שלי על דברי שרת החוץ השוודית: "דברי בלע קיצוניים הגובלים באנטישמיות"

17 בנובמבר, 2015

שלי התארחה בתכנית הבוקר של רשת בערוץ 2, "שיחת היום" עם לוסי אהריש, ביחד עם הפאנליסטים זאב קם, שמעון ריקלין, פנינה תמנו-שטה, גיורא ענבר ושני נחשוני, והתייחסה להתבטאויותיה של שרת החוץ השוודית הקושרות בין הפיגוע בפריז ובין הסכסוך הישראלי-פלסטיני, למצב הביטחוני, לתהליך השלום ולנושאים נוספים.
מתוך דבריה על דברי שרת החוץ השוודית:
"שלי: הדברים שלה הם כאלה דברי בלע ודברים כל כך קיצוניים עד שכששמעתי את הדיווח על זה הייתי בטוחה שהדיווח לא מדויק ושאני אשמע מה היא אומרת ושאני אבין שאלה דברים מאוד עמומים. אלה לא דברים עמומים. אלה דברים שגובלים באנטישמיות, ואני אומרת בזהירות – גובלים. הם גם מעידים על בורות מוחלטת בקשר למניעי הטרור, המוטיבציות לטרור ואיך יוצא שבסופו של יום בפיגוע בליבה של פריז שנעשה בידי איסלאמיסטים קיצוניים שאין להם ולו שמץ של קשר אפילו לסכסוך הישראלי פלסטיני – איך קורה שבסוף הישראלים אשמים, ואני אומר בסוגריים: היהודים, כי יש כאן אלמנטים אנטישמיים. זה דבר שהוא נשגב מבינתי. אני חושבת שהתגובות החמורות בהחלט במקומן.
אהריש: היא ניסתה להסביר שהמצב של הצעירים הוא דומה ובגלל זה זה מניע אותם לטרור. זה היה ההסבר שלה אחרי שהיא הבינה את גודל הטעות שלה.
שלי: בסדר, יכול להיות שהיא הבינה שנעשה טעות דיפלומטית, אבל בעיני הדברים האלה שנאמרו – אגב ברוגע ולא בהיסח הדעת – הם ביטוי לתפיסת עולם מאוד עמוקה ומאוד מדאיגה. את יודעת, אני לא שייכת לאלה שחוסכת את שבטי מהמדיניות של ממשלת ישראל או מדינת ישראל, בוודאי מדינה שעמדותיה לא דומות לעמדותי, ממשלה ימני – אבל במקרה הזה אנחנו לחלוטין לא צריכים לחפש איפה אנחנו לא בסדר. יש כאן באמת ביטוי לאיזו נהמת לב שמעידה, שוב, על בורות מאוד גדולה ביחס למה שמתרחש במזרח התיכון. יש לה איזו תפיסה גלובלית שבטח ישראל אשמה. איזו תודעה מעומעמת כזאת שבטח איכשהו ישראל אשמה. זה גם בורות וגם מעיד על כוונות רעות."
בהמשך התייחסה לטענותיו של הפרשן שמעון ריקלין לפיו יש גורמים בשמאל הישראלי המגלים הבנה לטרור הפלסטיני:
"שלי: אני חושבת שנאמרו כאן מפי שמעון דברים קיצוניים וחמורים ביותר שהם המשך של הדברים של שרת החוץ השוודית. עכשיו לא רק שאנחנו עומדים כצוק איתן נגד אמירות כאלה, שהן עוינות ישראל בצורה דרמטית, אלא בכלל עכשיו מתחילים לחלק ציונים לגורמים פוליטיים לגיטימיים בתוך מדינת ישראל שבכלל הם אשמים במה שאומרת שרת החוץ השוודית. הרצון הזה של הימין לעשות הסלמה והכפשה של כל מי שלא חושב בדיוק כמוהו – הדבר הזה אני דוחה אותו על הסף. אין לי שום עניין גם להצטדק בפני ריקלין על השקפת עולמי. השקפת עולמי היא שוחרת שלום. השקפת עולמי היא ציונית ופרגמטית. השקפת עולמי אומרת שהאחריות לפתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני, כן, מונחת לפתחנו, כי אנחנו מתוך האתוס הציוני הפעלתני שלנו של שינוי פני המציאות ועיצובה ולא כניעה ותגובה כל הזמן לטרור – הרי מה אנחנו עושים עכשיו, תחת שלטון ממשלת נתניהו? אנחנו רק מגיבים. זה חוסר אונים אינהרנטי. יורים עלינו, אנחנו יורים בחזרה. מפגעים בנו, אנחנו מחפשים את המפגעים.
ריקלין: שלי, כל מה שאמרת אנחנו מסכימים. השאלה למה יש הבנה לטרור הפלסטיני בתוך המדינה. אני לא אומר שאת, אבל יש במחנה השמאל אנשים שאומרים שצריך להבין את הפלסטינים, הם מסכנים.
שלי: והנה, בכל זאת אתה פונה אלי.
ריקלין: אני שואל את דעתך.
שלי: ואני אומרת לך שאין לי שום כוונה להצטדק בפני גורמים שוליים שמבינים לליבם של טרוריסטים. אני לא אגן על גורמי שוליים ואני גם לא אעמיד אותי במקום שבו תכף תבקש ממני לגנות פיגועים. עוד שנייה אחת לפי האסקלציה הזאת, ואני לא שם. למה כל כך קשה לכם עם התשובה שלי? אני באה מתוך תפיסת עולם שהיא פרגמטית והיא אומרת ששומה עלינו לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואל לנו לגלוש לאותה רטוריקה ששמה את כולם בסל אחד. אפילו להפך, אני אומרת יותר מזה – יש לנו כאן הזדמנות מדהימה להיות חלק מציר שהוא ציר בינלאומי וגם ציר בתוך איזורנו. דאע"ש, למשל, שממנו יצאו המפגעים בפריז, זה ארגון שמאיים על חצי מהעולם האיסלאמי המתון. לנו יש הזדמנות ליצור מציאות, לא להיות קורבן שלה. להיות חלק.
אגב, אנחנו המדינה שיכולה לתרום הכי הרבה לעולם יותר מכל מדינה אחרת בלוחמה בטרור. ומתוך אותה עוצמה שלנו, שהיא חוסן ביטחוני יוצא דופן – גם מודיעיני, גם הידע בלוחמה בטרור – מתוך העוצמה הזאת אנחנו יכולים עכשיו לתפוס את ההזדמנות הזאת בקרניה, להיות חלק מאותו ציר מתון, ממשפחת העמים, ולהביא פתרון בשביל עצמנו ובשביל שנוכל להיות מדינה יהודית ודמוקרטית."
לבסוף הוסיפה בקשר לתהליך השלום ואמרה כי: "יש כאן שני אלמנטים שונים. בטרור צריך להילחם בכל הכוח, ביד קשה ובזרוע נטויה. אני סומכת על צה"ל שהוא עושה את העבודה באופן הטוב ביותר והמשובח ביותר ועל כוחות הביטחון. כאן אין הנחות. מעבר לזה, אנחנו לא יכולים לחלוטין לחשוב שעל החרב ועל כוחות הביטחון אנחנו נפתור את כל סוגיית הטרור, בטח במזרח התיכון ובטח אצלנו. אין פתרון צבאי לבדו, נקודה. לו היה פתרון צבאי לבדו היינו כבר מנצחים. אנחנו באמת באמת נורא חזקים. הנשק שבידינו הוא חזק. ההון האנושי שלנו הוא כביר. הידע שלנו הוא עצום. המודיעין שלנו משובח. הידע שלנו בלוחמה בטרור הוא משובח. על זה לא נכריע את הסכסוך ביננו ובין שכנינו. וכאן אני מצפה למעוף, לחזון, לאומץ לב, ליכולת לקחת הזדמנויות. אחרי צוק איתן כבר היה ברור שנוצר כאן ציר מתון שיש לו אינטרס משותף איתנו הרבה יותר מאשר הציר האיסלאמיסטי הקיצוני במדינות ערב. לקחת את ההזדמנות הזאת, לפעול על המציאות, לשנות אותה, להיות חלק מהקהיליה הבינלאומית ולא להיות עם לבדד ישכון. המקום הזה מאיים על ביטחוננו יותר מאשר כל דבר אחר."

לצפייה בפאנל המלא: