שלי ברדיו חיפה: "מברכת על ההסכם בין האוצר להסתדרות, אבל הוא לא היה נחתם ללא איום השביתה"

25 בדצמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "זירה חופשית" ברדיו חיפה עם אלי לוי ויוסי מזרחי, והתייחסה להסכם השכר שנחתם השבוע בין ההסתדרות והאוצר ולאירוע "חתונת הדמים" ולהתפרעות הימין הקיצוני. מתוך דבריה על הסכם השכר:

"מזרחי: סוף סוף בא שר אוצר וגם נציג הסתדרות ומסכימים על הסכם דיפרנציאלי, החזקים לא מתחזקים יותר מידי. מה רע בזה?
שלי: אין שום רע. קצת לקחתם את התגובה שלי רחוק מידי. אני הייתי הראשונה לברך על ההסכם הזה, ואמרתי שמדובר בהסכם טוב, טוב לעובדים. כמובן שתמיד אני רוצה יותר לאנשים העובדים שמרוויחים מעט. בעצם בתגובה שלי הייתה התייחסות לדבר שאני ממש מסתייגת ממנו וממש מזעזע אותי כל פעם מחדש. בכל פעם שיש סכסוך עבודה ושעובדים מאוחדים יחד, בין אם כוועד ובין אם כהסתדרות, לתבוע בעצם את מה שמגיע להם ולשמור על כבודו של האדם העובד ועל פרנסה בכבוד – מתחיל איזה גל הסתה כזה, קוראים להם שמנים וקוראים להם מאפיה, מדברים על הסכנה הנוראה והאיומה שבשביתה והרטוריקה מתחילה להיות כאילו מדובר בכלל בחמאס. אתה שומע את זה שוב ושוב וזה מין משהו כפייתי ומטומטם כזה שחוזר על עצמו, ולכן בתגובה שלי שברכה על ההסכם היה לי מאוד חשוב להגיד שההסכם הטוב הזה, עם כל חיבתי והערכתי לשר האוצר משה כחלון, לא היה מושג אם לא היה איום השביתה. השביתה זה כלי לגיטימי מאוד שהחוק נתן לא רק אצלנו אלא בכל העולם המערבי, כלי לגיטימי שהחוק נתן בידי אנשים עובדים כדי לקבל את מה שמגיע להם.
לוי: אבל מי שמכיר את משה כחלון, ואנחנו מכירים אותו הרבה שנים וגם את כשהיית עיתונאית, ידענו שהוא בדרך לסגור את זה. שימי לב שמאז שהוא נכנס להיות שר אוצר אין שביתות. זה לא היה אצל שטייניץ ולא אצל לפיד.
שלי: אני לא רוצה להפחית מהחלק של שר האוצר. אני באמת רוצה לשבח את שניהם, גם את שר האוצר כחלון וגם את יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. באמת מדובר בשני אנשים שפויים, אני מרשה לעצמי לומר, שרוצים בטובתה של המדינה.
לוי: לא, אני רוצה להגיד שמי שמכיר את כחלון ידע שכל האיומים –
שלי: אז אני חולקת עלייך.
לוי: ידע שזה הולך להיסגר. והסגירה הזאת כבר הייתה בטלפון לפני זה.
שלי: אז אני לא מסכימה אתכם.
לוי: לא, איתי. יוסי חושב אחרת.
שלי: אוקיי, בסדר. אז אלי, אני לא מסכימה איתך. אני חושבת שזה לא נכון. אני אומרת לך, אני מכבדת את כחלון, אבל אני חושבת, למשל, שסדרי העדיפויות שלי ושלו שונים. אצלו הצרכנות היא במקוםה ראשון, וזה לגיטימי, ואצלי ההשתכרות בכבוד והביטחון התעסוקתי של העובדים הם במקום הראשון. זה לא שלי לא אכפת מצרכנות ולו לא אכפת ממעמדו של האדם העובד, אבל אני מדברת על סדרי העדיפויות שלו. הוא יעדיף רפורמה צרכנית על פני רפורמה שמעלה את שכר העובדים. בהגדרה, אידיאולוגית, אני חושבת שאנחנו פשוט שונים. כאן, בנקודה הזאת, אני לא חושבת שזה עמד בראש המשימות שלו. אני משוכנעת שאם לא היה איום שביתה ברקע זה היה מתמסמס עוד ועוד, ובסופו של דבר יצא דבר טוב אז אנחנו יכולים להיות מרוצים.
...
אני אציין את זה שבין היתר במסגרת מסע ההסתה נגד העובדים, מי שככה לא בקיא בפרטים יכול לחשוב שעובדי המדינה הם איזה מיליונרים, שבעים מידי וצריך לקחת מהם וכן הלאה. בסוף, אתם יודעים שהשכר הממוצע בשירות הציבורי הוא עומד על משהו כמו 8,000 שקלים? השכר הממוצע, כן? כולל השמנים במרכאות כפולות ומכופלות. הוא יותר נמוך מהשכר הממוצע במשק שכבר עומד על 10,000 והוא יותר נמוך מהשכר הממוצע בסקטור הפרטי. יותר ויותר עובדים בשירות הציבורי הן כבר עובדי קבלן, עובדי עמותות, עובדים שעתיים ועובדים שמקבלים השלמת הכנסה לשכר המינימום. ומה זה עובדי מדינה? זה אחיות, זה מורים, זה עובדים סוציאליים – ומגיע להם להיאבק מאבק מאוגד על הזכויות שלהם. אני רוצה להגיד עוד משהו, האינטרס של כל אדם במדינה הוא שיהיה לנו שירות ציבורי חזק עם עובדים חזקים, לא שירות ציבורי עני ומכורסם עם משכורות נמוכות. זה עוד אחד מהמדדים למדינה שאפשר לחיות בה בכבוד – מדינה עם שירות ציבורי חזק.

בנושא צילומי "חתונת הדמים" ששוחררו השבוע ובהם נראים פעילי ימין רוקדים עם כלי נשק ודוקרים את תמונתו של התינוק עלי דוואבשה אמרה:

"שלי: אני חושבת שהסרטון הזה הוא קו פרשת מים, כי אנחנו יודעים שהדברים האלה קורים – אבל לראות את זה בעיניים יש בזה משהו שהוא מחריד ומפלצתי. אתה אומר, האנשים האלה באים מקרבנו ואין בהם מוסר אנושי. מוסר אנושי במובן הכי פשוט שלו."

מזרחי: מי אשם שהם ממשיכים להסתובב חופשי, שלי?
שלי: רגע, אני לא סתם אומרת את זה. אני רוצה להפריד בין שני דברים. המלחמה כאן – וזו מלחמה, אגב. אני אומרת את זה בצורה מפורשת. לאויבים שלנו מבחוץ שרוצים להשמיד אותנו אנחנו יכול נוכל, אבל הדבר הזה מכרסם בנו מבפנים ומאיים עלינו. וכאן זה כמה זרועות. קודם כל, זרוע שלטון החוק. אני דווקא חושבת שגם המשטרה וגם השב"כ עשו עליית מדרגה מאוד משמעותית בחודשים האחרונים. אני לא חושבת, אני גם יודעת. אני חושבת שהם עובדים בצורה מאוד רצינית ויסודית, אבל זה לא מספיק. יש כאן בסוף גם הנהגה. אני חושבת שגם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם בנט עשו מעשה השבוע והוקיעו את זה באופן מאוד עמוק, ואני מאמינה להם. אבל גם הם חייבים להבין שאמנם זו התנהגות שהיא לא מבית ספרם באופן ישיר אבל היא כן יונקת לפעמים מדברים שהם אומרים גם אם הם לא רוצים לתמוך בהם. הם צריכים לקחת אחריות."

להאזנה לראיון המלא: