שלי בעקבות מתקפת הטרור בפריז: "זה הזמן לשתף פעולה עם העולם. יש לנו מה להציע."

14 בנובמבר, 2015

שלי השתתפה במשדר המיוחד של חדשות ערוץ 2 בהנחיית נטעלי שם טוב בעקבות מתקפת הטרור בפריז בה נהרגו למעלה מ-120 אנשים. מתוך דבריה:
"שם טוב: אנחנו שומעים מכל הדוברים הישראלים, בשתי מילים: 'אמרנו לכם'. גם את שותפה לתחושה הזאת?
שלי: ממש לא, וזה גם בוודאי לא הזמן להטיח בפני הצרפתים 'אמרנו לכם'. זו איוולת מדינית, וגם אין קשר בין הדברים. טרור הוא טרור הוא טרור והוא מאיים על העולם כולו, אבל בוודאי שזה לא הרגע לשמוח לאידם של הצרפתים אלא בוודאי להשתתף בצערם.
שם טוב: אני עושה פה חטא כלפי הדוברים שישבו כאן מאז הבוקר כי זאת לא הייתה הכוונה, אבל כן איזו תחושה שהמערב שגה בהבנה של המצב ושל הארגון שמולו אנחנו עומדים.
שלי: אין ספק שלקח זמן עד שירד האסימון, אגב – גם לנו בישראל. ההכרה בעוצמתו היחסית של דאעש היא חדשה יחסית, כי כן הייתה נטייה לזלזל בארגון הזה, לראות בו עוד אחת משלל הארגונים. אבל אני חושבת שלפחות בשנה האחרונה יש הבנה אצלנו, גם אצל גורמי הביטחון, שמדובר בארגון שהולך ומתחזק. הוא גם לא רק רעיון, כמו שנהוג לומר אצלנו. יש לו מדינה, יש לו מדינה עם מטבע, מדינה שמוכרת דלק, מדינה אפילו עם רווחה, בריאות וחינוך, והמדינה הזאת הולכת וגדלה כל הזמן. המדינה הזאת נמצאת בעיראק, היא נמצאת בסוריה, היא גולשת גם לתימן ולסיני. אף אחד כבר לא מזלזל יותר בדאעש, בוודאי לא העולם כולו.
שם טוב: כחברת אופוזיציה בכירה וחברת ועדת החוץ והביטחון, תשתפי אותנו במה ישראל עושה?
שלי: אני בוודאי לא יכולה לשתף בפרטים האלה. אני כן יכולה לומר שכן זה הזמן לשתף פעולה גם הקהילה האירופית, גם עם ארצות הברית. יש לנו מה לתת בשיתוף הפעולה הזאת, אבל בוודאי לא להיות ראש החץ במלחמה נגד דאעש. גם באופן אבסורדי, אנחנו לא מבין המטרות הראשונות של דאעש. יש להם הרבה מטרות לפנינו. גורמים בעולם האיסלאמי גורמים לנו. אירופה קודמת לנו. צרפת, מעוז ההומניזם, הליברליזם המודרני, השוויון, זכויות האדם, המתירנות – היא יעד הרבה יותר אטרקטיבי מבחינתם. בוודאי שצריך להיות שיתוף פעולה ויש לנו הרבה מאוד מה לתרום בשיתוף הפעולה הזה.
אבל נטעלי, יש דבר אחד שכן אמרו כל הדוברים וחשוב לי מאוד להסתייג מהדבר הזה. נאמר כאן שוב ושוב 'מלחמת עולם שלישית'. זו לא מלחמת עולם שלישית, קצת פרופורציות, בוודאי לא באירופה שאיבדה עשרות מיליונים במלחמות קשות הרבה יותר. מדובר בסכנה ממשית, מיידית וקשה, אבל עדיין המעצמות הצבאיות בעולם בוודאי גדולות פי כמה מדאעש.
...
יש כאן עניין של הגדרה. יש כאן בפירוש מלחמת תרבות, אין שום ספק, ולכן גם אמרתי שנבחרה בירת צרפת, פריז, שהיא באמת הסימבול לחירויות האדם. אכן מדובר באיסלאם קיצוני, רדיקלי, פונדמנטליסטי שגם אין שום אפשרות שבעולם להידבר איתו ואכן הוא מאיים על שלום העולם המערבי, רואה בנו אויב, רואה בעולם המערבי אויב. מצד שני, זה לא כוחות. מלחמת עולם שלישית יש בין צבאות חזקים לצבאות חזקים. כאן מדובר עדיין – למרות שדאעש הוא ארגון הולך ומתעצם – מדובר בכוח שיש לעולם יכולת להתארגן ואפילו להשמיד אותו. נכון שהיערכות כזאת לא תשמיד את רעיון הח'ליפות, אבל בוודאי, מדובר על כל העולם, על הצבאות החזקים ביותר בעולם, מול ארגון טרור מאיים. הוא תפס את מקומו של אל-קעדה, עד לפני שנייה אל-קעדה היה האיום על שלומו של העולם וביצע פיגוע מר ודואב הרבה יותר. מן הסתם גם אחרי שדאעש יחלש, יתפוס את מקומו, לצערנו, ארגון טרור אחר. אבל לזרוע פאניקה ולכנות את זה 'מלחמת עולם שלישית' – יש כאן בדיוק את אותו הישג שהטרור רוצה להשיג.
...
שם טוב: חברת הכנסת יחימוביץ', מילת סיכום שלך? אגב, הזכרת קודם את האירוע המכונן הקודם שבו ישבת פה באולפן עוד בתפקידך כעיתונאית, באסון התאומים.
שלי: האמת היא שבזמן אסון התיאומים בשידור חי אני שידרתי מהאולפן הזה, ואני זוכרת את התדהמה שירדה על המערכת. זה מסוג הדברים שאי אפשר להכיל אותם בגלל עוצמתם. ישבתי כאן עם אהוד יערי ואמרתי שאנחנו ככל הנראה עדים עכשיו לפיגוע הגדול ביותר בתולדות הזמנים ואהוד הנהן עם הראש, אז הבנתי שאנחנו פחות או יותר אנחנו נמצאים באיזור שהוא מובן ובלתי מובן כאחד.
שם טוב: את חושבת שהעולם מסוגל עכשיו להבין את המשמעות האסטרטגית של מה שאנחנו רואים בצרפת?
שלי: ראשית, אם אנחנו באמת בודקים באופן קר את ההבדל בין שני הפיגועים האלה, פיגוע התיאומים ממדיו היו גדולים פי כמה וכמה. יכול להיות שהתהליך שעבר על ארצות הברית, שהיא באמת ויתרה על חלק מהאתוס שלה, מאתוס החירויות שלה לטובת הביטחון – יכול להיות שהוא יעבור גם על אירופה, שלא תהיה ברירה. צריך אבל לומר בהקשר הזה, שברור שאת אמצעי הביטחון צריך להדק וברור שצריך לשכלל את המאבק בטרור ולהיות אקטיביים ולייצר קואליציה אקטיבית, אבל אסור למעבר לאבד את הזהות שלו, את זהות החירות, כי זה יהיה ניצחון הטרור."

לצפייה בקטעים ערוכים מתוך המשדר: