שלי בעקבות הפיגוע בדרום הר חברון: "למרבה הצער, אין רק פתרון צבאי לסיטואציה המדממת שאנחנו נמצאים בה. הגיע הזמן שניקח אחריות על גורלנו."

13 בנובמבר, 2015

שלי התראיינה במהודרת "שישי בחמש" עם אורי לוי בערוץ הראשון, והתייחסה למצב המדיני ולפיגוע הערב בדרום הר חברון בו נרצחו אב ובנו. מתוך דבריה:
"לוי: אירוע קשה. יש תחושה שאנחנו מתרגלים למצב הזה, פיגועי סכין וגם שדרוג של פיגועי ירי מהסוג הזה.
שלי: זה אירוע מאוד קשה עם תוצאות שהן מרות וכואבות. הוא מעט שונה מהפיגועים שאנחנו מכירים בתקופה האחרונה. אנחנו מכירים הרבה מאוד פיגועים של אדם שקם בבוקר ומחליט באופן עצמאי לחלוטין, מושפע כמובן מהאווירה מסביב, לקחת אבן, לקחת סכין ולבצע פיגוע. כאן אנחנו רואים פעולה מתוכננת היטב של חוליה חמושה, שכנראה תכננה את זה מבעוד מועד. עדיין לא ברור איזה ארגון אחראי לזה – חמאס אמנם ברך, אבל לא לקח אחריות.
לוי: זה לא ממש חשוב, הארגון.
שלי: זה לא ממש חשוב אבל זה מחייב פעילות מסוג שונה של כוחות הביטחון, כי לכוחות הביטחון בעצם אין מה לעשות מול מפגע בודד ועצמאי אבל יש להם בהחלט מה לעשות מול חוליה חמושה שכנראה יצאה באיזו הנחייה מגבוה. במידה רבה זו הסלמה של הסיטואציה שאנחנו נמצאים בה, ואני חושבת שכבר אפשר לקרוא לה אינתיפאדה בלב שלם ובצער.
לוי: אני מניח ששמעת את יורם כהן, כתבנו בשטחים. היית מצפה לשיתוף פעולה נרחב יותר, ממשי יותר וקורקטי יותר של הרשות הפלסטינית בסיטואציה הזאת?
שלי: זה לא סוד שיש שיתוף פעולה עדיין. גם כשהטונים עולים וגם כשחילופי ההאשמות מאוד כבדים וגם כשהזעם ההדדי הוא רב וגם כשיש dead end בשיחות ואין כלום, עדיין שיתוף הפעולה בין המשטרה הפלסטינית, בין כוחות הביטחון הפלסטינים ובין כוחות הביטחון שלנו הוא מאוד הדוק. זה לא סוד, זה ידוע. אלמלא היה שיתוף פעולה כל כך הדוק, המצב היה חמור בהרבה.
לוי: השאלה האם הוא מתדרדר, שיתוף הפעולה והתיאום הביטחוני הזה. בעקבות האירועים, האם הרשות הפלסטינית לוקחת צעד אחורה?
שלי: כרגע זה לא נראה לעין, אבל בהחלט יש חשש שזה יקרה. גם כיוון שכל הארגונים מסביב, גם הרחוב, גם השטח וגם אנשים צעירים מאתגרים את הרשות הפלסטינית. רוב הציבור בישראל רואה באבו-מאזן מקור הרע, אבל בעיני הרוב המכריע של תושבי יהודה ושומרון הפלסטינים הוא מתון מידי. לכן הוא נתון בלחץ מאוד כבד. אמר כאן רוני, נדמה לי, ובצדק שהפעולה של אותה חוליית מסתערבים בשטח A זו פעולה שהיא מאוד משפילה מבחינת הרשות הפלסטינית. אגב, גם הפיגוע הזה לא מוסיף בריאות לרשות הפלסטינית. זה גם מראה על אובדן שליטה שלהם במצב. שיתוף הפעולה הביטחוני ההדוק עם הרשות הוא מאוד חשוב לנו, מאוד דרמטי מבחינה ביטחונית. בלעדי הרשות המצב יהיה כאוטי באופן מוחלט וכל מיני ארגונים הרבה יותר קיצוניים יכנסו לוקום הזה, מה שהם כבר עכשיו עושים – אבל זה יכול להיות עוד הרבה יותר גרוע. לכן אנחנו צריכים בשיניים ובציפורניים לשמר את שיתוף הפעולה הזה, ואכן צה"ל עושה זאת.
לוי: בכל הסיטואציה הזאת את בוודאי מזהה את הקושי העצום של ראש הממשלה לפעול. הוא אומר היום שנתפוס את המפגעים, שזו אמירה כמעט אוטומטית בסיטואציה הזאת. זאת סיטואציה מאוד מורכבת וקשה ואין פיתרון נגיש, כולם יודעים את זה.
שלי: אני לא מסכימה איתך. זה שראש הממשלה אומר אוטומטית שצריך לתפוס את המפגעים זה בסדר גמור ואני מסכימה איתו. אין דבר ברור מזה. יש לנו כוחות ביטחון מעולים והם ישתמשו בכל המשאבים ובכל הכישרון שלהם ובכל היכולות כדי לאתר את המפגעים וגם את מי ששלח אותם. זה דבר שחייב להתבצע, ואנחנו חייבים להיות חזקים ומיומנים במתן מענה בנסיבות כאלה. אבל זה מתן מענה לפיגוע אחד, ואחר כך יהיה פיגוע שני ושלישי ורביעי וכן הלאה. כבר אמרתי, אנחנו בעיצומה של אינתיפאדה. בסופו של דבר, עם כל הקושי הנפשי של הדבר, אין רק פתרון צבאי לסיטואציה המרה והמדממת שאנחנו נמצאים בה. חייב להיות אופק מדיני. תמיד שואלים 'אבל הצד השני לא רוצה, אנחנו רוצים והם לא רוצים וכן הלאה.' אני אזרחית מדינת ישראל. האחריות מוטלת בעיני על ראש הממשלה שלי, שחייב לקחת יוזמה ולהוביל מהלך מדיני.
לוי: אבל הוא מנסה. הוא עכשיו היה בוושינגטון וגיבש עם קרי שורה ארוכה של צעדים כדי להרגיע את האווירה. לא פשוטה הסיטואציה באיזור. נעשה כאן ניסיון, אני מניח שהוא אמיתי, כן לעורר את המשא ומתן וזה לא עולה יפה.
שלי: לא פשוטה הסיטואציה – מסכימה איתך ב-100%. האם גם מהלכים יותר דרמטיים שננקוט, האם הם יישאו פרי? אני לא בטוחה. אבל להגיד שנעשים מאמצים כנים, אני מצטערת אורי, אין לזה קשר עם המציאות. אין שום מאמצים כנים. אין שום ניסיון נועז או בינוני בגודלו לייצר איזה מהלך מדיני תחת מטריה איזורית. באמת, אסור לשכוח, שעם כל הכאוס המטורף שנוצר כאן במזרח התיכון, איכשהו יצא גם משהו טוב – שאנחנו חלק מציר של מדינות ערב שיש להן אינטרס משותף איתנו יותר מאשר עם כוחות אחרים. את ההזדמנות הזאת של יצירת ציר משותף עם מדינות מתונות והליכה לקראת איזה פתרון מדיני שהוא מבקיע דרך, שהוא פורץ דרך, שהוא שונה מהתבוססות בדם ומהסיטואציה עכשיו – שהיא סיטואציה מאוד, ארשה לעצמי לומר בצער, עלובה מבחינתי. הרי מה אנחנו עושים? יורים בנו, אנחנו עונים. מפגעים בנו, אנחנו מחפשים את המפגעים. אנחנו כל הזמן במצב של מגננה ומענה, והגיע הזמן שניקח אחריות על גורלנו ונבקיע את הסיטואציה הזאת. אני חושבת שראש הממשלה אולי מראה סימנים ראשונים של הבנה שזה מה שהוא צריך לעשות, אבל הוא לחלוטין עוד לא שם."

לצפייה בראיון המלא: