שלי על דו"ח ה-OECD: "מי שצריך להתבייש יותר מכל הוא מי שנושא באחריות - בנימין נתניהו"

13 בינואר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית "צבע הכסף" עם ניסים קינן ברשת ב', והתייחסה לדו"ח ה-OECD שדירג את ישראל במקום הראשון בשיעורי העוני מבין המדינות החברות בארגון. מתוך דבריה:

"קינן: אנחנו במקום הראשון בעוני לפי ה-OECD. את אומרת שזה אות חרפה וקלון.
שלי: אני לא חושבת שאפילו צריך להסביר את זה. זה פשוט נתון שהוא בלתי נתפס. ב-OECD יש 34 מדינות, רובן כמובן מדינות מערביות. ביניהן גם מדינות כמו צ'ילה, כמו מקסיקו, כמו טורקיה, ואנחנו עולים על כולן. זה בלתי נתפס. אנחנו תמיד במקומות האלה, לצערי הרב – גם בפערים בין עוני ועושר וגם בדו"ח הזה. אבל להגיע למקום הראשון – הכבוד המפוקפק הזה הוא בהחלט מבייש מאוד והוא מבייש יותר מכל גינוי בינלאומי שאנחנו די רגילים לקבל מהעולם. אני חייבת לומר לך שמי שצריך להתבייש יותר מכל ומי שנושא באחריות הראשונה הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי את מי הוא יאשים עכשיו – את הממשלה הקודמת? הוא עמד גם בראש הממשלה הקודמת. את הממשלה שלפניה? הוא עמד גם בראש הממשלה שלפניה. הדבר הזה הוא לא גזירה. זה גם אפילו לא מחבלים שבאו אלינו להכות בנו ולהרוג בנו, אלא באמת מעשי ידי אדם ותוצאה של מדיניות ממשלתית.
קינן: מה את מתכוונת לעשות בעניין בכנסת כדי אולי להזיז דברים אחרת, אולי להשפיע?
שלי: תראה, זו תולדה גם של עבודה מתמשכת וגם של מדיניות מתמשכת. זה לא שמחר בבוקר אני אחוקק חוק שיחסל את העוני. אני כל הזמן נאבקת בזה. אפילו סוגיית הגז היא סוגיה קלאסית שבה מעבירים הון ששייך לכל הציבור, משאב ששייך לכל הציבור, משאב שכל הציבור היה יכול לקבל הכנסה פנויה הרבה יותר גדולה משיש לו היום כי הוא היה משלם הרבה פחות על חשמל, על מים, על מוצרים – ופשוט נותנים את השליטה בו לקומץ של בעלי הון, ומעשירים אותם יותר והופכים את יתר אזרחי מדינת ישראל ליותר עניים. אלה דברים שאני נלחמת עליהם כל הזמן. בוא נלך לכיוון של העובדים העניים. הרי מה הבעיה היום? הבעיה היא שחצי מהאנשים העובדים הם עניים. זה לא כמו שהיו אומרים פעם 'לכו לעבוד ותפסיקו להיות עניים' –
קינן: יש כאלה גם זוגות, שני בני הזוג שעובדים, והם עדיין מתחת לקו העוני בהגדרה.
שלי: נכון, אתה ממש צודק. אחת הסיבות לזה היא המעבר המאוד רצוף, חד ואכזרי מהעסקה ישירה להעסקה באמצעות קבלנים. זה גם המדינה עושה – המדינה ממשיכה להפריט שירותים כמו עבודה סוציאלית, כמו בריאות, כמו הוראה וממשיכה להעביר אותם – אני כבר לא מדברת על ניקיון ועל אבטחה – היא ממשיכה להעביר אותם לחברות כוח אדם. אנשים שעובדים בחברה כזאת אין להם סיכוי להיחלץ מהעוני גם אם הם יעבדו שלושים שנה, גם אם הם יהיו נורא מוכשרים, גם אם הם יעבדו מבוקר עד לילה – הם יישארו עניים. זאת מדיניות ממשלתית. את ההעסקה הנצלנית הזאת באמצעות קבלנים חייבים להפסיק, ובמקום להפסיק היא הולכת ומתעצמת. זה קרב שמתנהל בהרבה מאוד זירות, ולצערי מדינת ישראל ואזרחי מדינת ישראל מפסידים בקרב הזה – מפסידים בידי עצמינו, כי זה באמת לא מישהו מבחוץ שמאלץ אותנו להתנהל בצורה כזאת."

להזאנה לראיון המלא: