שלי על חזרת מפעל פניציה למזוט: "מה צריך יותר מזה כדי להבין שמתווה הגז הוא מופרך?"

29 בינואר, 2016
האזינו:

שלי התראינה בתוכנית "זירה חופשית" עם אלי לוי ויוסי מזרחי ברדיו חיפה, והתייחסה לספר האזרחות החדש שבכוונת משרד החינוך לפרסם, לדבריו של יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג לנשיא צרפת לפיהם פתרון שתי המדינות אינו ריאלי ולהתפתחויות במאבק נגד מתווה הגז הטבעי.

מתוך דבריה על הדיווחים בעניין ספר האזרחות:
"שלי: אני חושבת שזה חלק מגל מאוד עכור שמכה בנו, שבו במקום שאנשי מקצוע עם תפיסת עולם אוניברסלית או צוות שיש בו נציגים מכל הזרמים בחברה הישראלית, יש הכתבה של סדר יום שהוא בניגוד גמור לאתוס שעליו הוקמה מדינת ישראל, וזה אתוס שהוא גם ציוני, גם יהודי, גם פלורליסטי וגם דמוקרטי.
מזרחי: ומאיפה זה מגיע, השינוי הזה? מי מנסה לשנות ולמה?
שלי: קודם כל, צריך לומר את העובדות לאשורן גם אם הן מכאיבות לי ולשכמותי – ממשלת ימין מושלת בישראל.
מזרחי: למרות ששאלנו את יעל (יעל אודם, כתבת ערוץ 2) והיא אומרת שאחרי כל מה שהיא בדקה אין התערבות של פוליטיקאים.
שלי: אני לא מאמינה. זאת אומרת, אני מניחה שיעל אודם לא העלתה בבדיקה שלה טלפונים של בנט לאדם כזה או אחר, אבל ברגע שיש דיקטט וכפייה ורוח המפקד –
לוי: את באמת מאמינה ששר החינוך מרים טלפון ללשונאי?
שלי: ללשונאי עצמו לא, אבל שר החינוך ממנה מינויים שהם לרוחו, ברוח השקפת עולמו והם יודעים מה השר מצפה מהם. אתם יודעים מה, אני אתן לכם דוגמה מעולם אחר – עולם התקשורת, שאתם מכירה וגם אני מכירה מעברי. כשמגיע מו"ל שרוצה בטובתו של פלוני וברעתו של אחר, העיתונאים, חלקם לפחות, לצערי, לא צריכים שהעורך ירים אליהם טלפון ויגיד להם 'תשמע, תיכנס בזה'.
לוי: הם מבינים את הרוח.
שלי: רוח המפקד נושבת, וטבע האדם, לצערי, הוא כזה שהוא מבין את הרוח שנושבת והוא מנסה ליישר את עצמו לפי הרוח הזאת ומלכתחילה גם המינויים הם כאלה שהם לרוחו של השר. אני מניחה שבכל משרד יש אנשים שהשר מינה ויש לו נגישות אליהם, אם באמצעות שליח ואם באמצעות עצמו, מבלי שהתחקירן הטוב ביותר יוכל לנטר את השיחה."

בעניין דבריו של הרצוג לנשיא צרפת אמרה:

"מזרחי: נכתב עלייך השבוע 'מה את חושבת, שתגידי למחבלים היי זאת שלי בואו נעשה שלום'. הם לא יפסיקו את הפיגועים.
שלי: אתה מתכוון לפוסט של בוז'י.
מזרחי: המפקד, המפקד של המחנה הציוני כרגע.
שלי: טוב, אני חושבת שזו שפה לא מכובדת. 'מה תגידי היי זאת שלי'? מה אנחנו בהתחכמויות של ילדים קטנים? אני חושבת שמה שקרה בסוף השבוע שעבר בפגישה בין הולנד לבין בוז'י, ואני לא בטוחה אפילו שזה היה בפגישה כך, כי קשה לי להאמין שאפילו נתניהו היה מעיז להגיד למנהיג אירופי של מדינה ידידה מאוד משפט כל כך קיצוני כמו 'אין פרטנר, אין חזון שתי המדינות ואין משא ומתן מדיני עכשיו'. זה דברים מאוד קיצוניים שהם אפילו ימינה מנתניהו.
לוי: זה דברים שנאמרו אחרי זה ברעיונות.
שלי: אלה דברים שאמר –
מזרחי: מנהיג המפלגה שלך.
שלי: בהודעה שפרסם יצחק הרצוג לתקשורת הוא אומר שזה מה שהוא אמר להולנד. אתם בטח יודעים שבעבר כשאני הייתי יו"ר המפלגה נהגו לתקוף אותי על כך שאני שמה את סדר היום החברתי-כלכלי קדימה ומבליעה את סדר היום המדיני. זו ביקורת שהייתה בחלקה מוצדקת והפנמתי אותה ולמדתי ממנה. אבל גם אני בשיא הביקורת כלפי לא הייתי מעיזה יום בהיר אחד להודיע שכל תפיסתו האידאולוגית של מחנה השלום התהפכה על פיה, שהפתרון שאנחנו חושבים שהוא הפתרון הנכון למדינה יהודית ודמוקרטית ולהגנה על שלומנו נעלם.
...
לוי: למה תמיד במפלגת העבודה אחרי הבחירות הסכינאות הזאת? את יודעת, אני שומע אנשים שבמפלגה 40-50 שנה אומרים שהם הולכים ללפיד, כמו שאמר חיליק בר.
שלי: אתה מאתגר אותי בכמה מקומות, וחשוב לי לענות לך ביושר. מה זה סכינאות? סכינאות זו קלישאה. תסתכל עלי. הבחירות לראשות המפלגה היו כבר לפני יותר משנתיים או כמעט שלוש שנים, שבהם בוז'י ניצח אותי בפריימריז. אני לא חושבת שלרגע אחד לא נעצתי לא סכין, לא סיכה ולא כלום. אני חושבת שכיבדתי את הבחירה וכיבדתי את ההכרעה הדמוקרטית, והתייצבתי לימינו, לשמאלו ולפניו ונתתי לו תמיכה מוחלטת. אבל יש הבדל בין סכינאות ותככנות ובין זה שיו"ר המפלגה שלך קם והופך את תפיסת העולם של מפלגתך על פניה בוקר בהיר אחד. אני חושבת שזו הייתה פחדנות ומעילה באמון אם לא הייתי אומרת את עמדתי כנגד זה. הרי זה לא שאנחנו מפלגה דיקטטורית שבה יש שליט יחיד שמכתיב איזה קו, יום בהיר אחד קם בבוקר ומחליט משום מה לשנות ב-180 מעלות את השקפתנו וכולם אמורים להגיד נעשה ונשמע. זה מגוחך. אני חושבת שאתם הייתם חושבים שאני לא בסדר אם לא הייתי מגיבה. לפעמים תייחסו לנו גם ענייניות ואידאולוגיה."

בעניין המאבק נגד מתווה הגז והפרסומים לפיהם מפעל פניציה חוזר להשתמש במזוט אמרה:

"לוי: אתמול אבי גבאי יוצא לתקשורת שוב נגד הממשלה שלו בענייני הגז. אנחנו רואים פה את מפעל פניציה שרצו גז ועכשיו רוצים לחזור למזוט.
שלי: קודם כל, אני מורידה את הכובע בפני אבי גבאי. הוא האדם היחיד בממשלה שיש לו אומץ והבנה של החומר, והוא אומר בעצם מה שאני אמרתי כל הזמן: המתווה הזה כל כך מופרך שהוא פשוט לא יצא אל הפועל, נקודה. מה שקרה עם ערן חיימוביץ' (מנכל פניציה) ועם פניציה בימים האחרונים זה פשוט, אתה יודע – אם זה לא היה טרגי זה היה קומי. כי ערן ובעלי השליטה נלחמו שיניים ובציפורניים, ובצדק, להציל את פניציה ולהוזיל את עלויות האנרגיה שלה ולעבור לגז, והושקעו 60 מיליון שקלים במעבר לגז שהיה אמור להציל את המפעל ולהפחית עלויות אנרגיה. אבל בגלל שהחברות מתנהגות בחזירות כל כך מטורללת, והמחיר של הגז, שהיה אמור להיות ברצפה, הוא כל כך גבוה בשביל להעשיר אותן, אז מגיעים למצב האבסורדי שבו מנכ"ל פניציה אומר 'חבר'ה, נכון, נפל לנו פה מהשמים המשאב הזול והמדהים והנקי הזה, אבל אתם גובים ממני כזה מחיר שאני לא יכול יותר לעמוד בזה ואני חוזר למזוט מזהם'. מה צריך יותר מזה כדי להבין שהמתווה הזה הוא מופרך? בא אבי גבאי והוא אומר דבר נבון, הוא אומר: 'עזבו אותי מתווה שמתווה, חברות הגז, אתן בעצמכן, אתם רוצים שיקנו את הגז שלכם? תורידו מחיר, לעזאזל. מה זה המחירים המטורפים האלה? אף אחד לא רוצה את הסחורה שלכם במחיר הזה'. אני חושבת שהוא עשה נכון, ענייני. הוא גם השר להגנת הסביבה. צריכת מזוט מזהמת את הסביבה, לעומת צריכת גז שהיא נקייה לחלוטין. אתה יודע, גם בדמיונותי לא הייתי מעלה על דעתי שהמציאות תזמן כל כך הרבה סטירות לחי למתווה הזה ותוכיח עד כמה הוא מופרך."

להזאנה לראיון המלא: