שלי על חוק הגבלת שכר הבכירים: "יהיה מנגנון להעלאת שכר העובדים השקופים, וזה האלמנט פורץ הדרך"

17 במרץ, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתם של עמליה דואק וירון דקל בגלי צה"ל, והתייחסה לאישור אמש בוועדת הכספים של חוק הגבלת שכר הבכירים, נושא ששלי מובילה בכנסת למעלה משבע שנים, וכן לביקורת כנגד החוק. מתוך דבריה:
"דואק: שמעת את הדברים של דודי תדמור (הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר). הוא אומר שזה פופוליזם יקר.
דקל: ועצלנות רגולטורית.
שלי: קודם כל, לא שמעתי את הראיון, אבל כן, אני מכירה את כל הטיעונים נגד החקיקה הזאת. דודי תדמור היה הממונה על ההגבלים העסקיים, חצה את הקווים לעבר עולם הממון והכסף ומאז הוא מייצג תמורת תשלום באדיקות רבה את האינטרסים של בעלי ההון. אני חברת כנסת, שליחת ציבור, והתפקיד שלי הוא לייצג את האינטרסים, הצרכים והמוסר של 99.9% מהציבור. זה ההבדל.
דקל: אבל עולם הממון והכסף מחזיק את הכלכלה הישראלית. את מדברת עליו בדרך כלל באופן מאוד מגונה. לא כל דבר שקורה שם הוא כל כך שלילי.
שלי: ממש לא. חס וחלילה. יש לנו חברות נפלאות, יצרניות. רק בשבוע שעבר השתתפתי בהרחבת מפעל פריגו בירוחם, אחרי שנאבקנו נגד השתלטות עוינת כלפיו. יש לנו תעשייה נפלאה. צריך לחזק אותה, להעצים אותה. אבל זה לא קשור לעניין הזה בכלל.
דואק: בואי נתייחס לגופן של טענות. יש שתי טענות מרכזיות נגד המהלך הזה. דבר ראשון, גם מה שדודי תדמור אמר, שזה עלול להבריח מנהלים טובים מהמשק הישראלי. הדבר השני שאומרים הוא שיכול להיות שהבנקים ימצאו איך לעקוף את זה.
שלי: לגבי הטיעון השני, אני נאלצת להסכים. זו הצעת חוק מאוד דרמטית, מאוד היסטורית, מאוד צודקת ומאוד כלכלית, אבל היא באמת ראשונית ואנחנו נצטרך לעקוב אחריה ולעשות לה בייביסיטר ולראות האם מוצאים פרצות בעניין הזה. אני עדיין חושבת, למרות שאני מאוד מאושרת מהצעת החוק הזאת ומאוד משבחת גם את שר האוצר משה כחלון, אני עדיין חושבת שהכלי הכי אפקטיבי הוא הציבור. הכלי הזה, אני חושבת, מאוד שוכלל, ואם לפני שבע שנים, כשהצעתי בפעם הראשונה הצעת חוק מאוד דומה, מעט מאוד אנשים הבינו אותה והיא זכתה לגינויים מקיר לקיר, וכרגע אני מניחה שהיה לכם מאוד קשה למצוא מישהו שיהיה נגדה ובסוף מצאתם את דודי תדמור. היום הציבור מבין שהעובדה שמהכסף שלו, של החסכונות שלו, מההשקעות שלו נלקחות משכורות עתק כל כך מטורפות ובלתי סבירות שעומדות ביחס כל כך לא נורמטיבי ביחס למה שקורה במשק, הציבור מבין שזה לא בסדר.
דקל: השאלה אם החוק הזה ימנע את זה, חברת הכנסת יחימוביץ'. מותר להם לשלם משכורות, רק לשלם מס הרבה יותר גבוה. זה אפשרי, זו לא פרצה. זה חוקי.
שלי: כן. אני חושבת שהחוק הוא מפתיע באפקטיביות שלו. אני מודה שכשהתחלנו לעבוד עליו אתמול בבוקר בוועדת הכספים לא הייתי מרוצה ממנו, אבל במהלך היום ובשיתוף פעולה באמת מבורך עם שר האוצר –
דקל: כל הכבוד שיש לו כושר שכנוע עלייך, למשה כחלון. לא כל כך מצליח.
שלי: עלי? אני חושבת שיש לנו כושר שכנוע הדדי זה על זה. אני חושבת שמעבר לכושר שכנוע, גם שר האוצר משה כחלון וגם אני חושבת שכל שרי הממשלה בעצם מבינים שהמצב הזה הוא כל כך מופרך, כל כך מעוות וכל כך צורם שחייבים לתקן אותו גם כלכלית וגם מוסרית, כי באמת מדובר בכסף שלנו, בכספי החסכונות שלנו. האם החוק ישפיע? כן. זה חוק מאוד אפקטיבי. יש בו כמה מנגנונים מאוד אפקטיביים. המנגנון של התקרה המתקפלת שמעניש את החברות מאוד –
דואק: כן, אבל עוד עשרה מיליון שקלים או פחות עשרה מיליון שקלים, זה לא מה שיפיל בנק בישראל אם הם יחליטו שהם רוצים לשלם סכומים של שמונה מיליון שקלים למנכ"ל.
שלי: כן, ואני רוצה לראות ועדת שכר או דירקטוריון שמרשים לעצמם לשלם סכומים מטורפים כאלה וסופגים את הגינוי ואת המחאה וגם את הסנקציות שיהיו. אני לא רואה את זה קורה. אני רואה כאן מנגנון שהוא מאוד אפקטיבי, וצריך להוסיף עוד דבר שהוא נורא חשוב. לא פחות מהסנקציה הכספית החמורה מאוד שהושתה אתמול, יש שם דבר נוסף שאני מאוד אוהבת ואני חושבת שיש לו גם משמעות סימבולית וערכית עמוקה, וגם הוא פורץ דרך. הם יכולים בסוף גם לקחת לעצמם שכר הרבה הרבה יותר גבוה, אבל בתנאי שהוא לא עולה על פי 35 מהשכר הנמוך ביותר בחברה. זה יהיה מנגנון להעלאת שכר למשתכרי השכר הנמוך, ולא סתם. לראשונה, וזה באמת האלמנט פורץ הדרך, לראשונה באמת זה כולל גם עובדי קבלן, גם עובדים של נותני שירותים. כל האנשים האלה השקופים עד היום ואף אחד לא ספר אותם."

להאזנה לראיון המלא: