שלי על גילוי מאגר דניאל: "תחת מתווה הגז - מעצים את כוחו של המונופול"

18 בינואר, 2016

שלי התראיינה בתוכנית "איפה הכסף" עם ענת דוידוב ברדיו ללא הפסקה, והתייחסה לגילוי שדות הגז דניאל מזרח ודניאל מערב ולהשפעה על מתווה הגז הממשלתי. מתוך דבריה:

"שלי: מתווה הגז לא רק שהוא לא רלוונטי אלא שבאופן שיטתי כל שינוי וכל תגלית שהיו בחודשים האחרונים בתחום הגז הטבעי הוכיחו מחדש עד כמה הוא מזיק. הרי ראינו שהמתווה התעלם לגמרי ממציאת מאגר זור במצרים, וזה הפך לחלוטין את תמונת המצב שהציג נתניהו. ראינו את זה קורה עם האפשרות למציאות התגלית החדשה, דניאל מזרח ודניאל מערב.
דוידוב: שיש הרבה סימני שאלה לגבי הדבר הזה.
שלי: נכון, נכון, נכון. יש הרבה סימני שאלה וגם לא צריך לפרוץ במחולות שמחה, אבל אם אכן זה נכון זו ידיעה משמחת – אבל היא ידיעה משמחת רק אם היא לא תעצים את כוחו של המונופול, ובתוך המתווה היא מעצימה את הכוח של המונופול. אם לא היה המתווה הזה, שנתן לחברות פטור מחוק ההגבלים העסקיים וגם את סעיף היציבות האנטי-דמוקרטי, אז היה אפשר למנף את התגלית וליצור תחרות אמיתית לתמר וללויתן, והמתווה מעכב את זה. עכשיו כשאנחנו שומעים על ירידת מחירי הנפט – בכלל. הרי מה הבעיה? יש לנו גז בשפע, הבעיה היא שהמחיר שלו מאוד גבוה. זה מחיר מונופוליסטי, וגם אין פיקוח על המחירים. אז אם באמת הדלק הולך ונעשה זול, אז במידה רבה במחיר הזה כבר לא משתלם להפיק גז. אנחנו רואים למשל עכשיו איך חברת החשמל, בגלל שהיא כבולה בחוזים מאוד יקרים לחברות הגז, היא מעדיפה להביא פחם זול ומזהם ביבוא במקום להשתמש בגז שלנו. זה מטורף לחלוטין.
דוידוב: ואת כל האלמנטים האלה שאת מונה כאן וכולנו יודעים, גם בג"צ צריך להתחשב בהם.
שלי: אני מאוד מקווה שבג"צ יתחשב בהן. אנחנו עושים ככל יכולתנו כדי לשכנע את בג"צ שמדובר בהליך שלא רק שהוא לא חוקתי אלא הוא גם מזיק. אני רוצה לתקן גם מה שאמר עמית (ד"ר עמית מור). לסיום, עמית דיבר על כך שאם יהיה מתווה אז יהיה ייצוא גז לירדן. אוטוטו יש יצוא גז לירדן. הוא לא קשור למתווה. יש מספיק גז לייצא לירדן ממאגר תמר והצינור כבר מגיע עד גבול ירדן. לכן כל הדיבורים האלה על זה שחייבים את המתווה – המתווה עושה בדיוק ההפך. הוא לא מחייב את החברות להניח צינור נוסף, הוא לא מחייב אותן לפתח את לויתן. לכן בשלב הנוכחי הוא פשוט רק מזיק ובוודאי לא מועיל."

להאזנה לראיון המלא: