שלי בחדשות הלילה: "רמי לוי צריך לשנות את יחסו לעובדים ולהפסיק להתעמר בהם"

14 בינואר, 2016

שלי התראיינה בחדשות הלילה עם דוריה למפל וליאור פרידמן בערוץ 2, והתייחסה למשבר במגה ששוב מאיים על סגירת הרשת ולטענות בקשר להפרה של זכויות עובדים ברשת רמי לוי. מתוך דבריה:

"למפל: תסריט שבו רמי לוי רוכש את הפעילות של מגה הוא פתרון טוב בעינייך?
שלי: אני חושבת שמגה צריכה לשרוד לפי שעה כמו שהיא, וגם אני רוצה להסביר מה קורה שם – נכנסו להסדר, העובדים הסכימו מרצונם לוותר על שכר, לפטר חלק גדול מהעובדים, נכנסו למין סוג של תוכנית הבראה, ואז יום בהיר אחד קמו הספקים, המונופולים – אני מדברת על אסם, תנובה, קוקה קולה – והחליטו שהם משנים את תנאי האשראי ומעכשיו הם רוצים כסף במזומן בלי שום הצדקה, הרשת מאוזנת.
למפל: אבל הם חייבים עשרות מיליונים לאותם ספקים. למה הם חייבים לוותר על הכסף שמגיע להם?
שלי: כן, אבל במסגרת אותו הסדר אותם ספקים קיבלו כבר מאות מיליונים. לו העובדים היו יודעים מראש שפתאום הם יגידו 'פוס, אנחנו לא במשחק, עכשיו אנחנו משנים את תנאי האשראי' יכול להיות שהכסף הזה בכלל לא היה הולך לספקים. אני ארשה לעצמי לומר שיש כאן אפילו סוג של בריונות. להיות מונופול זה מחייב. אם אתה מונופול שחולש על חלק כל כך גדול של שוק המזון, אז גם תגלה אחריות כלפי 3,500 אנשים באמת קשיי יום שבסך הכל רוצים להתפרנס בכבוד.
פרידמן: תכף נצלול לפרטים, אבל גם הפתרון שאת מציעה המשמעות שלו היא עדיין מחירים יותר גבוהים ללקוחות. התחרות ביניים לא כל כך נשמרת, כי יש ניסיון כן להציל את מגה וזה מתבטא במחיר לצרכן.
שלי: ההבדל בין מה שקורה במגה היום ובין רמי לוי הוא שולי, אבל נורא חשוב לי להגיד כאן משהו –
למפל: שולי למי אבל?
שלי: אני אומרת שההבדל במחירים הוא שולי. אני לא התכוונתי שזה שלי למישהו. כולנו רוצים לקנות בזול, אבל גם אנחנו חייבים להבין שלפעמים עוף בשקל זה עובד בשקל. זה מה שקרה אצל רמי לוי. זה מה שפורץ היום, ואני ערה לזה כבר הרבה שנים – כמויות התלונות שמגיעות משם על עושק עובדים, חוסר הנכונות שלו לחתום על הסכמים קיבוציים כי עלובים שנותנים עוד שקל לעובד –
פרידמן: זאת אומרת שאת אומרת שהטענות שנשמעות ביממה האחרונה הן בהכרח נכונות, במאבק בין ההנהלה לבין אותו עובד?
שלי: אני חשופה לטענות האלה הרבה שנים. מידי פעם אני גם מדברת על זה ואז אומרים לי 'עזבי, רמי לוי הוא רובין הוד, אל תפגעי בו, אנשים נורא אוהבים אותו', אבל באמת השכר העצום שהוא לקח לעצמו, הדיבידנדים שהוא חילק לעצמו – ובמקביל באמת יש שם עושק מתמשך של עובדים, ניצול מאוד גדול. כמות התלונות של עובדים מבוהלים היא עצומה. וכן חשוב לי שאנשים ידעו שמדובר בסוף בעשרות אלפי עובדים שאו שהם נעשקים והם עובדים בתנאי עבדות ממש או שהם מפוטרים בהמוניהם כיוון שמתחרים בהם עובדים עשוקים. לכן יש משהו, כשאנחנו הולכים לקנות יש לנו תמיד רגש צרכני נורא מפותח, אנחנו ממש כועסים כשמרמים אותנו – אבל אני כן הייתי רוצה שנבין שאנחנו זה כולם, זה גם העובדים העניים האלה שנעשקים יום-יום.
למפל: אז עדיף לעובדים האלה להיות מפוטרים מחר בבוקר מאשר שרמי לוי יקנה את הפעילות ויעסיק אותם?
שלי: חס וחלילה, לא, לא. אם הבנת רמז לזה בדברי –
למפל: את אומרת שמגה צריכה להמשיך להתנהל כמו שהיא עכשיו.
שלי: מה שאני אומרת שההסדר שהושג במגה הוא הסדר טוב שכולם ויתרו בו ולקחו צעד לאחור, וההסדר הזה צריך להימשך. אותם מונופולים שפתאום שינו את התנאים בעצם גורמים לזה שההסדר הזה יכשל. לחלוטין אני לא שוללת אפשרות שהרשת תיקנה – תיקנה, אבל רמי לוי צריך להבין מהאפיזודה הקצרה והמכאיבה שהוא עבר בשעות האחרונות שהוא צריך לשנות לחלוטין את יחסו לעובדים. לא מדובר בעבדים, לא מדובר באנשים שרק מייצרים בשבילו הון תועפות – מדובר בבני אדם שצריך להתייחס אליהם בכבוד, להכניס אותם להסכמים קיבוציים וצריך להתעמר בהם. כן, האדם העובד לא נהיה לא-אדם ברגע שהוא מתחיל לעבוד. גם מגיע לו יחס אנושי. אני חושבת שמה ששמענו בימים האחרונים באמת זה טפח ממה שמתרחש שם. אני שמחה שזה יוצא לאור. באמת, הוגנות כלפי עובד ויחס אנושי זה הדבר הבסיסי – ובסוף כולנו עובדים. הרי אנחנו לא רק קונים, אנחנו גם עובדים."

לצפייה בראיון המלא: