר כמה שקלים מכיס לכיס כדי לסדר לאריה דרעי ג'וב חדש כדי שהוא יוכל לפנות באופן מאוד לא תקין את הסמכות שניתנה לו לידיו של ראש הממשלה, אין בזה שום בשורה לציבור. ואני אגיד לך יותר מזה, אני לא מצליחה להבין לא את שר האוצר משה כחלון ולא את שר הכלכלה לשעבר אריה דרעי –
סופר: שני החברתיים, צריך לציין. הטיקט שלהם היה חברתי.
שלי: מה זה חברתיים? זה היה הקמפיין שלהם. זה ידאג לציבור הרחב וזה ידאג לשקופים. הם סופרים את האנשים והם מסתכלים להם לעיניים. ואכן, מאוויהם התגשמו. הם קיבלו מספיק מנדטים כדי לחבור לממשלה, לקבל את שני התיקים הכלכליים הבכירים ביותר עם ההשפעה הכי מכרעת על גורלם של בני אדם, ולא רק זה אלא שהזדמנה לידיהם ההזדמנות לקבל החלטות דרמטיות בנושא הגז הטבעי, החלטות שיביאו שפע עצום לאזרחי מדינת ישראל, יכלו להביא לתעסוקה בפריפריה, לתעשייה בפריפריה, לשגשוג, לפריחה. ואז כשניתנת להם ההזדמנות הזאת להשפיע בדבר כל כך דרמטי, יותר דרמטי מכל שקל שהם יצליחו לגרד ממשרד כזה או אחר, הם זורקים את זה, מעיפים את זה מהיד כמו תפוח אדמה לוהט, ואומרים 'לא, לא, לא, אני לא רוצה להתעסק בזה, קח את זה ביבי, קח מאיתנו את הדבר הזה.'
סופר: אבל הדיבורים על הגז, על הפוטנציאל הענק שגלום בסיפור הזה, יש הרי גם צד אמיתי בלנסות לקדם את מתווה הגז. דרעי הרי אומר שבקונסטלציה הזאת הוא מעדיף שזה יעשה בצורה מסודרת.
שלי: מה מסודרת? שראש הממשלה מחזיק ארבעה תיקים כדי שהוא יוכל להעביר סעיפים מטורפים שלא עברו מעולם בתולדות מדינת ישראל ולהכריז על מונופול פרטי כחוקי, למרות שהוא פועל בצורה לא חוקית, ולהעניק הון תועפות ומשאבי ענק ואת משאבי הטבע שלנו בידיים של תשובה ונובל אנרג'י? זה דבר הירואי?
סופר: הפסדנו במערכה הזאת, להערכתך?
שלי: לא, מה פתאום. המערכה רק מתחילה ולהערכתי מתווה הגז לא יצא אל הדרך בסופו של יום, גם אם נתניהו יחתום על זה.
אבל יש משהו לגופו של עניין שאני חייבת להסביר כאן. יש מערכת של שקרים והטעיות כאילו המתווה הזה נועד להוציא את הגז מהאדמה. זה שקר. המתווה הזה הוא מתווה להשארת הגז באדמה, כי נכון להיום, על פי החוק, חברות הגז חייבות להניח צינור שני במאגר תמר, שכבר יש בו גז ל-15 השנים הבאות. המתווה הזה פוטר אותן מהנחת צינור שני, כלומר יהיה פחות גז למדינת ישראל. נכון להיום החברות האלה מותר להן לייצא מתמר, אותו מאגר נפלא שכבר יכול לספק לנו באמת עושר ושגשוג, יש להן יכולת לייצא מתמר רק אם הן יפתחו קודם את מאגר לוויתן השני. היום זה פוטר אותן מהצורך לפתח את מאגר לוויתן. יש שורה של הקלות לחברות הגז שנועדה רק לשמן ולגרז אותן ולשלשל לכיס שלהן עוד כסף, ואין כאן שום דבר שמוציא גז – אלא להפך, הוא מנטרל את היכולת להפיק גז. זה השקר הגדול."

קודם לכן התייחסה לפרשת השחיתות שנחשפה במע"צ, במסגרתה נעצר גם חבר כנסת לשעבר, ואמרה:

"שלי: אני מוכרחה להגיד לך שאני כל פעם מופתעת מחדש, באמת. אנחנו אמורים כבר להתרגל ויש גם איזו הנחת בסיס, שגויה אגב, שכולם מושחתים – זה לא נכון, רוב האנשים הם ישרים, רק חלקם מושחתים.
סופר: זה מה שהכותרות האלה עושות לנו.
שלי: כן, אבל אני מופתעת מאוד. פשוט לא יאמן. בעיני עבירת השוחד היא אחת העבירות החמורות ביותר והמגונות ביותר מבחינה מוסרית, כיוון שהיא הופכת את כל המערכת שאנחנו אמורים לבטוח בה לרקובה ופוגעת מאוד באמון של הציבור במי שאמורים לשרת אותו. אני מבינה שנעצר גם חבר כנסת לשעבר, שזה בעיני תמיד הכי נורא.
סופר: אגב, החשיפה והחקירות האלה, שהם בתקופה האחרונה יותר, זה אולי משהו טוב? איזה אור בקצה המנהרה שאפשר לראות? הם מתחילים סוף סוף לחקור את הסיפור, ואולי בעבר גם הו שחיתויות וכולם הנהנו בראש.
שלי: כן, עכשיו אני אגיד לך את חצי הכוס המלאה. בוא נאמר בשש-שבע-שמונה שנים האחרונות יותר קשה לאנשים להיות מושחתים, וזה באמת הצד הטוב. גם יש כאן עבודת משטרה נהדרת. המשטרה, שרגילה לחטוף קיתונות של ביקורת ובוז, היא משטרה טובה, צריך לזכור את זה, וגם בה אם יש תפוחים רקובים – אלא רק תפוחים רקובים ולא המשטרה כולה. וגם קרה עוד דבר, וזה שרשויות שלטון החוק חוקרות בלא מורא ובלא משוא פנים אישים מאוד רמי מעלה – ראש הממשלה אהוד אולמרט, נשיא המדינה משה קצב, שר האוצר אברהם הירשזון – ולא פוסחת על אף אחד. אנחנו יכולים מאוד להתגאות בזה שאנחנו מדינה דמוקרטית שבה כולם שווים בפני החוק. אם אתה רוצה איזה צד אופטימי לפרשה העגומה הזאת, אז זה הצד האופטימי."

להאזנה לראיון המלא: