שלי על מעצר פעילי הגז: "יש כאן יד מכוונת. אני רואה את זה בחומרה עצומה."

10 בנובמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של חנוך דאום ברדיו תל אביב והתייחסה למעצר פעילי המחאה כנגד מתווה הגז, להעברת חוק ששינסקי 2 בוועדת הכספים, לרכישת גולן טלקום ע"י סלקום ולעניינים נוספים. מתוך דבריה:

"דאום: העניין הזה עם המשטרה והגז, ממש נתנו להם הוראה להשתיק מחאה או שהם קצת עברו את הגבול?
שלי: אני חושבת שיש כאן יד מכוונת מלמעלה. רק לסבר את האוזן, זה לא שנעצרו מפגינים שהתפרעו או שהתעמתו עם שוטרים. זה דבר שאני בדרך כלל לא מתערבת בו ואני סומכת על משטרת ישראל. מדובר על מעצר בדיעבד, בזימון לחקירה, 24 שעות אחרי ההפגנה של האנשים שהיו חתומים על הרישיון שבו ניתנה הרשות לעשות את ההפגנה. מדובר במנכ"ל מגמה ירוקה, בסטודנטים מחיפה, מבאר שבע, מתל אביב. השיחות היו פשוט שיחות הפחדה, אי אפשר לקרוא לזה אחרת. יתירה מזה, צו הרחקה ל-15 יום לסטודנטים מהאוניברסיטה, מהעבודה, מהדירה שלהם. אני, יש לי איזו תחושה עמומה ש-15 יום זה מה שראש הממשלה חושב שהוא צריך בשביל להעביר את מתווה הגז והוא פשוט לא רוצה הפרעות ברך.
דאום: את ממש רואה אפשרות שראש הממשלה הורה למשטרה למנוע עוד הפגנות?
שלי: אני לא רואה מכתב שיוצא מלשכת ראש הממשלה והנחיות.
דאום: רוח מפקד כזאת?
שלי: אני אפילו לא מתכוונת לתאר את המכניקה. אני יכולה להגיד לך שעל סמך ניסיוני הרב מאוד המסר מועבר והדברים ברורים, אחרת אין לזה שום הסבר.
דאום: אולי בגלל המצב הביטחוני השוטרים מפחדים שיהיו הפגנות וחשוב להם לעשות שיחות? או שלא, את אומרת לא להיות תמים?
שלי: מה זה שיחות? מדובר בהרחקה ל-15 יום של אנשים, לרבות בחורה אחת שבכלל לא הייתה בהפגנה כי היא הייתה חולה. כשאדם מתפרע, עובר את החוק, חוסם כבישים, מתעמת פיזית עם שוטרים, אז יש עילה לחקירה. אבל לקרוא בדיעבד לאנשים שאין להם ולו שבב של עבר פלילי, אנשים שמעולם לא נתנו תביעות אצבע, לא הצטלמו, פעילים חברתיים, אני ארשה לעצמי אפילו להגיד חנונים, ואני מתנצלת בפניהם, אנשים שאכפת להם, שמפגינים מעורבות חברתית – לעצור אותם למסע הפחדה כזה? זה לא יכול להיות מקרי. אני רואה את זה בחומרה עצומה.
דאום: המחאה שאמורה להימשך תהפוך להיות עכשיו עימות נגד השוטרים? באמת, הם בתקופה כזאת, הם כל היום בחיכוך מתמיד עם המוות. השאלה אם זה לא יכול עכשיו לקבל טוויסט שאף אחד לא רוצה.
שלי: אז מה אתה אומר, חנוך?
דאום: לא, להמשיך להפגין.
שלי: לא, אני שואלת אותך משהו. במדינה שיש בה אתגרים ביטחוניים כל הזמן – מלחמות, פיגועים, ואנחנו באמת חיים על חרבנו, לצערי – מדינה כזאת צריכה להפסיק להיות דמוקרטית ולשלול את חופש הביטוי מאזרחים שומרי חוק לצאת לרחובות להפגין? אתה שומע מה שאתה אומר? זה לא מתיישב עם שום היגיון.
אני האחרונה לתקוף את המשטרה. תעשה ככה סריקה לאחור על כל ההתבטאויות שלי לאורך השנים כולל בתקשורת. אני תמיד מגינה על כבודה של המשטרה, מעריכה את שוטרי משטרת ישראל, חושבת שהם לא מרוויחים מספיק.
דאום: כן, גם אין עניין שההפגנות האלה יסתיימו באלימות. השוטרים הרי גם נפגעים מהגז. אלה לא הטייקונים שעומדים מול המפגינים. ראיתי בוועדה שאמרת משהו שנורא תפס אותי – דיברת על הזהות המוחלטת של יו"ר כי"ל עם הנגב.
שלי: כן, אתה יודע. יושב שם אדם, השכיר העשיר ביותר בתולדות מדינת ישראל, 147 מיליון שקלים לשנה.
דאום: כמה?
שלי: 147 מיליון שקלים בשנה. השכיר העשיר ביותר במדינת ישראל. יושב זחוח בכל ישיבות הוועדה כאילו מדובר בכלל בשטח פרטי שלו. אדם שהיה החשב הכללי באוצר והיה שותף לעסקה מפוקפקת שבה ניתנה מתנה חסרת תקדים לכימיקלים לישראל, שאחר כך גם מטבע הדברים שכרה את שירותיו והוא הפך להיות המנכ"ל של כימיקלים לישראל.
דאום: מה שהטריף אותך זה שהוא נפנף בנגב, נכון?
שלי: כן, הוא אמר 'אתם עכשיו פוגעים בנגב'. החוצפה. הוא אמר 'אני עשיתי למען הנגב יותר משכל אחד מכם עשה'. מדובר בכזאת ציניות וכזאת אכזריות, כשהוא יושב שם כש-800 עובדי מגנזיום, הוא משתמש בהם כפיתיון, כאיום וכהפחדה, אנשים שיוצאים כל בוקר לעמל יומם. הטירוף הזה של הערבוב המוחלט בין העובדה שהוא מרוויח רווחי עתק על חשבון המשאבים ששייכים לציבור, שכי"ל לא שלמה תמלוגים מעולם, שפעם הראשונה – אגב, שים לב חנוך, קרה כאן דבר מדהים שקואליציה ואופוזיציה יחד.
דאום: כן, אנשים אולי פספסו את זה שבסוף כולם הצביעו יחד.
שלי: כן, זה מדהים באמת. זה גם מראה על הענייניות ועל הצדק שבדבר. הוביל כאן באמת שר האוצר משה כחלון החלטה שהיא מאוד נכונה לקחת חברה שהבעלים שלה הפכו לאנשים בין העשירים ביותר בעולם, מופיעים במגזין פורבס, הכל על חשבון משאבי הטבע של מדינת ישראל וכמעט לא שלמו תמלוגים בחיים ובאמת עשקו את המדינה באופן שיטתי – ברשות ובסמכות, אגב. לא עשו את זה מאחורי סורג ובריח כמו פושעים אל באמת ברשות ובסכמות. ובפעם הראשונה מטילים מס, לא מס על מפעל מפסיד, לא מס על מפעל מרוויח – מס רק על רווחי יתר, על רווחי עתק מוגזמים ומופרזים, רק אז הם יתחילו לשלם מס על כך שהם משתמשים במשאבי הטבע. האופוזיציה, אנחנו, אומרים סחטיין, אדוני שר האוצר, אנחנו איתך ומובילים יחד את המאבק הזה כנגד לחצים מטורפים של הכסף הגדול, כמו הפסקת התשדירים בערוץ 10, למשל. זה פשוט סחיטה באיומים לאור היום. והנה, קרה כאן דבר טוב וכולנו הצבענו בעד."

להאזנה לראיון המלא: