שלי על העתירה לבג"צ: "נעשה כל שביכולתנו כדי לשכנע את בית המשפט להביא לביטול מתווה הגז"

12 בינואר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכונית הערב של רדיו גלי ישראל, "יוסי של ערב" עם יוסי בן עטר, והתייחסה לעתירה של המחנה הציוני לבית המשפט העליון נגד מתווה הגז, לחזרתו של דרעי למשרד הפנים ולביקורת של נתניהו על תפקוד האופוזיציה. מתוך דבריה על עתירת הגז:
"בן עטר: אתם מציינים בעתירה לא מעט סיבות לכך שבג"צ צריך לעצור את זה. תנסי לתמצת מהן.
שלי: אנחנו מונים הרבה מאוד סיבות, אבל חשוב לי להגיד כבר בהתחלה שמי שלקח על עצמו את העתירה מהבחינה המשפטית זה עו"ד גלעד ברנע, והוא עושה את זה גם בהתנדבות. אני לא סתם מציינת את השם שלו, כי על שמו של גלעד ברנע יש כמה פסיקות מאוד משמעותיות ופורצות דרך בבית המשפט העליון. אני חושבת שהידועה בהן היא העתירה נגד הפרטת שירות בתי הסוהר. כבר היה בית כלא פרטי בבעלות בעלי הון, זה כבר היה על הפרק, ואז הבג"צ שהוא היה בראש המגישים הצליח לבטל את ההחלטה אחרי שהיא כבר יושמה. לכן אני רואה בזה חשיבות גדולה.
אנחנו אומרים הרבה דברים, אבל בשביל לא לייגע אותך ואת המאזינים אני אתן לך דוגמה אחת. אנחנו טוענים, וגם אין הכחשה בעצם לדבר הזה, שחברות הגז בעצם עברו על החוק – הן עברו על חוק ההגבלים העסקיים, והן השתלטו בלי לבקש היתר, בלי לבקש רשות, השתלטו בעצם על כל שדות הגז של ישראל ויצרו מונופול. בית הדין להגבלים עסקיים היה אמור לדון בעניינן, והחתימה של ראש הממשלה על אותו סעיף 52 מפורסם בעצם ביטלה את הדיון בבית הדין והעבירה את הכל לדרג פוליטי. אנחנו טוענים שאם הם עברו על החוק, זו בכלל לא סוגיה פוליטית – זו סוגיה של בית משפט. זו רק דוגמה אחת. ואם עוד דוגמה אחת, ככה שיהיה על קצה המזלג, אנחנו אומרים שהמתווה הזה חושף את מדינת ישראל לתביעות בבתי דין בינלאומיים בגלל שיש שם התחייבות לעשר שנים לא לשנות שום דבר, לא לשנות בכלל את חוקי מדינת ישראל שנוגעים במישרין או בעקיפין למתווה הזה. ואם תבחר ממשלה דמוקרטית אחרת שתחליט החלטה ריבונית אחרת מתוקף סמכותה כממשלה דמוקרטית? ברור שזו זכותה, ואז אנחנו בעצם חשופים לתביעות כי הממשלה הזאת כבר התחייבה עשר שנים קדימה.
בן עטר: זה מחזיר אותנו לשאלה המוכרת שנשאלת לא מעט בחודשים האחרונים, שזה בסופו של דבר מעכב עוד ועוד ואנחנו מפסידים מכל יום שהגז הזה לא מיוצא.
שלי: כן, רק שזו פשוט טעות. זה לא נכון. זו אמירה שהיא שקרית. למדינת ישראל יש מאגר, שהוא מאגר שכבר זורם ממנו גז ויש חיבור אפילו לירדן והוא מספיק לנו ל-15 שנים. זה מאגר תמר. בעצם כל הדיון לא היה האם יזרום גז או לא יזרום גז, אלא הדיון נסב סביב תאוות הבצע של שותפות פרטית, של נובל אנרג'י ותשובה, שהרוויחו כבר הרבה מאוד כסף אבל רצו להרוויח עוד. זו זכותם לרצות להרוויח יותר כסף, אבל זכותי כמי שמייצגת ציבור רחב שאין לו לוביסטים ועורכי דין והרבה מאוד כסף כדי לעשות בו עוד כסף – ציבור רחב שזכאי להינות מחשמל בזול, ממים בזול, ממוצרים בזול ומחיים יותר טובים בזכות אוצר הטבע הזה, שאם אצטט את יו"ר ועדת הכספים משה גפני, גפני אמר שלא זכור לו שהקדוש ברוך הוא ציווה את הגז לתשובה אלא לכל עם ישראל. וזה התפקיד שלי, שגם הציבור יקבל את חלקו באוצר הזה ששייך לכולנו והוא לא יתחלק באופן כל כך בלתי שוויוני בידיים מעטות.
בן עטר: העתירה שלכם מצטרפת לעתירות נוספות, כמו ע"י התנועה לאיכות השלטון. יש קונצנזוס רחב סביב העניין הזה. את יכולה לתאר לעצמך את הפסיקה של בג"צ?
שלי: אני לא יכולה. אני יכולה לקוות ולנסות. כמובן שאנחנו נעשה כל מה שביכולתנו כדי לשכנע את בית המשפט להביא לביטול של המתווה ובאמת לעשות מאמצים גדולים. אני מניחה שבית המשפט יאחד את כל התביעות האלה, את כל העתירות האלה, לעתירה אחת גדולה – ובצדק, כדי לא לבטל זמן. כבר עכשיו ניתנה החלטת ביניים מאוד חשובה. בית המשפט קבע שמי שיענה לעתירה ויהיה חתום על התצהירים זה לא פקידים זוטרים מטעם המדינה, אלא יש הדגשה על כך שהם רוצים את הבכירים ביותר – שהם יעמדו מאחורי המהלכים שלהם שקשורים במתווה."
בעניין חזרתו של דרעי למשרד הפנים הוסיפה:
"בן עטר: איך את רואה את החזרה שלו למשרד הפנים, אותו משרד ממנו הוא יצא בבושת פנים?
שלי: אני מסתכלת על זה בצער ובלב כבד. אתה יודע, אני גמרתי אומר לשים מאחור את הפרשה הזאת, כיוון שלא הצלחתי – ניסינו בשעתו גם אני וגם ציפי חוטובלי ביחד להעביר חוק שמונע ממני שהורשע בעבירה שיש עימה קלון וישב בכלא מלחזור ולכהן כשליח ציבור בכנסת, ולא הצלחנו. הכנסת לא קיבלה את זה. לא השגנו אפילו רוב מינימלי, וקיבלתי את זה. לא הצלחתי להעביר חוק. וקיבלתי את העובדה שאריה דרעי חזר למערכת הפוליטית ולתפקיד שר, למרות שאני חושבת שזה לא צריך להיות ככה. אני חושבת שנבחרי ציבור צריכים להיות דוגמא ומופת ונקיי כפיים באופן מוחלט, לא כאיזו תכונה נדירה. וגם אני חייבת להגיד לך בכנות שיש הרבה דברים משותפים מבחינת תפיסת העולם החברתית ביני ובין דרעי, ובאמת התכוונתי שלא להתייחס יותר לפרשה – אבל לחזור למשרד הפנים, למקום שבעצם בו נעשו העבירות שיש עימן קלון, עבירות שבגללן הוא הלך לכלא, לחזור דווקא למשרד הזה כשכל המשרדים עומדים לרשותו – יש בזה מין מתיחת החבל באופן מוגזם ומתגרה, ויש בזה זלזול גם בי כחברת כנסת אבל גם בציבור הרחב. היה לי, אני מודה, היה לי מאוד קשה לראות את זה. אני גם לא מבינה למה. אני באמת לא מבינה. שמעתי את דרעי עצמו מסביר כל כך יפה למה למשרד הפנים הוא לא יחזור. אני לא מבינה מה קרה מאז.
לבסוף התייחסה לדברי נתניהו על כך שבאופוזיציה "אוהבים לברבר" ואמרה:
"בן עטר: את חושבת שיש אולי מקרים שבהם האופוזיציה עוברת את הטעם הטוב?
שלי: אני חושבת שבדיוק הפוך. אני חושבת שאנחנו לא מספיק חדים כאופוזיציה. אני חושבת שאנחנו עושים יותר מידי הנחות לממשלה, יותר מידי הנחות לקואליציה. אני הייתי מציעה לבוז'י לקבל כל מתקפה מראש הממשלה כאות כבוד. לצערי אין מספיק כאלה. הביקורת של ראש הממשלה, לא רק שהיא לא נכונה – ההפך ממנה הוא הנכון, ולי יש ביקורת על זה שההפך ממנה הוא הנכון."

להאזנה לראיון המלא: