שלי ברדיו קול חי: "מאמינה שאת סוגיית גיוס החרדים וההשתלבות בשוק העבודה יש לפתור בהידברות ולא בכוח הזרוע"

23 בנובמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה במהדורה המרכזית עם אבי מימרן ברדיו קול חי, והתייחסה למצב הביטחוני, לתקציב 2015-2016 שעבר בשבוע שעבר בכנסת, לשחרורו של יונתן פולארד מהכלא האמריקאי ולעניינים נוספים.

על המצב הביטחוני אמרה:

"מימרן: מילה על גל הטרור, הפיגועים וההתמודדות עם מפגעים בודדים והיכולת לעצור אותם מבעוד מועד?
שלי: כן, אני גם רוצה להשתתף בצערה של משפחת בוכריס. אני מסתכלת על התמונה של הדר, בת 21, נערה מקסימה, היא בדיוק בגיל של הבת הקטנה שלי, והלב באמת נשבר. אין מילות נחמה למשפחה אחרי רצח נוראי כזה של נערה שגם הייתה מוכשרת ואהובה על פי עדויות חבריה. באמת אותו סוג טרור זה טרור שהוא הכי קשה ללכידה, אפילו יותר קשה לאיתור וללכידה ממי שביצעו את פיגוע הטרור בפריז. שם היה ארגון מוסדר עם היררכיה, עם אמצעי לחימה שהועברו דרך הגבול, וכאן אנחנו באמת מדברים על אנשים שלעיתים קרובות מאוד בימים האחרונים פשוט קמים בבוקר, לוקחים סכין או רובה ומבצעים פיגוע על דעת עצמם. יש לנו את כוחות הביטחון הטובים ביותר עם הידע הרב ביותר והיכולות הרבות ביותר לטיפול בפיגועי טרור, יותר מאשר בכל מדינה אחרת בעולם, והם צריכים כמובן לעשות כמיטב יכולתם ועושים כמיטב יכולתם כדי למנוע את הפיגועים האלה ולהעניק את אמצעי המיגון, אבל גם יש דבר נוסף – והוא שאנחנו חייבים לקחת אחריות לגורלנו ולא להיות כל הזמן על תקן מגיבים. יורים עלינו, אנחנו יורים בחזרה. מפגעים בנו, אנחנו מחפשים את המפגע. כאן נדרשת מראש הממשלה תוכנית מדינית מאוד ברורה.
מימרן: אולי הטרור הזה הוא גם סיבה מספיק ראויה כדי להכריז על ממשלת אחדות לאומית ולשים את כל חילוקי הדעות החברתיים והכלכליים בצד?
שלי: אני לא רואה בזה סיבה לממשלת אחדות. אני מזכירה שאופוזיציה זה דבר שהוא לגיטימי ואף נדרש בדמוקרטיה. אני גם לא רואה איך ממשלת אחדות מונעת את גל הטרור. בוודאי שבכל מה שנוגע ללחימה בטרור, בכל מה שנוגע לביטחון המדינה, ממילא לממשלה יש את התמיכה שלנו. לא נדרשים לשם כך כיסאות של שרים."

לאחר מכן התייחסה לתקציב שעבר בכנסת בשבוע שעבר:

"מימרן: הקואליציה מטבע הדברים מציגה את התקציב כחברתי, מנופפת בכמה רפורמות, בכסף חדש לשכבות החלשות, אבל זה עדיין רחוק ממה שאתם הייתם מנהלים בספר התקציב. למשל מה?
שלי: תראה, זה תקציב שהוא לא תקציב נוראי ומרושע כמו למשל התקציב שהיה בימי נתניהו כשר אוצר או בימי נתניהו בקדנציה הראשונה או בימי לפיד שקיצץ בקצבאות הילדים, אבל זה תקציב שהוא נטול בשורה לחלוטין. אין בו שום דבר. אין בו בשורה לחצי מהעובדים בישראל שמרוויחים פחות מ-6,200 שקלים בחודש. אין בו בשורה לחלשים ולעניים. אין בו בשורה להתנעת המשק וליציאה מהמיתון שאנחנו כבר נמצאים בו. זה מין תקציב של טלאי על טלאי שבו כולם ניסו להסתדר עם כולם וגם יצא להם משהו.
מימרן: אם הוא לא כזה רע, זה כבר טוב. לפחות הוא לא מוסיף חטא על פשע.
שלי: תשמע, אם הייתי רואה שם דברים מפלצתיים אז בוודאי שכבר היית שומעת את קולי, אבל אני מזכירה לך שהיו הרבה מאוד תקוות מסביב לקואליציה הזאת, הגם שאני לא חברה בה. אני חושבת שגם דיברנו על זה. מדובר בשרים שאני מאמינה להם שהשקפת העולם שלהם היא חברתית. אבל מכל הסיפור הזה אנחנו רואים בסוף עוד מחזור של תקציב נתניהו, וזה מאוד מאכזב.
מימרן: סוגיית הבטחת ההכנסה שאישרה הבוקר הממשלה זה משהו שאתם תומכים בו כי זה מסייע לשכבות חלשות?
שלי: כן, אני תומכת בזה. אני תומכת בהעלאת קצבאות ילדים. באופן מסורתי יש תמיכה של רבים מאיתנו לפחות בכל מה שקשור לדאגה לחלשים ולביטחונו של מעמד הביניים.
מימרן: למה מפלגת המחנה הציוני היא לא הדומיננטית בסוגיית הגיוס ואתם משאירים את הזירה ליש עתיד? ככה זה נראה לפחות.
שלי: אני חושבת שיש לזה סיבה. הסיבה היא שאלף אנחנו לא מהלכים עם עוינות ושנאה כלפי החרדים. גם אני וגם רבים מחברי, גם אם בתוכנו אנחנו לא אחידים בדעותינו, יש ביננו מגוון של דעות – אבל אני חושבת שבסוגייה הספציפית הזאת יש בינינו אחדות דעים. אנחנו מאמינים שאת סוגיית הגיוס צריך לפתור לא רק בדרכי נועם אלא גם בדרכים של הידברות ובדרך שבה צה"ל יעשה את המהלכים הדרושים כדי לקלוט מתגייסים חרדים, ולא בכוח הזרוע. אני מאמינה שכבר היינו בעיצומו של תהליך של רצון בקרב קבוצות רבות בציבור החרדי לקחת חלק ולהתגייס לצה"ל, ואני מאמינה שאת הדברים האלה כמו גם את הכניסה לעולם העבודה צריך לעשות בהידברות ולא בכוח הזרוע."

להאזנה לראיון המלא: