שלי על אישור הגבלת שכר הבכירים: "יום היסטורי של סגירת מעגל"

16 במרץ, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "צבע הכסף" עם שרון עידן ברשת ב' רגעים ספורים לפני שוועדת הכספים אישרה היום לגביל את שכר הבכירים במשק, יוזמה ששלי מקדמת בכנסת כבר למעלה משבע שנים. מתוך דבריה:

"עידן: למה להתערב בכלל?
שלי: לא, אני לא אתחיל להסביר את זה ככה. אני מסבירה את זה כבר שבע שנים. לפני שבע שנים הגשתי בפעם הראשונה את הצעת החוק שמגבילה את שכר הבכירים לפי 50 מהשכר הנמוך ביותר, שאכן משאיר משהו כמו 200 אלף שקל מסכנים ועלובים – לבשון שגיא נהור – למנכ"ל. אני חייבת לציין את זה כי מבחינתי היום הוא יום היסטורי של סגירת מעגל. כשהנחתי את הצעת החוק הזאת לראשונה קראו לה הזויה, מפלצתית, מטורפת, מטומטמת ומסוכנת. ועכשיו, ואני חייבת לשבח את שר האוצר משה כחלון, דווקא כמי שמלווה את הצעת החוק הזאת הרבה שנים ולא מצליחה להבקיע. היום במהלך היום הזה החוק שהונח בבוקר על שולחן ועדת הכספים עבר שינויים דרמטיים, ניהלנו משא ומתן קדחתני בעידוד ובגיבוי מלא של שר האוצר כחלון, והוספנו להצעת החוק המקורית, שמגבילה עד 2.5 מיליון את שכר הבכיר ביותר – שים לב לעומת מה, אנחנו מדברים למשל על הבנקים שמקבלים שמונה מיליון שקלים בשנה – אז הוספנו שני סעיפים מאוד משמעותיים. אנחנו הולכים להצביע עליהם ממש עכשיו, טפו טפו, רק שלא יקרה עוד משהו בדרך. האחד מגדיל מאוד את הסנקציה למי שמעיז לעבור על התקרה של ה-2.5 מיליון, משית מס מאוד כבד.
עידן: אנחנו יודעים מה השיעור שלו?
שלי: כן, זה יוצא מס של מאות אחוזים. הוא משית את הקנס גם על הסכום שהוא מעבר לתקרה וגם הופך את התקרה והולך אחורה וגובה עוד מס. משהו שבאמת לא יאפשר לחברות. הדבר הנוסף שהוא באמת מבחינתי דרמטי, וכאן אני קצת אתקן את מיקי, כי הצלחנו לשפר גם את זה – השכר לא יעלה על 2.5 מיליון או לחילופין לא יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך ביותר, כולל עובדי הקבלן, וגם על זה היה לנו מיקוח מר עכשיו בשעה האחרונה. זה אומר שהמנכ"ל יוכל להרוויח יותר, אין בעיה, אבל אז הוא יצטרך להעלות את השכר גם למנקה.
עידן: כלומר זה יהיה דיפרנציאלי גם למי שנמצא בתחתית הפירמידה.
שלי: בוודאי. זה יהיה תמריץ להעלות את השכר לבעלי השכר הנמוך ביותר, באמת האנשים שעובדים כל כך קשה ונשארים בשכר עוני. שוב, אני הבטחתי שאני אשלח לכחלון זר פרחים אם אכן הדברים האלה יעברו. אני עכשיו אכנס לוועדה ואני אפקח על זה שהם באמת עוברים."

להאזנה לראיון המלא: