אל בורות המיליארדים הסודיים

20 בנובמבר, 2015

מחסני המליארדים הסודיים של תקציב הבטחון. לא מלחמת עולם שלישית. מי שידר את הפיגוע הגדול בתולדות הזמנים. היהפוך שטרסלר חברבורותיו? הפועל קטמון ירושלים: קבוצת שירה בנקי לנערות. והשבוע - מתפקד חדש עם סיפור מעניין במיוחד

 

ההפגנה נגד מתווה הגז במוצ"ש האחרון, היו כאלה בכל הארץ.

 

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

אתמול היה היום הקשה ביותר אצלנו מאז תחילתו של גל הטרור. שני מחבלים בודדים במסע רצח, חמישה קורבנות. הנה ראיון שלי על זה הערב במבט. הקליקו:

 

נתניהו האמיתי. שיחה ישנה אך אקטואלית שלי עם נתניהו. ירון דקל ועמית סגל ראיינו אותי בבוקר שאחרי ליל התקציב, והפתיעו אותי עם ראיון שקיימתי בגל"צ לפני 13 שנים עם שר האוצר דאז בניימין נתניהו. זו היתה תקופה שבה האכזריות הכלכלית של נתניהו היתה חשופה וחדה, קצבאות הילדים וקצבאות הזקנה גולחו, והקפיטליזם במירעו השתולל. אבל בראיון ההוא נתניהו הצליח להדהים גם אותי באופן הבוטה שבו דיבר על "עניים שעושים יותר מדי ילדים". עמית וירון דיברו אתי הבוקר על מיהו ביבי האמיתי, למי כחלון יותר קרוב אלי או אל ביבי, על קצבאות הילדים, וגם על המשפט המזעזע שכחלון אמר אתמול בדיוני התקציב: "במקום שאני גדלתי בו ילדים זה ברכה, בשבילכם באופוזיציה ילדים זה נטל". להאזנה הקליקו על התמונה:

 

מחסני המליארדים הסודיים של תקציב הבטחון. לא בלב קל הצבעתי נגד תקציב הבטחון. למה הצבעתי נגד? כי זה תקציב ששוב עבר ברמאות, בקריצה, עם מליארדים שמועברים בדרך עקומה מתחת לשולחן, ואנחנו, חברי ועדת חוץ ובטחון אמורים להשתחוות בהכנעה ולהצביע על חתול בשק.

 

תקציב הבטחון העסיק אותי השנה יותר מאשר בשנים קודמות. אני חברה בועדת החוץ והבטחון ובכמה ועדות משנה שלה, לרבות הועדה לתקציב הבטחון. הדיונים חסויים, לכן אני לא מעדכנת אתכם בשוטף, אבל הם מאוד אינטנסיביים.

 

אני סנגורית של מערכת הבטחון, ולא מאלה שמזדרזים להניף עליה גרזן. אבל ההתנהלות סביב תקציב המשרד פשוט מוציאה מהדעת ומקוממת. ארבעה מליארד שקלים מפרידים בין התקציב השקרי שאושר ובין התקציב האמיתי. 4 מליארד! פי כמה וכמה מכל מהומה שהתחוללה סביב כל סכום אחר בתקציב.

 

ספרו לי מאיפה יש לכם ארבעה מיליארד שקלים מתחת לשולחן. איפה נמצאים הבורות הסודיים האלה של המיליארדים? ספרו לי, אולי יש עוד בורות סודיים כאלה. אולי נשלח אליהם את הקשישים הסיעודיים שנמקים בעוני באחרית ימיהם כי אין ביטוח סיעודי ממלכתי? אולי נשלח אליהם את חצי מאזרחי מדינת ישראל שמרוויחים פחות מ-6,200 שקלים בחודש. ספרו לנו על הבורות הסודיים האלה. אולי אז נראה קצת אחרת. הנה הנאום המלא שלי במליאה, הפעם כל כולו על תקציב הבטחון:

כאן לסטטוס בפייסבוק, לפוסט באתר, ולראיון בצבע הכסף, יומן הכלכלה של קול ישראל, אצל ניסים קינן.

 

ומשהו אופטימי בכל זאת בליל ההצבעות:

 

תמונה חריגה: איווט ליברמן ואני מצביעים יחד:

זה היה עכשיו בועדת החוץ והבטחון, שהתכנסה להצביע על ביטולו של חוק הגיוס של לפיד – תביעה קואליציונית של הסיעות החרדיות. הצבענו עם יש עתיד ועם ישראל ביתינו נגד הקואליציה. בלי דילמה, אבל גם בלי חדווה יתרה, כי אני חושבת שבחוק של יש עתיד שעבר בשעתו, אף שאני מזדהה עם כוונותיו ועם הנרטיב שלו – היו שפע של בעיות. בכל מקרה, הפסדנו.

 

לא מלחמת עולם שלישית. מתקפת הטרור בפאריז. הזעזוע, השנוי המנטלי 

הדרמטי באירופה, דעאש שכבר מזמן אין להקל בו ראש – ובכל זאת לא להיסחף זו לא מלחמת עולם שלישית, מקומנו בכל הכאוס הזה, השמחה האווילית לאיד אצלנו, ההזדמנות לתרום מהידע העצום שלנו גם במודיעין וגם בלוחמה בטרור ולחזור למשפחת העמים, האנטישמיות והבורות של שרת החוץ השבדית. על כל אלה אני מדברת בערוץ 2 עם נטעלי שם טוב במשדר המיוחד מייד לאחר הפיגוע, ועוד בערוץ 2, ב"שיחת היום" עם לוסי אהריש ומול פאנל ימני (ומעצבן) במיוחד (הכי אני לא סובלת שדורשים ממני בהזדמנות חגיגית כזו או אחרת לגנות גורמים בשמאל, תיכף יבקשו מאתנו בקצב הזה לגנות פיגועים). הקליקו על התמונות לצפיה בראיונות:

 

 

ומי שידר את הפיגוע הגדול בתולדות הזמנים. בהפסקת הפרסומות במשדר המיוחד, שאלה המגישה נטעלי שם טוב, מעניין מי שידר פה באולפן באסון התאומים. "אני", אמרתי לה. זה היה לפני 15 שנים, כשרק עברתי מהרדיו לטלוויזיה, ואני זוכרת היטב את ההלם המוחלט וחוסר האמון שחשנו בעת השידור. הנה תזכורת:

 

וגם הערה מדוייקת בטוויטר ותשובתי:

 

חצי חינם, חצי כיסא, וחשבון ישן. מידי פעם אני מספרת לכם שכיף לגלות חוק שלי (הפעם חוק הזכות לעבודה בישיבה) ממשיך לעבוד, שוב ושוב ושוב, זמן רב אחרי שנחקק, ומסייע למושפלים ולמנוצלים לתבוע את זכויותיהם. הנה: 

 

עם חצי חינם יש לי חשבון ישן. הקדשתי להם יותר מפרק אחד בספר שלי "אנחנו" לפרק קוראים "על במותיך חלל, חצי חינם", וככה הוא מתחיל:

בליל 30 במרץ 2007 נרצח יום טוב דואק בכדור אקדח של שודד. יום טוב היה מאבטח בסניף חולון הענקי ועתיר הרווחים של חצי חינם. הוא ניסה לבלום שלושה שודדים חמושים, ואחד מהם ירה בו והרגו. מותו של יום טוב, "טובי" בפי משפחתו וחבריו, נשוי ואב לשלוש בנות, הוא מוות מעורר פלצות ומכמיר לב במיוחד. הוא חירף את נפשו למען קופת המזומנים של חצי חינם, ובעבור שכר נצלני שלא גירד אפילו את שכר המינימום של 19.95 שקלים בשעה. הקבלן שדרכו הועסק י.צ. עמל ביטחון בע"מ, רימה אותו ברציפות, וכמה ימים לפני מותו עוד הספיק יום טוב, בצירוף מקרים מצמרר, להתקשר למשרדי החברה בנוכחות טובה אשתו ולתהות מדוע לא שולם עבורו ביטוח חיים כחוק.

הלוואי שי.צ. עמל ביטחון בע"מ היתה שולחת לי מכתב תקיף ורווי הכחשות בעקבות הרשימה הזאת. אלא שאין מי שיכתוב לי מכתב כזה, כי היא התפוגגה ונעלמה אחרי מותו של יום טוב ועקבותיה לא נודעו, כך שלטובה אין ממי לתבוע פיצויים, או ממי לתבוע בדיעבד את כל הכספים שנגזלו בשיטתיות משכרו הדל.

בימי השבעה בא שליח מטעם חצי חינם ופרק הררי אוכל בבית האבלים. טובה מחתה, ואמרה שאין לה איפה לאפסן את ארגזי הבשר הקפוא. אחר כך, רגע לפני שהתאדה, בא גם נציג של הקבלן ונתן לה כמה שטרות של כסף מזומן.

לקריאת הפרקים המלאים, ולתרומה העצובה שתרם יום טוב במותו לעובדי קבלן אחרים, מוזמנים לכאן.

 

"שוקלים ובוחנים ניגודי עניינים אצל המועמדים המובילים לממונה על ההגבלים העסקיים" כך ענה לי מנכ"ל משרד הכלכלה וראש ועדת האיתור לתפקיד יורשו של דייויד גילה. זה היה בעקבות מכתב שלי שבו בקשתי לדעת איך מטפלים בעובדה שרבים מהמועמדים מעורבים עד צוואר בשווקים ריכוזיים שעליהם יצטרכו לפקח. לא שאני חיה באשליות. המועמד/ת יהיה בסוף כוס התה המדוייקת של נתניהו, וכל מראית העין של איתור ומיון תתמוסס. אבל מצד שני כבר סיכלנו בעבר מינויים תמוהים ורעים שלו, אז אפשר לכל הפחות להניף דגלי אזהרה. הנה המכתב שלי לעמית לנג, כאן תשובתו, וכאן ידיעה מפורטת בדמרקר

 

"מה שיחימוביץ' הבינה כבר אז" מאמר של איריס לעאל בעמוד המאמרים בהארץ על הסדרה המוצלחת של דורון צברי "מגש הכסף" ועלי, וגם:

 

מזמינה אתכם לכמה אירועים שאשתתף בהם השבוע:

 

כמו שכבר סיפרתי לכם, אני בעלת מניה בקבוצה הנהדרת והמרגשת הפועל קטמון ירושלים. אני אהיה באירוע היפה הזה שלהם:

 

על מתווה הגז אדבר בועידת האנרגיה והעסקים, הנה ההזמנה, אני אנעל את הכנס ביום שלישי, 16:15, מלון דן פנורמה, תל אביב:

 

אילתים, ביום שישי אשתתף בפאנל על הגז בועידת התעשיינים:

 

מסכימים איתי? מזדהים עם הדרך שלי? רוצים לחזק אותי פוליטית? להיות יותר מעורבים? להשפיע יותר? תתפקדו! ואם אתם כבר חברי מפלגה, תפקדו אנשים בסביבתכם. זה עולה 75 ש"ח לשנה (55 ש"ח לצעירים וגמלאים), וזה מקנה לכם, בין היתר, זכות להצביע לראשות המפלגה ולרשימת הח"כים. תוכלו להתפקד עכשיו כאן או לכתוב לנו לכאן: hitpakdutshelly@gmail.com בצרוף שם מלא ומספר טלפון, ואנחנו נחזור ונסייע לכם בהתפקדות.
 

ואל תשכחו להעלות פוסט ובו אתם מסבירים למה עשיתם את זה, וקוראים לאחרים לעשות אותו הדבר. את הלינק לפוסט שלחו לנו למייל shelly@knesset.gov.il. בכל שבוע אני מפרסמת כאן פוסט של מתפקד/ת אחד מכל מתפקדי השבוע, והשבוע זה יהיה פוסט מיוחד עם היסטוריה לא קצרה, של הבחור החמוד הזה, איתי חנן:

 

את איתי הכרתי לפני שמונה שנים בערך. כמו הבן שלי, הוא היה בסוף י"א. שניהם היו במיונים ובזימונים לכל מיני יחידות, ויחידה אחת ספציפית שהשרות בה דרש גם קורס קדם צבאי ארוך וגם חתימה לקבע עשתה יום הורים, לא פחות, כדי לשכנע אותנו, ההורים, לשכנע את הילדים, לוותר על כל המסלולים האחרים ולבחור בהם.

 

היה משהו מטריד באירוע: בזה אחר זה עלו על הבמה בכירים בתעשיית ההייטק, וסיפרו איך הם עצמם באו מהיחידה ואיך הם צדים אליהם את בוגרי היחידה, וכמה זה מבטיח את העתיד.

 

השיח העסקי הזה צרם לנו מאוד, והוא צרם גם לנער שישב בשורה לפנינו עם הוריו. ככה התחלנו לדבר, והכרנו, וכבר למחרת הוא בא להתנדב בלשכה שלי בכנסת, והמשיך להתנדב עד שהתגייס, וכן, הוא והבן שלי התגייסו בסוף לאותה יחידה. אלא שאיתי, שהיה בולט ומצטיין, נאלץ להשתחרר אחרי שאובחנה אצלו לוקמיה. זה היה ב–2011, רגע לפני שפרצה המחאה, אחרי שאהוד ברק ערק מהמפלגה ל"עצמאות" ואני התמודדתי לראשונה (וניצחתי) בפריימריס לראשות המפלגה. איתי התפקד למפלגה כדי לתמוך בי ומתוך חדר הבידוד, אחרי השתלת מח עצם, שלח לנו סרטון ובו הסביר למה התפקד, ולמה הבין כמה הכרחי שתהיה לנו פה מדינת רווחה. ככה הוא נראה ונשמע אז:

 

מאז עברו הרבה מים בנהר, ולא רק מים פוליטיים. איתי החלים, והתגייס מחדש, יצא, כמו הבן שלי, לקורס קצינים, ושירת שירות ארוך, משובח, תורם ומשמעותי. לא מזמן הוא השתחרר מקבע, וכעת התפקד מחדש! הנה חלק מהפוסט שהעלה:

 

 

אז תודה איתי, ברוכים השבים והעיקר הבריאות, ותודה לכולכם.

 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי