שלי מברכת על התיקון לחוק הלוביסטים: "בבסיס סוגיית הלוביסטים - חוסר שוויון עמוק"

22 בדצמבר, 2015

שלי נאמה במליאת הכנסת במסגרת דיון בקריאה ראשונה בתיקון לחוק הלוביסטים שיחייב את הלוביסטים בוועדות הכנסת להירשם ולהצהיר את מי הם מייצגים, וברכה את יו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן על הבאת החוק לקריאה ראשונה. לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הדברים המלא:

גברתי היושבת-ראש, חברי חברי הכנסת, יו"ר ועדת הכנסת חבר הכנסת דוד ביטן, אני מברכת אותך על החוק הזה, הוא חוק חשוב, והוא באמת באופן מוזר החוק הראשון שנחקק בעניין הלוביסטים מאז אותו חוק שחוקקנו חבר הכנסת והשר לשעבר גדעון סער ואנוכי, שטיפל בסוגיה הכאובה והבעייתית הזאת. ואני מקווה שזאת רק תחילתה של הדרך, כי יש לנו עוד עבודה רבה לעשות.

בבסיס סוגיית הלוביסטים - חוסר שוויון מאוד מאוד מאוד עמוק. כי בבית הזה אנחנו אמורים לייצג את הציבור הרחב, זה שאין לו פה, זה שאין לו נגישות, זה שחי את חייו הרגילים, ומבחינתו הגעה לכנסת זה דבר שלרוב בני-האדם לא מתרחש בכלל בחייהם אפילו פעם אחת. וגם אם הם אוזרים עוז ולוקחים לידיהם איזו יוזמה חברתית, או שיש להם איזה קשר והם מצליחים להגיע לכנסת, זה כרוך בכל כך הרבה מאמץ ובאישורים מיוחדים ובאובדן יום עבודה. ואילו, יש קומץ, מתי מעט של אנשים מאוד מאוד חזקים ומאוד מאוד עשירים שפשוט יכולים לרכוש לעצמם אנשים שיבואו בשמם כל יום, כל בוקר אל הכנסת וייהנו מנגישות מוחלטת אל הכנסת, אל המכשירים שבידי הכנסת, אל חברי הכנסת כמובן, אל ועדות הכנסת, והדבר הזה לא הגיוני. כי אותם אנשים וחברות שיכולים להרשות לעצמם להיות מיוצגים בידי לוביסטים הם באמת מאוד מאוד מעטים, וממילא מאוד חזקים. לכן, גם השליטה והתיווך בידע שחברי הכנסת מקבלים מידי לוביסטים, גם הוא הופך את העניין ללא הגיוני בעליל. קולו של הרוב הגדול לא נשמע, וקולם של המעטים והחזקים נשמע ברמה. זו המהות של הלוביסטים.

התפקיד שלנו הוא לייצר איזשהו איזון הגיוני בין הצרכים, האידאולוגיות והאינטרסים של הציבור הרחב לבין אותם אנשים שממילא יש להם כוח עצום ונגישות גבוהה. הכול כמובן במגבלות, בלי לפגוע בחופש העיסוק, בלי לפגוע בזכות, בעצם התיאורטית של כל אדם לבוא בשערי הכנסת. וכמו שאמר כאן חברי חבר הכנסת דב חנין, עוד מלאכה רבה לפנינו, ואני מאחלת לך, אדוני יושב-ראש ועדת הכנסת הצלחה במשימה הזאת. תודה רבה.