שלי בועדת החינוך: "לעצור את השינויים במקצוע האזרחות ולעשות חשיבה מחדש"

22 בדצמבר, 2015

שלי השתתפה בדיון של ועדת החינוך של הכנסת בנושא שינויים בהוראת מקצוע האזרחות, וביקשה מהועדה להפנות בקשה לשר החינוך לעצור את התהליכים במקצוע. מתוך דבריה: "אף פעם לא היה כזה חיפזון וכזאת נמהרות בשינוי האיזון הכל כך עמוק שיש בבסיס מערכת החינוך. לכן אני חושבת שהבקשה המאוד מידתית, אדוני היו"ר, שאנחנו יכולים להפנות לשר החינוך היא לעצור את התהליכים המואצים האלה, שהם תהליכים מאוד ברוטליים ומאוד לא תהליכיים, לעשות חשיבה מחדש ולתת ביטוי בלימודי האזרחות לכל הזרמים בחברה הישראלית ולא להשליט דיקטט של זרם אחד."

לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הדברים המלא:

ח"כ שלי יחימוביץ':
טוב, אני חושבת שיש אתוסים מכוננים בסיס קיומנו כאן כאזרחים במדינת ישראל שהם משותפים לכולנו והם חיוניים, כמו למשל דמוקרטיה, כמו למשל חופש הביטוי, כמו סובלנות, כמו שוויון, כמו זכויות אדם וכמו ערכי מגילת העצמאות, שהם ברוח הגשמת החזון הציוני. מה שאנחנו רואים כאן זה ברגל מאוד גסה ובמחטף, גם שלא על פי התקנות ותוך דריסת תהליכים נורמטיביים בתוך משרד החינוך, יש ניסיון להטות את הכף ולשנות את האיזון – אל תסתכל על במבט המזלזל המפקפק והמזלזל הזה. מה שמך?
אסף מלאך (האחראי על מקצוע האזרחות במשרד החינוך):
אסף.
ח"כ שלי יחימוביץ':
לא, לא, הוא מתחילת הישיבה שלו פה הוא-
היו"ר יעקב מרגי:
לא, זה הבעות טבעיות.
אסף מלאך:
סליחה?
היו"ר יעקב מרגי:
לא, לא, אתה, בוא –
אסף מלאך:
את תגידי לי כזה דבר? על איך הפרצוף שלי נראה?
היו"ר יעקב מרגי:
אסף, זו הייתה אי הבנה. הלאה. רבותי, אני לוקח את ההערה, ברשותך.
ח"כ שלי יחימוביץ':
נכון שאנחנו חיים כאן על שפתות שסעים. זה חלק מהקיום שלנו כאן כחברה. יש כאן ערבים ויהודים, יש כאן דתיים וחילונים ויש ויכוח מאוד עמוק באשר לתפיסות המכוננות בחברה הישראלית. מה שמסתמן מכל מה שאנחנו יודעים עד עכשיו, מהשינויים הדרמטיים שנעשים בלימודי האזרחות, שיש כאן ניסיון להטות את הכף בצורה מאוד מהירה, מאוד לא תהליכים ומאוד פוליטית. משרד החינוך, זה דבר טבעי – שר החינוך נבחר במסגרת הבחירות הדמוקרטיות במדינת ישראל, אבל כבר היו שרי חינוך במדינת ישראל. היה זבולון המר מהמפד"ל, היה יצחק לוי, היה יוסי שריד, הייתה שולמית אלוני, היה גדעון סער והייתה יולי תמיר, ואף פעם לא היה כזה חיפזון וכזאת נמהרות בשינוי האיזון הכל כך עמוק שיש בבסיס מערכת החינוך.
לכן אני חושבת שהבקשה המאוד מידתית, אדוני היו"ר, שאנחנו יכולים להפנות לשר החינוך היא לעצור את התהליכים המואצים האלה, שהם תהליכים מאוד ברוטליים ומאוד לא תהליכיים, לעשות חשיבה מחדש ולתת ביטוי בלימודי האזרחות לכל הזרמים בחברה הישראלית ולא להשליט דיקטט של זרם אחד.
העניין הזה של שינוי הפתיח לספר מציטוט ממגילת העצמאות לתפילה זה דבר שהוא סימבולי. אני אדם חילוני, ציוני, סוציאל-דמוקרטי, פמיניסטי ויש דברים שכולנו יכולים להתלכד סביבם, כמו ציטוט ממגילת העצמאות. השינוי, עצם השינוי – הרי דברי תפילה יכולים להיות גם בתוך ספר אזרחות ויש גם דברים שהם בבסיס המקורות שלנו שיש להם גם משמעות סוציאלית וחברתית ואזרחית, אני האחרונה לפקפק בדבר הזה – אבל הסימבוליות של לזרוק החוצה את הציטוט ממגילת העצמאות כפתיח לספר ובמקומו לשים דברי תפילה, זה כבר לתקוע יתד ולהגיד עכשיו אני הבוס ועכשיו אני קובע את סדר הדברים. אלא אם זה לא נכון, ואני אשמח לשמוע עוד פרטים על מה שקורה שם, כי עד עכשיו אנחנו באמת לא יודעים.
הבקשה שלי היא באמת לעצור את הדברים האלה, לייצר ועדה שמורכבת מכל הזרמים ולעשות את הדברים בשום שכל תוך זכירת כלל אחת. דיברה כאן חברת הכנסת ברקו על הילדה שלה, הקצינה וכן הלאה וכן האלה – מה זה רלוונטי בכלל?
היו"ר יעקב מרגי:
היא לא פה, שלי. חבל לי על הזמן. לא, לא, שלי, תודה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
לא, אנחנו צריכים לספר את הרזומה של הילדים שלנו בצבא?
היו"ר יעקב מרגי:
תודה, לא, לא.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אבל מרגי, מילה. יש כלל אחד ברור – דמוקרטיה זה לא רק שלטון הרוב. דמוקרטיה זה עוד קודם בראש ובראשונה שמירה על זכויות המיעוט.