"מאוד גאה בזה שאני חברת כנסת, אבל היום בפעם הראשונה אני מתביישת להשתייך למועדון הזה"

10 בנובמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "חמש בערב" עם בן כספית ואריה אלדד ברדיו ללא הפסקה, והתייחסה להחלטת ועדת הכנסת בשנית להעלות את שכר חברי הכנסת במסגרת דיון שיזמה שלי ביחד עם חברת הכנסת יעל גרמן. מתוך דבריה:

"שלי: האמת היא שזו הפעם הראשונה, כי מאוד גאה בזה שאני חברת כנסת, גאה בכנסת, מגוננת עליה ולא אוהבת שמתגוללים על פוליטיקאים – אבל באמת שזה היום הראשון שלי בכנסת מזה עשר שנים שאני פשוט מתביישת להיות חברה במועדון הזה, מועדון ששומר על השמנת של עצמו בקנאות מעוררת דחייה ובושה. מה שקרה היום בוועדת הכנסת זה היה הישורת האחרונה אחרי ניסיונות אינסופיים להביא שוב לדיון את ההחלטה הנואלת להוסיף לשכרינו יותר מ-1000 שקלים לחודש. גם בישורת הזאת אני מצערת להגיד שכשלנו. אני אוהבת לנצח אבל אני מוכנה להפסיד, יש לי סבלנות, אבל הפעם ההפסד היה ממש מכעיס ומביש.
כספית: השכר הזה של חברי הכנסת הוא מתעדכן על אוטומט, נכון?
אלדד: על פי השכר הממוצע במשק.

שלי: מנגנון ההצמדה של חברי הכנסת הוא מנגנון אקסקלוסיבי שכל שכיר וכל עצמאי יכול לחלום עליו רק בחלומות הלילה, וזה מנגנון ההצמדה לשכר הממוצע במשק, שהוא גבוה בצורה שלא משקפת את השכר האמיתי במשק. אתם יודעים, ממוצעים זה דבר משקר. אם יש עשרה אנשים, אחד מרוויח 100,000 ותשעה מרוויחים 1,000 כל אחד, הם מרוויחים כאילו 10,000 שקלים. השכר הממוצע מאוד עלה בשנה שעברה, למרות שחצי מהשכירים בישראל מרוויחים פחות מ-6,200 שקלים וחצי מהעצמאים פחות מ-4,700. השכר נשחק ותקוע במקום כבר עשור שלם, ואנחנו מקבלים תוספת של יותר מ-1,000 שקלים בחודש בגלל המנגנון. אבל מה? יש ועדה ציבורית שמונתה במיוחד לזה, ואני פניתי לוועדה הציבורית כבר לפני שנה. הוועדה הציבורית אכן המליצה לכנסת לוותר על ההצמדה השנה, כי היא כל כך מופרזת וכל כך מוגזמת. פשוט להקפיא בשנה את ההצמדה. מסתבר שמה שאמור להיות אוטומטי – הרי ברגע שהוועדה הציבורית לבחינת תנאי חברי כנסת ממליצה דבר כזה, ועדת הכנסת צריכה פשוט לאשרר את זה בהצבעה ולסגור עניין. אבל לא, ועדת הכנסת מתנגדת להמלצה של הוועדה הציבורית.
כספית: אז בקולות מי זה עבר היום? שנעשה שיימינג.
שלי: זה עבר בקולות הקואליציה. חבר הכנסת דוד ביטן שעומד בראש הוועדה וחבריו אורן חזן ומיקי זוהר.
אלדד: זה היה בוועדת הכנסת, אני מבין. לא במליאה.
שלי: בוועדת הכנסת, כן. חברי הכנסת של כולנו שוב הראו גמישות אידאולוגית מפתיעה והצביעו בעד ההעלאה בשכרם. בעצם כל סיעות הקואליציה. היו כאלה שאני יודעת שרצו להצביע נגד, אבל החליפו אותם באחרים כדי שחס וחלילה לא נוותר על השמנת הזאת. זה נורא מקומם.
כספית: חזירות.
שלי: זה פשוט חזירות, ממש ככה. עכשיו, אם כל השכר במשק היה עולה – סבבה. אבל השכר במשק נשחק ויש כאן איזה ניתוק טוטאלי מחיים של בני אדם נורמליים. אני אגיד לכם משהו יותר מזה, חברי הכנסת, חלק מהם, באמת מרגישים עניים. ולמה הם מרגישים עניים? כי החברים שלהם נורא עשירים.
כספית: לך אין את הבעיה הזאת.
אלדד: ואולי הם מרגישים עניים על פי מילות התפילה 'הנני העני ממעש'.
שלי: היו שם חברי כנסת שהסבירו כמה הם עובדים קשה. סליחה, יש עוד כמה אנשים שעובדים קשה במדינה הזאת – בתעשייה, בניקיון. הם לא מחליטים להעלות לעצמם את השכר שלהם."

להאזנה לראיון המלא: