"מרגע שילד בא לעולם למדינה יש אחריות שלא יהיה עני. קצבאות הילדים הן מכשיר לכך"

23 בנובמבר, 2015

שלי השתתפה בתוכנית הבוקר של רשת, "העולם הבוקר" עם אברי גלעד והילה קורח, והתייחסה להתבטאויותיו של כחלון לפיהן "באופוזיציה ילדים הם נטל", להעלאת קצבאות הילדים ולמצב הפוליטי במפלגת העבודה. מתוך דבריה:

"גלעד: את חושבת שיש משהו במה שכחלון אמר?

שלי: אני חושבת שהדברים של כחלון היו דברי בלע והסתה שמאוד לא מתאימים לו. גם אמרתי לו שזה פשוט לא מתאים לו. גם יש בזה משהו מאוד לא הוגן, כי הוא מכיר את סדר היום שלי בעניין הזה, הוא מכיר את סדר היום של בוז'י. אגב, בוז'י ואני לא מסכימים בהכל, אבל זה דבר שאנחנו מסכימים עליו לאורך השנים – אנחנו תומכים בהעלאת קצבאות הילדים. אני מאמינה שקצבאות הילדים זה מחולל אי-השוויון הגדול ביותר, המכשיר הטוב ביותר להוציא ילדים אל מתחת לקו העוני. אבל הדברים של רון (כחלילי), שאני מבינה מאיפה הם מגיעים ויש חלק מהדברים בשיח ביננו שאנחנו גם מסכימים, אבל ההיקש בין ההיסטוריה וההתחשבות, שהיא בחלקה מוצדקת, עם יחס למזרחים לבין מה שמתרחש היום – הוא פשוט לא קיים במציאות. האבסורד הוא שמי שפגע בקצבאות הילדים יותר מכל והוריד 800 אלף ילדים אל מתחת לקו העוני זה מנהיג הימין בנימין נתניהו. בתקופתו הייתה הפגיעה הקשה והאיומה ביותר בקצבאות הילדים. אגב, גם בקצבאות זקנה. הוא לא הפלה אף אחד. אבל האג'נדה הזאת של להכות בקצבאות הילדים זו אג'נדת נתניהו באופן חד משמעי. היא מעולם לא הייתה אג'נדה של מפלגת העבודה. בוודאי לא האג'נדה שלי. לכן, גם בסיפור קצבאות הילדים אנחנו הסכמנו עם כחלון ואמרנו לו שאנחנו תומכים בהעלאת קצבאות הילדים. להפך, הוא הכניס את זה בכוונה לחוק ההסדרים כדי שזה חלילה לא ידון בנפרד, כי אם זה היה נדון בנפרד היינו רוצים קצבאות גדולות יותר.
גלעד: העלאת קצבאות הילדים לא מביאה בעקיפין להורדת ילדים את מתחת לקו העוני, כי הורים יכולים להרשות לעצמם לא לצאת לעבודה ולהסתמך רק על קצבאות? הילדים גדלים, לדוגמה, להורים שאינם עובדים ואינם יצרנים, ונהיים דור נוסף של מקבלי קצבאות. לא ככה?
שלי: אני ממש מתנגדת לנרטיב הזה. הוא גם לא נכון עובדתית. קצבאות ילדים הן לא עידוד ילדים. קצבאות ילדים לא מאפשרות לגדל ילד בכבוד. וגם עצם תפיסת העולם הזאת שאנחנו נחנך את ההורים לא לעשות ילדים דרך הקצבאות, זה דבר שהוא נתעב בעיני. אגב, לפני 13-14 שנים, השמיעו לי פשוט בגלי צה"ל ראיון שעשיתי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אז שר האוצר, עדיין כמראיינת – והוא אומר, פחות או יותר הנרטיב שלו הוא שעניים לא צריכים להביא ילדים לעולם. הוא גם מאוד לעג למקבלי קצבאות ילדים, הוא גם חיקה אותם. הוא אמר 'גבר אומר לאשתו, בואי שפרה נעשה עוד ילד', וכן הלאה וכן הלאה דברי בלע. לכן אני גם רוצה לחזור להאשמה הקיצונית הזאת של כחלון. להלום בקצבאות הילדים ולשחוק אותן זאת תזה של הימין הכלכלה הקיצוני, בוודאי לא תזה שלנו ולא מבית מדרשנו.
אם מישהו מתכוון לבצע תכנון דמוגרפי ותכנוני ילודה באמצעות העלאת קצבאות ילדים או הורדת קצבאות ילדים, אני רוצה שהוא יגיד לי את זה. אני רוצה שהוא יאמר את זה באומץ. אני רוצה לשמוע את זה. אני רוצה לשמוע שאנחנו עושים כאן מדיניות תכנון ילדים כמו בסין.
גלעד: לא כמו בסין, אל תהיי דמוגוגית. זה לא ילד אחד.
שלי: למה דמגוגית? אברי, לא נקטתי במספר ילדים. אני אומרת כמו בסין כי יש שם תכנון דמוגרפי על השולחן.
גלעד: אבל קשה ומרושע. האם כל תכנון דמוגרפי הוא מרושע בעינייך?
שלי: לא, אני חושבת שאפשר לנהל על זה דיון, אבל אי אפשר לשקר. אם אתה מקצץ קצבאות ילדים כי אתה רוצה שאנשים יעשו פחות ילדים תגיד את זה באומץ לב. אל תספר שאתה חוסך לקופת המדינה כסף. ויש עוד דבר שהוא נורא מהותי – ילדים זה לא אמצעי חינוך להורים. אתה רוצה לשנות נרטיב ורוצה לשנות איזו התנהגות, בבקשה. מרגע שילד מגיע לעולם יש למדינה אחריות, אגב גם כדאיות, שהוא לא יהיה ילד עני. לכך קצבאות הילדים הן המכשיר הכי אפקטיבי. לנתץ כל מיתוס בנושא הזה – בישראל קצבאות הילדים הן מאוד מאוד נמוכות."

לצפייה בראיון המלא: