"מתווה הגז לא ייושם. אם ראש הממשלה באמת חרד לגורל שוק הגז ולביטחון ישראל, הוא חייב לעצור, להסתכל נכוחה ולייצר משהו חדש"

15 בדצמבר, 2015

שלי התאיינה בתוכנית "חשבון פתוח" עם צבי זרחיה בערוץ הכנסת, והתייחסה לסיום דיוני ועדת הכלכלה בעניין מתווה הגז ולהמלצתה שלא להפעיל את סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים ולעתידו של המאבק כנגד מונופול הגז. מתוך דבריה:

"זרחיה: ועדת הכלכלה הצביעה נגד השימוש בסעיף 52 בעניין מתווה הגז, אבל ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מתחשב בהמלצה הזאת של ועדת הכלכלה.
שלי: קודם כל, אנחנו לא יודעים. אולי יקרו ניסים. אנחנו קצת אחרי חנוכה, ויכול להיות שראש הממשלה באמת יבחן בכובד ראש את המלצת ועדת הכלכלה ויחליט לחזור בו. אכן פורמלית ראש הממשלה מחויב רק בחובת היוועצות, הוא לא צריך לקבל את הסכמתה של הוועדה, אבל חובת ההיוועצות מעוגנת בחוק. הוא לא עשה טובה לוועדת הכלכלה שהוא בא לדבר בפניה. אני חושבת שאם ראש הממשלה באמת חרד לגורל שוק הגז של ישראל ולגורל ביטחונה של ישראל, הוא חייב לעצור בעצמו, מכוח עצמו, ולהסתכל נכוחה וביושר אינטלקטואלי ולהגיד לעצמו שכל המבנה הזה שעליו בנוי סעיף 52 והמתווה כבר קרס כמגדל קלפים. הוא חייב גם לעצמו וגם לציבור לייצר משהו חדש.
זרחיה: וראינו שכל זה לא קרה. מה דעתך על סוג ההיוועצות הזאת? שלושה שבועות ועדת הכלכלה קיימה דיונים מרתוניים יסודיים ומקצועיים במתווה, ובסופו של דבר לא היה צריך לשמוע את עמדתה.
שלי: ראש הממשלה יצטרך להוכיח בשלב מסוים שהוא אכן קיים חובת היוועצות, אבל אני חושבת שהציבור נתרם מההליך הזה גם אם אין לוועדה כוח של הטלת וטו. שלושת השבועות האלה שנוהלו בצורה מצוינת ע"י יו"ר הועדה איתן כבל היו הזדמנות לציבור לחזות בדברים שהממשלה ניסתה להעלים ממנו. הרי תזכור, צביקה, זה דבר אבסורדי – בהתחלה נתניהו בכלל רצה שהכנסת תצביע על מתווה הגז בלי לפרסם את המתווה. קרו כאן דברים מטורפים במהלך הדרך, שגם יש בהם פגיעה מאוד עמוקה בדמוקרטיה וברגולציה. הרגולטורים החזקים והמקצועיים שאמרו את דעתם לטובת הציבור הודחו, אחרים תוגמלו, אחרים יושבים על הגדר והם בסוג של אודישן ולא רוצים לעצבן אף אחד, שר התפטר מתפקידו. קרו כאן דברים מטורפים מבחינת הדמוקרטיה. המתווה כופה הקפאה מוחלטת של כל חקיקה, כל החלטה ממשלתית, כל החלטת כנסת לעשור וחצי. אלה דברים שלא יאמנו, לכן היה טוב שהציבור קיבל במשהו את המידע שכל הזמן הוסתר ממנו. ואתה יודע מה? אמרתי לאיתן היום בוועדה –
זרחיה: איתן כבל, יו"ר הוועדה.
שלי: שאחרי שלושת השבועות האלה כל אחד מחברי הוועדה ואולי גם הרבה ח"כים אחרים שבאו ואולי נחשפו לראשונה לחומר הזה יודע על מתווה הגז ועל סעיף 52 יותר מאשר כל שר בממשלה. כל שר בממשלה יודע פחות משיודעים חברי הכנסת היום, וגם זה כבר מעיד משהו על אופן קבלת ההחלטות.
זרחיה: ודומה שגם השיקול הביטחוני ויחסי החוץ של ישראל, באמצעותם רוצים לעקוף את הממונה על ההגבלים, בעצם נתפר ברגע האחרון לאחר שהממונה הודיע על התפטרותו. אמרו את זה כמה פעמים בוועדה.
שלי: זה נכון. זה פשוט נאמר. זה מדהים, אבל זה נאמר שסעיף 52, שהוא הכרה פורמלית במונופול לא חוקי וכיבוס שלו והפיכתו לחוקי, מונופול פרטי רב עוצמה מסיבות חריגות מדיניות וביטחוניות – כל זה הומצא ברגע שדיוויד גילה שינה את דעתו והחליט הוא לא נותן מתנות חינם על חשבון הציבור וממלא את תפקידו. שמענו את זה מכולם. שמענו את זה מאבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. שמענו את זה מיוסי כהן, בקרוב ראש המוסד. ושמענו את זה גם מראש הממשלה עצמו. זה הדבר האבסורדי – ראש הממשלה עצמו אמר שזו הייתה הדרך שלו להעביר את המתווה. הוא אפילו לא התעקש על זה שיש סיבות מדיניות וביטחוניות. וגם יש עוד דבר – בסופו של דבר זה גם יגיע לבג"צ. הדיונים האלה עוד יקראו שוב ושוב בכל ערכאה – משפטית, פרלמנטרית, עסקית, פיננסית – וצריך לזכור שכל המתווה, כל הפעלת סעיף 52, נשען על הצורך העצום של מצרים בגז שלנו. כאן כבר זה קרס מזמן. אלף, גילו את שדה זור, שהוא שדה מאוד משמעותי שיפותח עוד לפני לוויתן. בית, יש כבר מאגרים נוספים. מצרים לא צריכה את הגז שלנו, ואם היינו צריכים עוד הוכחה, באה ההודעה המעליבה והלא הוגנת, צריך לומר, של שר הנפט המצרי בתגובה לבוררות שפסקה 1.8 מיליארד שקלים לטובת חברת החשמל הישראלית, לטובת ישראל – שבכלל הם לא רוצים את הגז שלנו. לא רק שהם לא רוצים, הם גם לא מעוניינים. אם נתעקש ונזחל על ארבע, גם אז הם לא ירצו את הגז. לכן, כל הבסיס הזה שלכאורה היחסים האסטרטגיים עם מצרים – שהם נורא חשובים, אני האחרונה לזלזל בזה – תלויים בפקקטה גז שאנחנו נייצא להם, כל זה קרס. ואז שלפו לנו בצורה כל כך לא רצינית וכל כך מקוממת שבעצם אולי טורקיה תרצה. אז טורקיה כבר מיהרה לשגר שאם נעשה כך וכך מהלכים מדיניים, אז הם ישקלו. אז קודם כל אני ממליצה לראש הממשלה לעשות את המהלכים המדיניים האלה בלי קשר, ואז בטוח יבואו לכאן משקיעים – אבל זה נורא לא רציני כל מה שקרה.
...
אני אגיד לך, צביקה,  מה שאני משוכנעת בו ב-100% - בג"צ יתערב או לא יתערב, יפסוק ככה או לא יפסוק ככה, המתווה הזה לא ייושם. כי דברים כל כך מטומטמים, כל כך פרועים וכל כך לא הגיוניים הם לא ניתנים ליישום.
...
זרחיה: ומה יקרה הלאה? את אומרת שהמתווה לא ייושם. ואז מה להערתך יקרה?
שלי: אני לא יכולה לדעת, אני לא נביאה. רק בשבועיים החולפים תראה עם מצרים כמה דברים כאוטיים ולא צפויים קרו – התגלה שדה זור, שאגב, חוות דעת ביטחונית רצינית הייתה לפחות כותבת שיש סימנים ויש סיכוי שיתגלה שדה גדול שיטרוף את כל הקלפים. אני בטוחה שהמציאות עוד תמציא לנו כל כך הרבה נקודות מפגש עם המתווה הלא אפשרי הזה, ואנחנו פשוט נהיה שם עם האצבע על הדופק לגונן על הציבור, על הצרכים של הציבור, על האינטרסים, על זכותו לרכוש גז בזול שיוזיל את כל רמת החיים כאן ויפנה הכנסה פנויה לכל אזרחי מדינת ישראל, ושהציבור לא יצטרך לשלם מחירים מופקעים ומטורפים על גז שנמצא לנו באמצע הסלון והוא שלנו, בשביל שתשובה ונובל, חבריו של ראש הממשלה, יתעשרו."

לצפייה בראיון המלא: