שלי בשיחה עם רחלי רונטנר ואבי אטינגר בגלי צה"ל: "השכר שלי מכובד. יש לי כסף לעשות פן."

12 בנובמבר, 2015
האזינו:

שלי התארחה בתוכניתם של הקומיקאים רחלי רוטנר ואבי אטינגר בגלי צה"ל לשיחה על המאבק כנגד העלאת שכר הח"כים. מתוך דבריה:

"רוטנר: למה את רוצה שישלמו לך פחות? את השתגעת?
שלי: אני אפילו לא רוצה שישלמו לי פחות. אני סתם לא רוצה לקבל העלאה מטורפת בשכר. בלי להגיד שום מספר, השכר הממוצע במשק זה ההצמדה הכי מדהימה שכל אחד יכול לחלום אליה בחלומות הלילה, אבל אף אחד לא צמוד, חוץ מהח"כים, לשכר הממוצע. השכר הממוצע עולה, אבל זה נתון נורא שקרי. תחשבו שיש עשרה אנשים, אחד מרוויח 100,000 ותשעה 1,000, אז כאילו כל אחד מרוויח 10,000 שקלים. לכן הממוצע עולה בצורה נורא גבוהה.
רוטנר: את יכולה להסביר להדיוטות, לא חשוב שמות – אני ואבי – מה זה בעצם מנגנון הצמדה?
שלי: מנגנון הצמדה זה מין מנגנון מתוק וחמוד כזה שרק הח"כים צמודים אליו, וזה השכר הממוצע. זאת אומרת שאם השכר הממוצע במשק עולה, גם השכר של הח"כים עולה בהתאם. מה שהתחלתי להגיד זה שהשכר הממוצע לא משקף באמת את השכר, כי ממוצעים זה נתון מאוד שקר. לפי ממוצעים יכולים להיות לך שניים וחצי ילדים, למשל. ממוצע זה לא דבר אמיתי. הנתון האמיתי הוא שחצי מהשכירים במשק מרוויחים פחות מ-6,200 שקל, לפעמים הרבה פחות, וחצי מהעצמאים מרוויחים פחות מ-4,700 שקל. כבר עשר שנים השכר של בני התמותה הרגילים, שלא זוכים להעלות לעצמם את השכר, נשחק. מה שקרה זה שהשכר הממוצע עלה מאוד בשנה האחרונה ובלי קשר לשכר באמת של בני האדם, ולכן גם ההעלאה שאנחנו נקבל, לצערי, היא מטורפת. זה יותר מ-1,000 שקלים בחודש. אין שום שכר במשק שמקבל העלאה כזאת.
אבל המציאו מנגנון שבו הח"כים לא קובעים את השכר שלהם, אלא ועדה ציבורית עם פרופסור שעומד בראשה. פניתי לוועדה כבר לפני שנה והזהרתי אותם שהשכר שלנו הולך לזנק, והם כבר הורו לוועדת הכנסת לוותר על ההצמדה.
אטינגר: חברת הכנסת יחימוביץ', פשוט הרווחתם. תהנו מזה.
רוטנר: מה את מתקננת? עלולים להקשיב לך, ואז לא נעים.
אטינגר: שלי באמת, לא בקטע סטוקרי. לפי ויקיפדיה את גרה ליד כרם התימנים בדירה צנועה, ולא נעים לי – אבל בשבילך תעלי.
רוטנר: לא נעים לנו בשבילך, שלי.
אטינגר: יש צילום בויקיפדיה של הדירה שלך. יש שם ריהוט של איקאה שאני מזהה אותו מהקטלוג.
רוטנר: אני ראיתי תמונות שלה עושה ספונג'ה, כשלכל עובר אורח יש עוזרת. גברת, תטפלי בעצמך.
אטינגר: מי שאולי יהיה מנהיג, אני לא רוצה ששר הביטחון שלי יבוא רדום לישיבות כי הוא לא ישן כי חופרים לו שם כל ההיפסטרים. אז קחי את הדבר הזה. הרי שלי, ביננו, אני לא יודע עד מתי החוזה שכירות שלך, וזה שחתמת עם בעל הדירה שזה 5% אוצפיונלי להעלות – הוא יעלה לך. כי ברגע שצריך לקבל את שכר הדירה נעלם הקטע של הסלביות, את מפסיקה להיות שלי יחימוביץ' מהכנסת. הוא יעלה לך את השכר דירה. בשבילך, אני אומר, תעלי.
רוטנר: שלי, את צריכה להרוויח יותר. את צריכה לממן החלקות כל שבוע. אלה צרכים חשובים.

שלי: אני יכולה לספר לכם שבשכר המאוד מכובד שאני מרוויחה גם יש לי כסף לעשות פן וגם לקיים את משפחתי בכבוד. אני חושבת שחברי כנסת באמת צריכים להרוויח בסדר, ואנחנו מרווחים יותר מבסדר. כל מלחמתי הצנועה הייתה לא לקבל העלאה מטורפת בשכר שהיא לא קשורה לחיים של בני תמותה רגילים. הדבר הכי אבסורדי הוא שיש ח"כים שבאמת מרגישים עניים. הם מרגישים עניים כי כל החברים שלהם הם נורא עשירים.
רוטנר: זה החברים שלהם שמוציאים להם את העיניים. הם אומרים להם 'הנה, קניתי יגואר.'
שלי: יש להם תודעה כוזבת ומסולפת כזאת, לחלק מהח"כים, שהם נורא עניים ומסכנים כי הם מרוויחים רק 40,000 שקלים ברוטו ו-20,000 שקלים נטו לחודש. זו משכורת שהיא בטופ של הטופ של העשירון העליון, בואכה מאיון עליון. אבל בגלל שלא רואים בעיניים איך בני אדם רגילים חיים אז באמת יש תחושת עוני ומגיע לי להעלות את השכר. זה דבר שאי אפשר. אתה לא יכול לייצג ציבור כשזו התודעה שלך."

בסיום השיחה נעתרה שלי לבקשתם של אטינגר ורוטנר ופנתה בקריאה למפקד גלי צה"ל, ירון דקל, שיאפשר להם להכניס אוכל לאולפן השידור: "אני פונה לירון כאן ואני אומרת לו - ירון היקר, שנינו עשינו רדיו מעולה עם אוכל באולפן. אז יאללה."
להאזנה לראיון המלא: