"דורשת משר האוצר להקים ועדה שתעסוק בגיל הפרישה ולא לשלוח אל הקרח נשים מבוגרות ועניות"

22 בפברואר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו של מרדכי לביא ברדיו קול חי, והתייחסה להעלאת גיל הפרישה לפנסיה שאמורה להיכנס לתקפה בימים אלה. מתוך דבריה:

"לביא: מה את חושבת על הרעיון של העלאת גיל הפרישה?
שלי: דעתי שתיאורטית, אם היינו חיים בעולם של טבלאות ומספרים בלי בני אדם, אז זה היה מאוד נכון להעלות את גיל הפרישה.
לביא: אנחנו חיים בעולם של טבלאות ואקסלים, כי שאת בוודאי יודעת, לפחות לפי ההתנהלות של המדינה.
שלי אז זהו, שאני מנסה בכוחותי להראות שבסופו של דבר הכלכלה הרי זה לא איזה יצור שמרחף מעל כדור הארץ, היא נועדה להיות בשירותו של אדם. המספרים והאקסלים אומרים שבאמת צריך יותר כסף בקרנות הפנסיה כי אנשים מתבגרים ותוחלת החיים עלתה, וזו בשורה טובה מאוד לכל העולם המערבי –
לביא: בעיקר נשים. תוחלת החיים עלתה ל-85 אם אני לא טועה, נכון?
שלי: כן, תוחלת החיים עולה לכולם בצורה מאוד משמעותית. זה אחת הדברים הכי בולטים שמתרחשים במאה האחרונה. אנשים חיים יותר, הם גם בריאים יותר לשמחתנו הרבה. לעיתים קרובות אנשים גם מגיעים לגיל פרישה ורוצים להמשיך לעבוד כי הם באמת במלא אונם, הם רוצים להרוויח עוד כסף, הוא רוצים להפריש יותר כסף לפנסיה שלהם, הם רוצים לתרום, הם רוצים להרגיש שהם עושים דברים משמעותיים – וזה יפה וטוב. אבל בו בזמן, וזו באמת הנקודה וחשוב לי להדגיש אותה, בסוף המון נשים בגילאים האלה, בגילאי היציאה לפנסיה, כבר לא עובדות – לא כי הן בחרו לשנות מסלול קריירה או כל מיני דברים יפים כאלה שמתאימים רק למעמד הביניים הגבוה, אלא פשוט כי הן נפלטו משוק העבודה. אני אגיד דבר קשה, הן משולות למתות בשוק העבודה. הן לא ימצאו עבודה, נקודה. אישה בת 55 לא תמצא עבודה.
לביא: בסדר, אז המדינה צריכה להכניס אותן לתוך מעגל האבטלה או כלים נוספים שיסייעו לה להגיע לגיל 64. אבל מי שכן יכולה, כן כשירה וכן נמצאת במעגל העבודה, לא שלא תעבוד עד גדיל 64? אני באמת לא מבין אותך.
שלי: אבל למה אתה לא מבין אותי? עוד לא שמעת מה אני אומרת. אתה לא יכול לא להבין אותי לפני שאני אסביר את עצמי. אנחנו מגיעים עכשיו לליבה של הדבר, והליבה של הדבר היא שיש כמות אדירה של נשים שלא עובדות כבר בגילאים האלה, ואז אם אתה מאחר את גיל הפנסיה והן לא עובדות אז אתה דן אותם לעוני מרוד של יותר שנים. הן גם לא מרוויחות משכורת, הן גם לא מקבלות דמי אבטלה, הן גם לא יקבלו קצבת זקנה והן גם לא יהיו זכאיות לפנסיה. זה מה שקורה בפועל. בפועל, קופת הביטוח הלאומי שבאמת מתדלדלת תתמלא כתוצאה מהתרגיל הזה על בשרן של הנשים החלשות והעניות ביותר, ואני לא אתן לזה לקרות. אבל אתה אמרת דבר נכון – יש הרבה אנשים שרוצים להמשיך לעבוד. לכן גיל הפרישה צריך באמת להיות יותר מאוחר, אבל באופן וולונטרי ככה שנשים עניות שלא מקבלות פרוטה יוכלו להתחיל לקבל כבר את קצבת הזקנה ואת הפנסיה ונשים שעובדות במקצועות שוחקים פיזיים מאוד קשים גם הן יוכלו לפרוש. נשים כמוני יוכלו להמשיך לעבוד. זה הכל. הגיוני, לא?
לביא: כן, אני חושב שזה הגיוני. אני חוזר בי, אני מסכים איתך. את אומרת שצריך להתאים את המציאות למצב הנתון של האישה באותו פרק זמן. יש כאלה שזה מצוין עבורן ויש כאלה שבאמת לא יכולות והן נופלות בין הפטיש לסדן.
שלי: נכון. אתה אמרת גם קודם משהו נכון – שהמדינה תדאג להן לקצבה או לעבודה בגילאים האלה. הכל יפה וטוב, אבל המדינה לא עשתה דבר בשביל הנשים האלה בינתיים. לפני 5 שנים אנחנו דחינו את איחור גיל הפרישה ב-5 שנים, שב-5 השנים האלה הייתה אמורה לקום ועדה שכן תתעסק בגיל הפרישה אבל תדאג לאותן נשים שתלויות בין שמיים וארץ. הוועדה הזאת פשוט לא קמה, פשוט לא קמה. עכשיו אנחנו דורשות משר האוצר, נשים באמת מכל קצוות הקשת הפוליטית, אנחנו דורשות משר האוצר להקים את הוועדה שהוא היה אמור להקים מזמן ובוודאי לא לשלוח אל הקרח נשים מבוגרות ועניות. אנחנו לא אסקימוסים.
לביא: מה את חושבת לאמץ את מה שאת אומרת גם לגברים?
שלי: אני חושבת שבאופן כללי סוגיית היציאה לפנסיה צריכה להיות וולונטרית. זה מאוד טוב כי זה גם יאפשר באמת למלא את הקופות של קרנות הפנסיה, גם את קופת הביטוח הלאומי וגם יתכתב עם העובדה שהרבה מאוד נשים וגברים הם מאוד חיוניים בגיל הזה ואפילו מגיעים לשיא היכולות שלהם ולשיא הניסיון."

להאזנה לראיון המלא: