שלי על הרשעת אולמרט: "הפרשיות שהגיעו לבסוף לכתב אישום זה אפס קצהו של הדברים שעשה"

30 בדצמבר, 2015
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של נדב אבקסיס ברדיו תל אביב, והתייחסה להרשעתו הסופית של אולמרט השבוע בבית המשפט העליון בפרשת הולילנד ולנושאים נוספים. מתוך דבריה:

"אבקסיס: יש פה חגיגות כאילו מדובר בחבורה של אנשים שלא עשתה כלום.
שלי: כן, האמת היא שזה היה צורם בצורה קיצונית מסיבת העיתונאים הזחוחה הזאת שאולמרט ארגן לעצמו באופן ספונטני אתמול, אחרי שהוא הורשע בשוחד והוא יודע שהוא נכנס לכלא ב-15 בפברואר. יש בזה משהו מאוד מקומם, כי אין ולו טיפה אחת של הכאה על חטא, של בושה, של התנצלות. בסוף העובדה, נדב, השורה התחתונה היא שבעוד חודש יכנס בשערי הכלא אדם שהיה ראש ממשלת ישראל ואדם שהיה מושחת עד עפר. אין דרך אחרת להגיד את זה. שחיתויותיו היו רבות ומעשיו הרעים היו רבים.
אבקסיס: ועוד לא סיימנו בכלל עם כל התיקים שלו. כולה היה מדובר בתיק אחד. אבל אנשים יגידו – כולה 60,000 שקל. זה לא מה שסיפרתם.
שלי: קודם כל, יש עוד הרבה פרשיות שתלויות ועומדות בערעורים שונים – או ערעורים שלו או ערעורים של הפרקליטות. אני לא שופטת ואני לא משפטנית, אני שליחת ציבור.
אבקסיס: את לא מבקרת את מערכת המשפט? אסור לבקר את מערכת המשפט כשהיא אומרת משהו? יבוא אדם ויגיד הנה, אני ביקרתי את מערכת המשפט לפני שנה וחצי והנה עובדה שצדקתי. בכלל לא הואשמתי.
שלי: לא, העובדה היא הפוכה. העובדה היא שיש לנו מערכת משפט נהדרת עם ערכאות ערעור. כך בנויה המערכת. אחרי שבית משפט מחוזי אומר את דברו, אפשר לערער לעליון. הזכות הזאת שמורה לכל אדם, אם כי ברור שאדם שיש לו הרבה מאוד כסף וכוח כמו אולמרט יש לו יותר אמצעים לעשות את כל ההליכים המשפטיים האלה. אני כיבדתי מאוד את החלטת המחוזי, את החלטת דוד רוזן, והזדהיתי עם הדברים העקרוניים שאמר גם, ואני מכבדת גם את החלטת בית המשפט העליון. כך בנויה המערכת השיפוטית. אבל בשורה התחתונה, נדב, זה לא רק שלט בחיינו אדם מאוד מושחת, והפרשיות שהגיעו בסופו של דבר לידי כתב אישום זה אפס קצהו של הדברים שעשה – פרשת בנק לאומי שהייתה פרשייה חמורה ביותר שאותה חשף בשעתו ירון זליכה ועל כך הוא נרדף בידי ראש הממשלה ועוד פרשות רבות מאוד – מה שמגיע לבית המשפט עם ראיות שהן מעבר לכל ספק ויכולות לאפשר לשופטים הרשעה הוא שונה ממה שהציבור יודע. הציבור כבר יודע שמדובר באדם מושחת. ולא רק שהוא אדם מושחת, אלא שבתקופה שהוא כיהן כראש ממשלה הוא פשוט רדף בצורה אלימה את המשטרה, את הפרקליטות, את בתי המשפט, את מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, את החשב הכללי ירון זליכה, את פרקליט המדינה משה לדור. אני הייתי שם, זו הייתה הקדנציה הראשונה שלי כחברת כנסת, וזה החריד אותי האופן שבו אדם מושחת שהוא בראש יכול להשחית את כל המערכת. ראיתי אנשים שהם לא אנשים רעים שעושים כדברו, מכופפים את הראש ומקבלים שכך פועלת השיטה. אדם כזה מסכן את המדינה יותר מאשר פושע קטן ורגיל.
אבקסיס: שלי, את בכנסת מ-2006?
שלי: מ-28 במרץ 2006, ואז זה גם היה יום ההולדת שלי לכן אני זוכרת את זה היטב.
אבקסיס: מגניב. תכף את סוגרת 10 שנים. לא הגיע הזמן להיות בממשלה?
שלי: תראה, אני פוליטיקאית שמאמינה בדברים ורוצה יותר כוח כדי להגשים אותם. ברור שאני רוצה תמיד להיות במקום החזק ביותר, המשפיע ביותר.
אבקסיס: את הפוליטיקאית שנחשבת הכי ישרה, אמינה, שאומרת את דעתה ויהי מה. כלומר חוץ מדברים פוליטיים פנימיים את משתדלת לא להיכנס יותר מידי. יש לך את יו"ר המפלגה ואנחנו לא יודעים עדיין מה דעתך, אם תתמודדי על ראשות המפלגה. הרי לכם יש כל חצי שנה בערך בחירות.
שלי: למה? בוז'י כבר יו"ר מפלגה קרוב לשלוש שנים. אבל אין ספק שהתחלופה אצלנו אדירה. אם בליכוד עד היום היו ארבעה ראשי מפלגות, אצלנו היו רבים כחול אשר על שפת הים.
אבקסיס: גם ארבעה זה לא הדבר הכי בריא בעולם, בואי נודה על האמת.
שלי: נכון.
אבקסיס: בהנחה שמחר את נבחרת לראשות המפלגה, אם את מתמודדת, מול ביבי מתמודד אורן חזן. את לא מפחדת? זה כוח משמעותי. מדובר באדם, את יודעת, שכל מה שהוא הביא מאחורה... יש פה מישהו שמביא רזומה. זה משהו. הליכוד מביא כל פעם מישהו יותר חזק. יהיה לכם קשה.
שלי: תשמע, אם אתה כבר מדבר על אורן חזן ואנחנו מדברים על שחיתות, אז אני לא אוהבת להיכנס באורן חזן בגלל שזה כל כך ברור.
אבקסיס: מה יהיה איתך?
שלי: אתה יודע, זו המטרה הכי קלה. אני רוצה לראות פוליטיקאים שמשלמים מחיר בזמן אמת על להיכנס במישהו חזק ולחשוף את עוולותיו."

להאזנה לראיון המלא: