"לא נהיה חברה מתוקנת כל עוד לא יהיה שוויון זכויות לקהילה הגאה"

23 בפברואר, 2016

במסגרת יום זכויות הקהילה הגאה שצויין היום בכנסת, נאמה שלי נאום בן דקה במליאת הכנסת, הביעה תמיכה במאבק לשוויון זכויות לקהילה הגאה והצדיעה לשתי מחוקקות שפרצו את הדרך בכנסת - שולמית אלוני ויעל דיין. לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הדברים המלא:

אני אקדיש את הדקה שלי לקהילה הגאה: הומואים, לסביות, טרנס, בי וכל חברי הקהילה הנפלאה והאקטיביסטית הזאת. להיות חבר בקהילה הגאה זה לא כמו שטועים לחשוב ואומרים לפעמים על נטייה מינית, אלא על זהות, על מאבק. זאת זהות פוליטית, חברתית, זאת הגדרה עצמית של אנשים וזה בעיקר מאבק יום יומי על הדבר הפשוט הזה ששמו שוויון זכויות בין בני האדם. כל עוד לא יהיה שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה, אנחנו לא נהיה חברה מתוקנת. שוויון הזכויות לקהילה הגאה הוא לא רק עומד בפני עצמו, אלא הוא סממן, סמל וסימן לנאורות ולפתיחות ולשוויוניות של העולם המערבי כולו.

שאיפתנו היא, להיות יחד עם משפחת העמים הנאורים כדי שאנשים יוכלו לאהוב, לחיות, להתחתן ולקבל את הזכויות המלאות גם כחברי הקהילה הגאה, בדיוק כמו שאר בני האדם.

מילה לסיום. אני מלווה את הקהילה הזאת המון המון שנים, באופן חברי, באופן משפחתי, באופן פוליטי. מטבע הדברים כשנלחמים על משהו, רואים ובצדק, את המאבק הארוך שעוד נותר לעשות ואת התלם הארוך שעוד יש לחרוש. אבל בפרספקטיבה של שנים הושגו כאן הישגים מדהימים בתחום הנראות, בתחום הזכויות והיום גם אפשר להצדיע לשתי מחוקקות שהיו פורצות דרך בעניין הזה: חברת הכנסת שולמית אלוני, שביטלה את החוק שאסר משכב זכר, זה היה ביטול מאוד דרמטי, וחברת הכנסת יעל דיין, שלראשונה, באופן ממוסד הקימה תת ועדה בוועדה לקידום מעמד האישה, שעסקה בזכויות הקהילה הגאה. השתיים האלה היו פורצות דרך בתקופה שבה זה היה שדה בור ואפשר להצדיע להן היום. תודה רבה.