"המצב במתווה הגז גרוע הרבה יותר מבחינת הציבור מאשר המצב החוקי כיום. זה מתווה של חברות הגז."

1 בדצמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים של רשת ב', "בחצי היום" עם אסתי פרז, והתייחסה לדיונים הנמשכים בוועדת הכלכלה במסגרת חובת ההיוועצות של ראש הממשלה ושר הכלכלה נתניהו בטרם יפעיל את סעיף 52 ויאשר את מתווה הגז הממשלתי. מתוך דבריה:

"פרז: נגידת בנק ישראל אומרת שהמתווה נכון בעת הזאת, וגם מסבירה שאם יהיו בעיות ולא יעמדו בהתחייבויות יהיה אפשר לבטל את המתווה. זה משכנע אותך?
שלי: יש רק בעיה אחת קטנה – מה שהיא אומרת לא כתוב במתווה. כלומר אין שום סנקציות על החברות אם הן לא מקיימות את הבטחותיהן הטובות שיהיה בסדר והן יעשו לנו טובה ויפתחו את לוויתן. אפילו אין סנקציה למשל של לקיחת החזקה מהחברות אם הן לא ימעדו בתנאים, מה שקיים עכשיו, לפני המתווה. כלומר המצב במתווה הוא הרבה יותר גרוע מבחינת הציבור בישראל מאשר המצב החוקי כיום.
אני חייבת להגיד לך שדיוויד גילה, שהייתה לו הופעה מאוד מרשימה היום בוועדה, יואב קיש הטיח גם בפניו וביקש ממנו לספר לנו על הנזק שגרם למשק. דיוויד גילה ענה לו מאוד בשלוות נפש. הוא אמר לו: 'אני אקח את זה כאות כבוד מה שאתה אומר לי, כי זה זהה לחלוטין למסרים של המונפול'. באמת שמענו דברים מסמרי שיער.
פרז: מה למשל?
שלי: שמענו על כך, למשל, מפי דיוויד גילה, שמרגיש עכשיו משוחרר לספר את האמת, שחברות הגז משכו זמן בכוונת תחילה, משכו זמן במשא ומתן. שאלתי אותו למה, והוא אמר שלפעמים משתלם לצד מסוים למשוך זמן כי בסוף הוא יוצא נשכר מזה. ואכן הם יצאו נשכרים. דיוויד גילה נזרק, והם נשארו בתנאים שלהם. לדיוויד גילה היה מתווה מצוין, הם פשוט לא רצו את המתווה כי הייתה בו גם דאגה לגורלו של הצרכן הישראלי. את זה גילה הדגיש שוב ושוב, שבסופו של דבר לנגד עיננו עומדת טובת הצרכן. הוא מדבר בשפה שלו, כמובן.
פרז: אז אפילו את שבאמת מתמצאת בנושא הזה מאוד לומדת כל פעם בדיונים האלה עוד דבר חדש שלא ידענו, שלא ידעת?
שלי: כן. תשמעי, במיוחד עכשיו. אני יצאתי מיד אחרי שסיים לא סתם אדם מהרחוב, הכלכלן הראשי של האוצר לשעבר, מיכאל שראל, שכתב את הדו"ח היחיד המאוד מפורט ומעמיק בסוגיית הגז. הוא אומר שאסור לייצא. בצורה הזאת של המתווה לא רק שלא נרוויח מהייצוא, אנחנו נפסיד – והנזק למשק יהיה עצום. שאלתי אותו אם השרים קראו את הדו"ח שלו לפני שהם החליטו על המתווה, שבעצם נותן ייצוא חסר גבולות ממאגר תמר עוד לפני שמפתחים את לוויתן – גם זה דבר שלא קיים היום, זו הרעה לרעת הציבור ולטובת החברות – הוא הרגיש לא נעים. שאלתי אותו אם קיבל איזו תגובה על הדו"ח מהשרים, אם מישהו אמר לו שהוא לא צודק, שהשורה הזאת נכונה – הוא אמר שלא. כלומר הדו"ח הרציני היסודי שנכתב ע"י אדם מוסמך מטעם האוצר נגנז, הושחר ולא נקרא. ושימי לב, זה שיטתי. יו"ר רשות החשמל אורית פרקש, דיוויד גילה, מיכאל שראל, המשרד להגנת הסביבה על העמדה המאוד נרחבת שלו – כולם או הודרו מההחלטות או נזרקו או הודחו או שהשחירו את הדו"חות שלהם. בסופו של דבר נשאר מתווה שהוא מתווה של חברות הגז, לא מתווה של הציבור בישראל."

להאזנה לראיון המלא: