שלי על חוק שכר הבכירים: "רגע של סיפוק. הציבוריות הישראלית עברה כברת דרך ארוכה."

17 במרץ, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "מדליקים אש" עם גדי נס ברדיו חיפה, והתייחסה לאישור אמש בוועדת הכספים של חוק הגבלת שכר הבכירים אותו שלי מובילה בכנסת זה למעלה משבע שנים. מתוך דבריה:

"נס: באיחור של כשש שנים הנה זה מצליח, זה עובר. הפעם ביוזמה של שר האוצר משה כחלון. מה שאת העלית, תקני אותי אם אני טועה, לפני כמה שנים טובות.
שלי: ב-2007.
נס: אבל אומר נחמיה שטרסלר שהפעם זה שונה. את רצית להגביל לחלוטין (את השכר) וכאן זה אומר שרק ברווח מגבילים.
שלי: כמו תמיד, שטרסלר לא מדייק. אין לי גם ספר שבליבו הוא מאוד לא אוהב את ההצעה הזאת, כי שטרסלר תמיד הגן על בעלי ההון ועל המנכ"לים העשירים.
נס: הוא הביע את דעתו בצורה שונה עכשיו.
שלי: כן, אבל מה שקרה לשטרסלר בשבע השנים האלה, שכתב מאמרי שטנה נגד הצעת החוק שלי בשעתו, קרה לחלקים גדולים מהציבור, וזה הדבר שיפה כאן. כשהעליתי בפעם הראשונה את הצעת החוק שלי היא נראתה מאוד משונה. המנכ"לים של החברות הגדולות כינסו כינוס חירום וכינו את ההצעה הזאת הזויה, מטורפת, מסוכנת ומעוותת. אתה רואה את כברת הדרך גם שאנשים קיצוניים כמו שטרסלר עשו ובוודאי הציבור הרחב. בסוף זה מובן כהצעה שבכלל שר האוצר מביא אותה, אז אתה מבין את כברת הדרך שהציבוריות הישראלית, שקידשה את הממון ולא הבינה שעושקים אותה, את כברת הדרך המדהימה שהיא עשתה. אני חייבת להגיד לך שזה סיפוק מאוד גדול.
נס: כפי שהתבטאת לא מעט בעבר, זה באמת בלתי מוסרי הפער בין שכר עובדי החברות לבין שכר המנהלים. זה פער אדיר.
שלי: זה לא מוסרי וזה לא כלכלי וזה לא כלום. זו פשוט חזירות לשמה כי הם יכולים. זה לא הגיוני כי לא סביר שתחת קורת גג אחת של אותו מקום עבודה יהיה אדם אחד שירוויח 45,000 שקלים ליום כמו ניר גלעד, מנכ"ל כימיקלים לישראל, למשל, שלא לדבר על מיליונים רבים בשנה, לעומת אנשים שבאמת עובדים כדי לשרוד ומקבלים את שכר המינימום שבמינימום, ואנשים שהם במעמד הביניים שמרוויחים 10-12 אלף שקלים ואותם כל הזמן רודפים. זה לא סביר וזה לא הגיוני. גם אין קשר, באופן ממש קבוע, אין קשר בין הביצועים של החברה לבין השכר המטורף הזה. הדבר הכי דרמטי, שאותו הציבור כבר הבין ובהתחלה אנשים לא הבינו – את השכר המטורף הזה בחברות הציבוריות שנסחרות בבורסה אנחנו משלמים. לא איזה בעל הון פרטי מכיסו. אנחנו, כי אנחנו הבעלים המרכזיים של החברות האלה. כל החסכונות שלנו מושקעים שם. זה שלנו, זה על חשבוננו.
נס: ושלא יעבדו עלינו, אם אפשר לסכם את זה כך.
שלי: ממש ככה. באמת אתמול מבחינתי לפחות זו הייתה סגירת מעגל. זה רגע מאוד גדול של סיפוק. אפילו את הבוקר התחלנו עם הצעת חוק פחות טובה. היא כבר הייתה משופרת על הבוקר כי כמה שעות קודם הודיע שר האוצר משה כחלון שהתקרה לא תהיה 3.5 מיליון אלא 2.5 מיליון. כבר הוא עשה כברת דרך ארוכה. ואז במהלך היום, במהלך הדיונים של ועדת הכספים ושיחות רבות איתו ונכונות מדהימה שלו לשנות את הצעת החוק, הכנסנו בה עוד הרבה מאוד תיקונים ושיפורים משמעותיים ביותר, שאחד מהם, אני חייבת להגיד, יש לו משמעות שהיא גם סימבולית וגם ערכית, והיא העובדה שמנכ"לים יוכלו להרוויח יותר כסף מה- 2.5 מיליון האלה, אם הם ירצו, אבל בתנאי שהשכר שלהם לא יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך ביותר, כולל עובדי הקבלן. כאן יש הבקעה שהיא גם היסטורית."

להאזנה לראיון המלא: