שלי על אישור הסכם הפנסיה בין האוצר למשרד הביטחון: "מעלנו בתפקידנו כחברי כנסת. מי שהצביע בעד - אדם לא אחראי."

12 בינואר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "מה בוער" עם טלי ליפקין-שחק בגלי צה"ל ביחד עם הכתב יותם ברגר והתייחסה למחטף שבמסגרתו אושר בוועדת תקציב הביטחון הסכם תנאי הפרישה לאנשי הקבע בין משרדי האוצר והביטחון. מתוך דבריה:
"ליפקין-שחק: ראית או לא ראית (את ההסכם בין האוצר לבין משרד הביטחון)?
שלי: בוודאי שלא ראיתי, ולא רק שלא ראיתי אלא שמדובר בתהליך מאוד ממושך של כמה חודשים שבו בכל פעם אנחנו תובעים לראות את ההסכם ובכל פעם אומרים לנו 'בישיבה הבאה נביא לכם, זה עדיין לא סגור'. אני רוצה להגיד לך שאני מגיעה בלב כבד לראיון הזה איתך וגם בכלל לעצם החשיפה של הימים האחרונים, כי באמת טיבה של ועדת תקציב הביטחון שהיא ועדה חסויה והדברים שם צריכים להתנהל שלא באופן פומבי, אין שם עיתונאים, הפרוטוקול לא חשוף. אפשר להבין את הדברים האלה. הציבור לא חייב לדעת כמה כסף לא חייב לדעת כמה כסף הלך להצטיידות X או Y לשם היערכות לזירה כזו או אחרת. אבל כאן, למען השם, מדובר בהסכם תקציבי לחלוטין שהרכיב המרכזי שלו הוא רכיב פנסיוני, וזה חסוי. אני רוצה, באמת, טלי, לספר לך מה היה באותו יום שיותם (ברגר) מדבר עליו. היו באותו יום שלוש ישיבות של ועדת תקציב הביטחון, שאני חברה בה. בבוקר נדהמנו לראות שאנשי האוצר ומשרד הביטחון – מנכ"ל האוצר שי באב"ד, מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל – מגיעים אלינו לישיבה ומבקשים שנצביע עבור ההסכם בלי שהם הביטו אותו כמובטח. ואז מתפתח דין ודברים, ואני מרשה לעצמי לספר לך על הדין והדברים –
ליפקין-שחק: נשמח לשמוע.
שלי: לא מדובר כאן ולו בסוד ביטחוני או צבאי אחד. ואנחנו שואלים 'אבל איפה ההסכם?', אז הם אומרים 'תסמכו עלינו, יש רצון טוב, יש שקפות, ננוע ביחד', ואנחנו חוזרים ואומרים 'אבל ספרו לנו על מה ההסכם'. קודם כל, זה בלתי תקין, ויש לי ניסיון פרלמנטרי רב בקריאת מסמכים תקציביים לפני שמצביעים עליהם – זה בלתי תקין שלא קיבלנו את המסמך הזה מלכתחילה ולא למדנו אותו ולא בחנו אותו לעומק. אז מילא, ניחא, הם מגיעים אל הוועדה – אבל גם אל תוך הוועדה הם לא מביאים את ההסכם. ואז ככל שאני תובעת – ולא רק אני, אלא גם חברים נוספים, אבל אני לא רוצה לצטט אותם אלא רק את עצמי כי לא קיבלת מהם רשות לכך – אנחנו חוזרים ותובעים לראות, וככל שאנחנו תובעים כך חל פיחות בהגדרה. פתאום זה לא הסכם, זה סיכום תקציבי פנים-ממשלתי, איזה טטל'ה כזה, אין צורך בכלל להראות אותו. הולך ומתחוור לנו שעושים מאיתנו צחוק, ואני באותה ישיבה עוד קוראת מהפרוטוקול של הישיבה הקודמת שבה אנחנו מנהלים את אותו עימות בדיוק, ואז הם אומרים לנו 'זה בסדר, נביא לכם את ההסכם בישיבה הבאה'. זה נשמע כמו פארסה. ואז מתפתח עימות ביני ובין יו"ר הוועדה, שהוא יו"ר וועדת חוץ וביטחון גם, חבר הכנסת צחי הנגבי, ואני אומרת לו: 'אז לא נראה את ההסכם?', והוא אומר לי: 'לא נראה את ההסכם', אז אני שואלת: 'אז איך נוכל לאשר?', אז הוא אומר: 'נשמע פה, נראה מצגת', אז אני שואלת למה והוא אומר 'ככה החלטתי'. ואני אומרת – זאת לא תשובה מספקת, אני מצטערת, אני חייבת לראות את ההסכם לפני שאני מצביעה עליו, והוא אומר לי, צחי הנגבי, שאין להם חובה להציג בפנינו, וכל דבר אחר שנשמע פה בחדר הזה הוא 'קנטרנות ותגרנות', שימי לב, טלי.
ליפקין-שחק: מה הדבר הבה שיכולה חברת הכנסת שלי יחימוביץ או יכולים מחוקקים לעשות כדי להכפיף גם את מערכת הביטחון וגם את האוצר לתקינות השלטונית?
שלי: קודם כל, אנחנו מתכוונים, כמה מאיתנו, באמת לתבוע שהפארסה הזאת לא תחזור. אבל טלי, אני לחלוטין לא מזלזלת בתפקידה של התקשורת כאן. העובדה שאני מתראיינת אצלך כאן היא חלק מהעניין."
על טענת משרדי האוצר והביטחון לפיהם ההסכם לא הוצג בישיבה מחשש כי ידלוף הוסיפה ואמרה: "טלי, זו הטענה השקרית ביותר שיכולה להישמע. לוועדת החוץ והביטחון יש ועדות משנה שהן סודיות עוד פי כמה מוועדת התקציב. לפני שבוע, למשל, ועדת המשנה למוכנות וביטחון שותף קיימה את ישיבתה באחת האוגדות בארץ ושמעה את הניתוחים המסווגים ביותר, ועדה שהיא בראשות חבר הכנסת עומר בר לב. הרעיון שחברי ועדת החוץ והביטחון ידליפו מתוכה סודות צבאיים הוא רעיון מופרך. כך לא מתנהלת הכנסת. מלכתחילה מעצם תפקידנו אנחנו חשופים חלקנו לחומר סודי ביותר וחלקנו לחומר שהוא מאוד מאוד מסווג. בוודאי, וצודק יותם (ברגר), שמדובר כאן בעניין תקציבי. אני חושדת, ולא חושדת – אלא בטוחה שמעטה הסודיות נועד לכסות כאן על פדיחות ועל פאשלות, על חוסר רצינות ועל חוסר רצון שהציבור ייתן את דעתו על העניין הזה. מה שסיפרתי לך על אותו יום זה אפס קצהו. היום הזה הלך והידרדר לעוד שלוש ישיבות הזויות, מוזרות, שבהן פשוט אנחנו, כחברי כנסת, מעלנו בתפקידנו. מי שהצביע בעד ההסכם הזה בלי לראות אותו הוא אדם לא רציני ולא אחראי."

להאזנה לראיון המלא: