שלי על חוק הגבלת שכר הבכירים: "מגיעה גם הצדעה לשר האוצר כחלון על האומץ להעביר חוק כזה"

16 במרץ, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתו של משה גלסנר ברדיו קול ברמה, והתייחסה לאישורו היום בוועדת הכספים של חוק הגבלת שכר הבכירים ששלי מקדמת זה למעלה משבע שנים. מתוך דבריה:

"גלסנר: חייבים לומר לך מזל טוב. החוק להגבלת שכר הבכירים במשק זה חוק שאת מובילה אותו שבע שנים, נכון?
שלי: כן, נכון, קרוב לשבע שנים. כן אני באמת מרגישה תחושת שמחה מאוד גדולה, סגירת מעגל ובאמת סיפוק מזה שהחוק הזה עבר היום. אתה יודע, בפעם הראשונה כשהנחתי אותו כהצעת חוק הוא עורר התנגדות אדירה וכל מנכ"לי החברות הציבוריות, אלה שמרוויחים מיליונים, התכנסו לכינוס חירום וקראו לחוק הזה הזוי, מפלצתי, מטורף ומסוכן. אז הנה הדבר שהם כל כך חששו מפניו קורה היום. אני חושבת שמגיעה גם הצדעה לשר האוצר משה כחלון שהיה לו האומץ להעביר את החוק הזה.
גלסנר: אחרי שהוא התנגד בשלב מוקדם יותר.
שלי: לא כל כך. היום היה יום שהוא ממש בית ספר לפרלמנטרים מבחינת זה שהבוקר שר האוצר הגיש הצעת חוק שהיא הייתה בסדר אבל מאוד חלשה. זה התחיל מתקרה של 3.5 מיליון שקלים לבכיר עם סנקציה מאוד חלשה בצד מי שמפר את החוק. כבר על הבוקר הודיע שר האוצר שהוא מבקש שתקרה תרד ל-2.5 מיליון שקלים, כלומר מלכתחילה זה נראה יותר הגיוני, ואחר כך במהלך הדיונים בוועדת הכספים התקשרתי לשר האוצר ואמרתי לו שאם ההצעה תהיה קצת יותר רצינית מבחינת הסנקציות ויוכנסו כמה שינויים שאנחנו מבקשים כי אז באמת תהיה הצבעה מקיר לקיר גם של קואליציה וגם אופוזיציה וזה יראה הרבה יותר טוב.
גלסנר: וזה מה שהיה, מחזה נדיר בוועדת הכספים.
שלי: זה מה שהיה, וגם ניהלנו דיונים באמת כל היום.
גלסנר: אני הסתקרנתי כשהגשת את הטלפון ליו"ר ועדת הכספים גפני כשעל הקו היה כחלון, מה בדיוק קרה שם?
שלי: מה שקרה זה בדיוק מה שאני מספרת לך. יצאתי והתקשרתי אליו ושוחחנו על החוק וגיליתי נכונות מדהימה מכחלון לבצע שינויים. גם ראיתי שהוא מעביר את החוק הזה לא כדי לצאת ידי חובה, הוא באמת רוצה לעביר חוק חזק. ואז ביקשתי מגפני שיעצור את ההצבעות ואת הדיונים כדי שנגיע להסכמות עם כחלון ונוציא מתחת ידינו חוק טוב יותר. גפני רצה מאוד להעביר את החוק ומהר, ובצדק מבחינתו. הוא חשש שאם לא נצביע עליו לא יהיה חוק בכלל. ואז העברתי לו את הטלפון מכחלון כדי שיבין שזה בסדר, שאנחנו יכולים לאפשר לעצמנו את הכמה שעות האלה כדי להגיע לחוק משופר תוך יום אחד. ואז דיבר גפני עם כחלון ובהמשך היום המשכנו עם המשא ומתן הזה. באמת כל חברי ועדת הכספים היו מעורבים. מיקי זוהר שהוא רכז הקואליציה מטעם הליכוד היה מאוד פעיל, אראל מרגלית שהוא מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים.
גלסנר: ראיתי את כולם מוחאים כפיים ביחד אחרי ההצבעה, אחרי שהחוק אושר פה אחד.
שלי: נכון. תשמע, משה, זה לא חוק מושלם. צריך עוד להחיל אותו על כל החברות, לא רק הפיננסיות. אנחנו עוד נמצא בו מגרעות. אבל זה חוק היסטורי במובן של המשמעות שלו. פעם ראשונה שמוטלת הגבלה של ממש עם סנקציות על שכר הבכירים.
גלסנר: איזו מין הגבלה? אנחנו יום אחרי שמתפרסם תלוש המשכרות של ראש הממשלה. הוא מרוויח 50 ומשהו אלף שקלים ברוטו. החוק שלכם הוא מעל 200 אלף שקלים לחודש. כלומר פי ארבעה מראש הממשלה בחברות ציבוריות. זה הגיוני?
שלי: אני אגיד לך שני דברים על זה. אחד, השכר של ראש הממשלה נמוך מידי. זה לא הגיוני שראש ממשלה ירוויח כל כך מעט. זה לא הגיוני. כל בן אדם בר דעת מסתכל על התלוש הזה – נכון שראש הממשלה מקבל מימון מלא של מעונו וכן הלאה וכן הלאה, כל הדברים האלה נאמרים כל הזמן, אבל יש משהו לא הגיוני בזה. זה מצחיק אותי שאתה עכשיו מותח ביקורת על החוק הזה שהעברנו היום כאילו הוא לא מספיק. זה מצחיק אותי אבל זה גם משמח אותי, באמת כי ירקנו דם על החוק הזה ואני כבר שבע שנים עובדת עליו. כל הזמן קראו לו קיצוני ועכשיו כשהוא כבר עובר אתה אומר 'אבל רגע, זה לא מפסיק'. אתה צודק, זה לא מספיק. בעיני זה עדיין לא סביר שהמנכ"ל ירוויח 200 אלף שקלים בחודש כפי שהחוק הזה אומר עכשיו, ואילו עובדת הקבלן תרוויח 24 שקלים לשעה. אבל אני חושבת שבכל המגבלות ובעולם שאנחנו חיים בו, כיוון שאני חוויתי על בשרי את הקשיים שבהעברת החוק הזה וכיוון שאני יודעת שגם שר האוצר היה נתון ללחצים כבדים, בכל זאת תרשה לי קצת לשמוח על החוק הזה ואחר כך נמשיך הלאה.
...
זה חוק מאוד יפה. הוא גם אומר עוד משהו. הוא אומר, יש לכם תקרה של 2.5 מיליון שקל, אם תחרגו ממנה יש עונש כבד מאוד של מיסוי, אבל אתם יכולים להעלות את השכר, אתם לא מוגבלים ל- 2.5, אבל אז אסור שהשכר שלכם יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך ביותר.
גלסנר: בעצם את אומרת שרוסק-עמינח (מנכ"לית בנק לאומי) תצטרך להעלות גם את שכר העובדים אם תרצה להעלות לעצמה?
שלי: לא סתם של העובדים, ועל זה רבנו היום. כולל עובדי הקבלן, כולל המנקה, כולל המאבטח, כולל אלה שבמיקור חוץ. אתה מבין? זה מה שיפה בחוק הזה.
גלסנר: בהחלט בשורה גדולה.
שלי: כן, בהחלט. חוק מאוד משמעותי. ואני רוצה גם להודות ליו"ר ועדת הכספים משה גפני, שגם מלווה אתה חוק הזה הרבה מאוד שנים."

להאזנה לראיון המלא: