שלי על העברת חוק ששינסיקי 2 בוועדה: "הישג משמעותי. כשהקואליציה מובילה דבר טוב, האופוזיציה מתייצבת לצידה בלי חשבונות"

10 בנובמבר, 2015

שלי התראיינה בתוכנית "אולפן פתוח" בערוץ הכנסת עם אורית לביא-נשיאל וביחד עם הפרשן צבי זרחיה, והתייחסה לניצחון בועדת הכספים בהצבעה על חוק ששינסקי 2, לתקציב הביטחון ולנושאים נוספים.

מתוך דבריה על ששינסקי 2:

"שלי: זה ניצחון חשוב. השווי של זה לקופת המדינה הוא 500 מיליון שקלים, חצי מיליארד שקלים, זה לא מעט. צריך לומר, אני לא חושבת שהציבור מבין, זה מיסוי שהוא כל כך צודק לחברה שלא שילמה כמעט שקל תמלוגים למרות שהיא חוצבת ועושה את הונה ממשאבי הטבע ששייכים לכולנו ולמרות שמשפחת עופר התעשרה עושר אגדי מאוצרות הטבע האלה ושילמה משכורות מטורפות. אותו ניר גלעד, שחצן ברוטלי מאיים וגס רוח שישב בוועדת הכספים כאילו זו האחוזה הפרטית שלו, הוא השכיר העשיר ביותר בתולדות המדינה. הוא מרוויח 147 מיליון שקלים לשנה. אז הנה בא החוק הזה ועושה קצת צדק והוא מטיל מס – שימי לב אורית, זה נורא חשוב להבין – לא על המפעלים המפסידים, לא על המפעלים המאוזנים, לא על המפעלים הרווחיים, אלא על רווחי יתר. רק על מפעל שמרוויח המון המון המון כסף, רק אז המס מתחיל לעבוד. לכן האיומים האלה של ניר גלעד כשהוא משתמש בגורלם של 800 עובדי מפעל המגנזיום הם כל כך גסי רוח, כל כך מרושעים וכל כך מחוצפים. המיסוי ממילא לא יחול על המגנזיום. זה מפעל שלא מרוויח כסף. הוא גם לא מפסיד ולא מרוויח. לכן ממילא זה לא יכול עליהם. ואז הם מוציאים את המילה הנפלאה הזאת – 'סינרגיה'. בסינרגיה זה יוריד להם אתה רווחים. אז בא האוצר, באמת במקצוענות רבה, והתחשב בהם גם בזה, וגם בסינרגיה הוא דואג שמגנזיום יוחרג, ובכל זאת הוא יושב שם כבריון ותוך כדי ישיבת הוועדה מאיים על העובדים ומשתמש בעובדים כנשק.
אני חושבת שהעובדה ששינסקי עבר as it is, לרבות שיפורים – ואני חייבת לציין את חבר הכנסת מיקי רוזנטל שהוביל את הדבר הזה בידענות מאוד גדולה. הוא הרי עשה בזמנו את הסרט 'שיטת השקשוקה', הוא מכיר את משפחת עופר ואת שיטותיה. באמת בזכות המאבק הזה החוק עבר as it is. זה הישג מאוד משמעותי. והנה, כשהקואליציה, כששר האוצר מוביל דבר טוב ונכון וראוי, האופוזיציה מתייצבת לצידו בלי חשבונות של אופוזיציה וקואליציה. פשוט עובדת לטובת הציבור.
לביא-נשיאל: את לא דואגת שבסוף המפעלים, במקרה הזה כי"ל, הם לא יכרסמו בהישג הזה? אנחנו מכירים את הדינמיקה ואת הלחצים של בעלי ההון.
שלי: בוודאי שאני מודאגת. אני מודאגת כל הזמן. מדובר בכוח מטורף ואדיר, לכן ההישג הזה הוא כל כך נדיר. באמת קיבלנו דוגמה מצוינת בשבוע שעבר. בתור מי שעבדה בחדשות ערוץ 2 אני מכירה את זה כל כך טוב, את החשש, שהוא לא נאמר במילים, לפגוע במפרסמים מאוד גדולים, לפגוע בשותפים, בזכייניות. היה לי מזל, היה לי מנכ"ל, מנכ"ל חברת החדשות שום קיטל, שגונן עלי בפני אותם כוחות, אבל זה קרב תמידי. בעיצומו של דיון כזה על הרבה כסף, כשהם שופכים בוכטות של כסף באמצעות תשדירי פרסום לערוצים מסחריים שמשוועים לפרסום, ואז אנחנו רואים שקורה דבר מעניין – מתן חודורוב מפרסם כתבה אובייקטיבית, מבקש תגובות, כתבה עיתונאית, והיא לא מוצאת חן בעיני הפריץ, הפריץ מפסיק את הזרמת הכספים ונפסקים תשדירי הפרסום שבהם כי"ל אחראית לכל דבר טוב שקרה בחיינו אי פעם, לרבות המהפכה הציונית. ואז אנחנו רואים שזה בעצם מנגנון לניסיון שוחד, ואחר כך סחיטה באיומים ואחר כך מגיע העונש של הפסקת הזרמת הכסף. אנחנו רואים כאן את העוצמה של ההון הגדול, איך היא מצליחה לנצח כל אינטרס ציבורי. לכן בכל זאת אני מרשה לעצמי להתרפק קצת על מה שקרה אתמול.
לביא-נשיאל: בזה תם המאבק? יש עוד צעדים אחר כך?
שלי: הוא לא תם אף פעם. הם לא יפסיקו לכרסם והם ימשיכו להפעיל כוח. הם ינסו להוציא הטבות ממקום אחר והם יאיימו בפיטורי עובדים. המטרה שלנו היא לעמוד איתן מולם. אני באמת חושבת שהגיע הזמן שהמדינה תפסיק להגיע על ארבע בסוף כל דיון כזה עם הלשון בחוץ ו'תעשו לי טובה, אל תעשו ככה' ולהתמקח. המדינה היא הריבון, יש לה כוח. למדינה יש מניית זהב בכימיקלים לישראל. בין האינטרסים הלאומיים שכי"ל מחויבת להם מתוקף הזיכיון והכסף העצום שהיא עושה זה גם לשמר את הפרנסה בנגב, והגיע הזמן להוציא את השוט. לא כל הזמן גזרים."

על תקציב הביטחון הוסיפה:

"ועדת תקציב הביטחון לא אישרה את תקציב הביטחון, היא הצביעה נגדו. לכן כל הצבעה עכשיו שתתקבל על התקציב בלי שתקציב הביטחון אושר היא לא עומדת בדרישות החוק, כי חלק גדול מאוד מתקציב המדינה הוא תקציב הביטחון. אז או שיש כאן הצגה אחת גדולה וממילא בסוף הכל יסתדר, או שאנחנו ניצבים עכשיו בפני בעיה חוקתית מאוד גדולה ובעצם אי אפשר להעביר את התקציב עד שוועדת תקציב הביטחון מאשרת אותו. כולם נושאים עיניים לראש הממשלה שיחזור מאמריקה אולי עם עוד תוספת מהאמריקאים. אני בכלל לא בטוחה שאפשר לבנות על זה. ושוב אנחנו עדים למין מחול שדים אופנתי כזה, שיש המון העמדת פנים בצידו, ואני חושבת שבשלה העת לקיים דיון אמיתי על תקציב הביטחון."

לצפייה בראיון המלא: