שלי על תשדירי כי"ל: "אפשר לחשוב שבנימין זאב עידן עופר הקים את המדינה"

6 בנובמבר, 2015

ועדת הכספים דנה השבוע בהצעה לסדר שהגישה שלי ביחד עם חברי הכנסת מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני ומיקי מכלוף זוהר מהליכוד, לפיה כספי התמלוגים המוגדלים שתשלם כימיקלים לישראל למדינה בגין חוק ששינסקי 2 "יצבעו" וייועדו לעידוד תעסוקה בנגב. במסגרת הדיון, ובתשובה להסתייגותו של סגן הממונה על אגף התקציבים באוצר אודי אדירי, אמרה שלי: "אנחנו ניצבים כאן בפני סיטואציה שהיא מאוד חריגה, ואחת הדוגמאות הבולטות שלה, למשל, היא כמות התשדירים האינפלציונית שמשודרת עכשיו בערוצים המסחריים שמהללת ומספרת בשבחה של כימיקלים לישראל. לרגע אנחנו יכולים לחשוב שחוזה המדינה בנימין זאב עידן עופר הוא שהקים בכלל את מדינת ישראל והוא שאחראי על הפרנסה בנגב." היא עוד הוספיה כי מטרת התשדירים "היא לא להשפיע על דעת הקהל בישראל. המטרה של התשדירים האלה היא להזרים הרבה כסף לערוצים המסחריים בזמן שהם מסקרים את מה שמתרחש כאן בחדר הועדה." וגם כי: "אני לא מפקפקת לרגע במקצוענות של חברי בערוץ 10 ובערוץ 2, מדובר בעיתונאים טובים, אבל כשערוצים מסחריים במצב כספי לא-מי-יודע-משהו מקבלים הזרמה כזאת של כספים יומיומית על פני 24 שעות ביממה מגורם שאותו צריך לסקר בתקופה הדרמטית הזאת – יש לזה משמעות מסוכנת ביותר."

לצפייה בדבריה המלאים בפתח הישיבה:

תוכן הדברים המלא:

ח"כ שלי יחימוביץ':

אודי (אדירי, סגן הממונה על אגף התקציבים באוצר), אני מבינה את ההסתייגות שלך, וגם אני, בתפיסת עולמי, חושבת שכספי מיסים למיניהם צריכים ללכת לקופת המדינה והממשלה הריבונית צריכה להחליט בבוא הזמן לאן הם ילכו. ברור שזו תפיסת עולם שאפשר להזדהות איתה, ואנחנו אל מייעדים בדרך כלל כספי מיסים למטרה מסוימת. אבל אנחנו ניצבים כאן בפני סיטואציה שהיא מאוד חריגה, ואחת הדוגמאות הבולטות שלה, למשל, היא כמות התשדירים האינפלציונית שמשודרת עכשיו בערוצים המסחריים שמהללת ומספרת בשבחה של כימיקלים לישראל. לרגע אנחנו יכולים לחשוב שחוזה המדינה בנימין זאב עידן עופר הוא שהקים בכלל את מדינת ישראל והוא שאחראי על הפרנסה בנגב.
חשוב לי להגיד את זה כאן ושזה ירשם בפרוטוקול. המטרה של התשדירים האלה היא לא להשפיע על דעת הקהל בישראל. המטרה של התשדירים האלה היא להזרים הרבה כסף לערוצים המסחריים בזמן שהם מסקרים את מה שמתרחש כאן בחדר הועדה. אני יודעת, הייתי שם בצד השני. אני לא מפקפקת לרגע במקצוענות של חברי בערוץ 10 ובערוץ 2, מדובר בעיתונאים טובים, אבל כשערוצים מסחריים במצב כספי לא-מי-ידוע-משהו מקבלים הזרמה כזאת של כספים יומיומית על פני 24 שעות ביממה מגורם שאותו צריך לסקר בתקופה הדרמטית הזאת – יש לזה משמעות מסוכנת ביותר.
והם מספרים לנו בתשדירים כמה הם מיטיבים עם הנגב, כמה הם מייצרים מקומות עבודה. לנו אין מהצד השני את הכסף שיש להם לעשות תשדירי נגד ולספר מה המשמעות של הדבר הזה. לכן חשוב לנו מאוד כאן – אני מבינה את ההסתייגות שלך – אבל חשוב לנו מאוד להבהיר שאותו מס רווחי יתר, שהוא מס רווחי יתר, אני אומרת שוב, כל האיומים האלה בפיטורי עובדים הם פשוט חוצפה ושקר. הרי זה לא מס שאוכל מהבסיס וגורם להפסדים, זה מס שמוטל רק כשחברה מרוויחה המון המון המון כסף, לכן קוראים לו מס רווחי יתר. אבל כדי להתמודד עם תעתועים האלה, עם השליטה בתודעה ועם הניסיון לקנות ערוצים מסחריים, אנחנו חייבים לייצר משהו נגדי, אודי. הדבר הנגדי שאנחנו אומרים כאן, יש בו היגיון. נכון שהוא לפנים משורת הדין, אבל אנחנו אומרים – את כל הכסף שהם ישלמו בדין לאוצר המדינה, הכסף הזה ייועד לפיתוח הנגב. פיתוח הנגב, גם כאן לממשלה יש תחום וירטואוזי מאוד רחב. אני חלילה לא רוצה שהכסף הזה ישרת את קומבינת נתניהו-דרעי וילך עכשיו למשרד לפיתוח הנגב והגליל במסגרת השוחד הפוליטי, למשל. אבל כן, הממשלה סוברנית להחליט על מרחב מאוד גדול של שימוש בכספים האלה: להשקות, לחינוך, לסייבר שראש הממשלה כל כך מחבב.
לכן חשוב לנו, ההסתייגות הזאת היא חשובה, היא לא סתמית. לכן אנחנו שותפים כאן, גם מיקי זהר, גם אני וגם מיקי רוזנטל, ואנחנו באמת באים משני הצדדים של המפה הפוליטית, אז אני רוצה שתבין את המהות.
היו"ר משה גפני:
וגם אני.
ח"כ שלי יחימוביץ':
וגם יו"ר הועדה.