שלי על העיכוב בהעלאת יהודי אתיופיה: "יש עולים ששווים יותר ויש עולים ששווים פחות"

7 במרץ, 2016

שלי השתתפה בדיון משותף של ועדות הפנים והקליטה של הכנסת בראשות חברי הכנסת דודי אמסלם ואברהם נגוסה בנושא יישום החלטת הממשלה בעניין הבאתם לארץ של אחרוני הממתינים במחנות בגונדאר ובאדיס אבבה, בו נטען ע"י המדינה כי אין מקור תקציבי לכך ("חוק הנורמטור"). לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הדברים:

לפני הכל אני רוצה להגיד לשניכם, לך דודי וגם לך אברהם נגוסה, שהפעילות שלכם בעניין הזה היא באמת ראויה לציון. גם ההישגים שכבר הבאתם, כמו החלטת הממשלה, גם הם צריך להזכיר אותם, כי זה לא קרה קודם. אני מאוד מכבדת את זה.
הסיפור של הנומרטור הוא פשוט מעורר חלחלה. לא נותר אלא לברך על זה שחוק הנומרטור נחקק אחרי הקמת המדינה, כי גם הקמת מדינת ישראל לא היית עומדת בחוק הנומרטור, גם הקמת צה"ל, גם הקמת מערכת החינוך. לא אבא שלי ב-48 ולא אמא שלי ב-56 היו עולים אם היה חוק הנומרטור. בטח לא גלי עליה כמו גל העליה ממרוקו ובטח לא כמו גם העליה בראשית שנות ה-90 מחבר העמים. לא הייתה לנו מדינה עם חוק הנומרטור.
מה זה מדינה? מדינה זה חנות מכולת, שיש לה תקציב ושצריך לעמוד במסגרת התקציב? או שמדינה זה דבר עם חזון, עם החזון הציוני שמניע אותו ועל בסיס החזון הציוני אנחנו מקבלים החלטות פורצות דרך ואחר כל מחפשים מימון? הרי כל מבצע, נגיד עכשיו נידרש למבצע כמו מבצע צוק איתן, לפי חוק הנומרטור אי אפשר לצאת למבצע צוק איתן. כל התפיסה הזאת היא תפיסה פשוט מעוותת מבחינה אידאולוגית. זה נשמע כמו בדיחה רעה, באמת. פשוט כמו בדיחה. כל דבר שקשור בחזון הציוני לא רלוונטי בגלל חוק הנומרטור.
אני חייבת לומר בצער ובכאב – היהודים שנמצאים בגונדאר ובאדיס אבבה, אולי בשביל המדינה או בשביל גורמים מסוימים הם לא מספיק יהודים, הם יותר יהודים מאשר הרבה אנשים שחיים כאן במדינת ישראל. הסלקציה הזאת באיך מיישמים את חוק השבות, יש בה גזענות. פשוט גזענות, אין מילה אחרת. פשוט אין מילה אחרת. כל התבחינים האלה, לבדוק בציציות את מידת היהדות ואת עוצמת היהדות, ואם זה משתלם כלכלית או לא משתלם כלכלית, האם הם מספיק יהודים כדי שזה ישתלם כלכלית – זה דבר שהוא פשוט מכוון ספציפית לקבוצה אחת.
מעבר לעוול הנורא שנעשה למי שמחכים שם כבר שנים ונושאים את פניהם אל מדינת ישראל, ולעוול שנעשה לבני משפחותיהם כאן, חלקם משרתים בצבא, יש כאן גם מסר שהוא מאוד מזיק ומאוד מדכא, בטח לקבוצה של יוצאי אתיופיה בישראל אבל בכלל לכל אזרחי מדינת ישראל. הרי כולנו או מהגרים או בני מהגרים או נכדים של מהגרים. אז מה הדבר הזה אומר, שיש מהגרים ששווים יותר ומהגרים ששווים פחות? אנשים שכן זכאים לעלות למדינת ישראל ואנשים שלא זכאים?
בעיני חוק השבות גובר על חוק הנומרטור, כן. באופן כללי אני חושבת שזה מעורר פלצות הנימוק הזה, ואני ממש מפצירה בכם להמשיך בפועלכם המבורך מאוד. בעניין הזה אין קואליציה ואופוזיציה. אנחנו פשוט אתכם במאבק שלכם.