שלי ליו"ר ועדת הכנסת: "מפצירה בך לקבל את המלצות הוועדה הציבורית כלשונן ולא להעלות את שכר חברי הכנסת"

10 בנובמבר, 2015

וועדת הכנסת דנה בשנית בעקבות בקשתן של שלי ושל ח"כ יעל גרמן בהעלאה המתוכננת בשכר חברי הכנסת החל מחודש ינואר. במסגרת הישיבה, הפצירה שלי ביו"ר ועדת הכנסת לקבל את המלצות הוועדה הציבורית לתנאי חברי הכנסת כלשונן ולהקפיא את העלייה בשכר. הוועדה החליטה בכל זאת להשאיר את עליית שכר חברי הכנסת על כנה, ולנקות את ההשפעה שיש להעלאת שכר המינימום על העלאת שכר חברי הכנסת - כ-1%.

לאחר הישיבה אמרה שלי בהודעה לעיתונות: "ההחלטה להשאיר את ההעלאה המופרזת בשכר הח"כים על כנה למעט שינוי קוסמטי עלוב ומגוחך היא בושה וכלימה לכנסת ולח"כים, אלא שלמרבה הצער נראה שהבושה אבדה כליל. חבל שהח"כים שנאבקו בחרוף נפש על העלאת שכר של אלף ש"ח בחודש שעה ששכרו של הציבור נשחק ונפגע – לא מוצאים את העוז ותעצומות הנפש להילחם כך עבור האינטרס הציבורי. היום אני מתביישת להיות חברה במועדון של שומרי השמנת לעצמם. לצערי צפינו היום בועדת הכנסת במחזה מחפיר שבו הוסיפו מקצת הח"כים חטא על פשע ותקפו את נציג הועדה הציבורית לקביעת שכר הח"כים בשל המלצתם לח"כים לוותר על העליה המתוכננת."

לצפייה בדבריה המלאים בפתח הישיבה:

תוכן הדברים המלא:

ח"כ שלי יחימוביץ':

אדוני היו"ר, קודם כל אני מודה לך על כך שנעתרת לבקשה שלנו וכינסת שוב את הועדה וגם פנית שוב בשם הועדה לוועדה הציבורית.
אני לא רוצה להתייחס למנגנון ההצמדה הכללי של שכר הח"כים. אני חושבת שהוא לקוי.
היו"ר דוד ביטן:
אפשר אם את רוצה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אני אומר את זה במילה אחת.
היו"ר דוד ביטן:
אנשים יתייחסו לזה, אז כדאי שתתייחסי.
ח"כ שלי יחימוביץ':
ההצמדה לשכר הממוצע היא הצמדה מיטיבה בצורה חריגה. השכר הממוצע לא משקף באמת את השכר במשק. ממוצעים משקרים. השכר האמיתי הוא השכר החציוני. חצי מהעובדים במדינת ישראל מרוויחים פחות מ-6,200 שקלים. חצי מהעצמאים פחות מ-4,700 שקלים. לכן ההצמדה של השכר שלנו לשכר הממוצע היא ההצמדה הטובה ביותר שכל סוג עובדים, בין אם בסקטור הציבורי ובין אם בתעשייה ובין אם עובדי קבלן, היו מתפללים בוקר-בוקר לקבל הצמדה דומה. זאת האמירה הכללית שלי. על כך, אני מקבלת את זה, שצריך לדון על כך בנפרד ולייצר מנגנון הצמדה שהוא יותר מחובר לחיים האמיתיים של בני אדם במדינה הזאת.
לגופו של עניין היום. ההצמדה המיטיבה הזאת גורמת לקפיצה שהיא לא פרופורציונלית בצורה חריגה ומנקרת עיניים השנה במיוחד. היא נובעת מכל מיני דברים. היא נובעת גם מהעלייה בשכר המינימום, שבוודאי אנחנו לא צריכים להיות מושפעים לטובה ממנה. מה גם שאותה עלייה בשכר המינימום לא חלה על מקבלי השכר הממוצע במשק. היא לא חלה על מי שמשתכר יותר.
היו"ר דוד ביטן:
ביטלתי את ההשפעה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אני שמחה שהזמנת את המחקר הזה ממחלקת המחקר. קראתי אותו היטב וראיתי שההשפעה של העלאת שכר המינימום על השכר הממוצע היא 0.8% בלבד, לכן ניקוי העלייה שנובעת אך ורק מהעלייה בשכר המינימום מהעלייה בשכר שלנו היא בטלה בשישים.
אני מפצירה בך, אדוני היו"ר, באמת מפצירה בך – לא להתחכם, לא לייצר מנגנונים חלופיים. לקבל את המלצת הוועדה הציבורית כפי שהיא, והשנה להקפיא את השכר שלנו, נקודה. השכר שלנו הוא גבוה. זו לא פגיעה בשכר שלנו. זה רק וויתור על העלאה מיטיבה בצורה חריגה, כל כך חריגה עד שהיא מביישת אותנו כציבור וככנסת. לכן אני מפצירה בך להוריד מסדר היום את ההצעה שלך, שהיא סוג של הצעת פשרה, ופשוט לאמץ את הצעת הוועדה הציבורית כפי שהיא לטובת הציבור, לטובתנו ולטובת כבודה של הכנסת.