שלי על חוק שכר הבכירים: "קראו להצעה הזאת מפלצתית והזיה, וכשאני רואה את זה מתגשם מול עיני זו תחושת סיפוק גדולה"

18 במרץ, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "זירה חופשית" עם אלי לוי ויוסי מזרחי ברדיו חיפה, והתייחסה לאישור חוק הגבלת שכר הבכירים השבוע בוועדת הכספים, נושא ששלי מקדמת שנים רבות בכנסת, ולציון יום המעשים הטובים של שרי אריסון בכנסת. מתוך דבריה:

"שלי: אכן שבוע מאוד משמח מבחינתי.
לוי: כי מה?
שלי: כי נושא שאני מדברת עליו כבר שבע שנים, אפילו יותר, עכשיו ככה הסתכלנו לאחור – הצעת חוק שהגשתי אותה בפעם הראשונה ב-2007, תארו לעצמכם, ואחר כך שוב ושוב ושוב תוך כדי מאבק מאוד קשה. אני מדברת כמובן על הצעת החוק להגבלת שכר הבכירים, שבהתחלה היא התקבלה בהרמת גבות ואמרו עליה שהיא מטורפת, קיצונית, מפלצתית, הזויה ומסוכנת, ושוב ושוב ושוב, ולא הרפיתי, וכשאני רואה את הדבר הזה מתגשם לנגד עיני זו תחושת סיפוק מאוד גדולה.
לוי: נגיד ששכר הבכירים יוגבל ל- 2.5 מיליון בשנה. זה מה שאישרה ועדת הכספים. זה פי 44 בערך מהשכר המינימלי?
שלי: בערך, אבל יש אופציה גם להעלות את השכר של הבכיר. הוא יכול להעלות את השכר של עצמו, כלומר הדירקטוריון רשאי לאשר העלאת שכר מעל התקרה הזאת, ובלבד של השכר של הבכיר ביותר לא יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך ביותר. הדבר שחשוב לי להגיד כאן, וזה דבר שהוא גם סימבולי, גם מעשי וגם היסטורי – לרבות השכר של עובדי הקבלן ושל העובדים של נותני השירותים. אותם אלה שאף פעם לא נספרים בהצעות החוק, הם שקופים לחלוטין, לא מתייחסים אליהם. הם כאילו לא עובדים של אותה חברה כי הם עובדי קבלן, אבל גם הם נכללים בחוק הזה. זה אחד הדברים היפים שבו.
לוי: החוק רלוונטי לבנקים ולחברות הביטוח בלבד, או יותר רחב מזה?
שלי: לצערי רק לבנקים ולחברות הביטוח.
לוי: למה?
שלי: זו ההחלטה של שר האוצר. מלכתחילה החוק הוגש ככה.
לוי: יש עוד מגזרים שהשכר שם הוא בשמים וראוי היה להכניס אותם פנימה?
שלי: איזו שאלה, מה זאת אומרת. לך לניר גלעד, שיאן השכר במשק, או חברות הסלולר. ברור לגמרי שהחוק הזה צריך להתרחב.
מזרחי: דיברת על שר האוצר ואי אפשר להתעלם מההתקרבות שלך אליו. אנחנו נראה איזו ברית בקרוב?
שלי: תשמע, אני אגיד לך כמה דברים על זה. קודם כל, אני רוצה לשבח אותו מעומק הלב על הצעת החוק הזאת. נכון שזה רק לפיננסי ולא לריאלי וכן הלאה וכן הלאה, אבל אני חושב, אני לא חושב, אני יודעת – הוא שר האוצר הראשון שהעז להסתכל ישר בעיניים לגילדה, לוועד העובדים המפוקפק הזה של המנכ"לים של החברות הציבוריות שנסחרות בבורסה, אנשים מאוד חזקים, מאוד עשירים, מאוד מקושרים.
מזרחי: שאלת מיליון הדולר – יהיה חיבור או לא? כי תפיסת העולם שלך הרבה יותר קרובה אליו מאשר לראש המפלגה שלך.
שלי: שאלתם אם חלה התקרבות. קודם כל, לא חלה התקרבות כי אנחנו קרובים. אני מאוד מכבדת אותו, אני מאוד מעריכה אותו. אני מכירה אותו היטב כבר עשר שנים. הרבה פעמים שיתפנו פעולה. כשהוא היה עדיין חבר כנסת היינו חתומים ביחד על הצעות חוק. אני מזדהה עם חלק גדול מהדברים שהוא עושה. עם חלק אחר אני גם לא מזדהה. אנחנו לא תאומים סיאמיים. אני סוציאל-דמוקרטית והוא לא. הוא חברתי, אבל הוא שייך לזרם כלכלי אחר. הוא עוסק יותר ביוקר המחייה ואני עוסקת יותר בזכויות עובדים. אבל בוודאי שיש מקום, כמו שראיתם השבוע, בוודאי שיש מקום לחיבור שהוא ענייני לטובת הציבור. פוליטי לא.
לוי: את זה נראה בהמשך. אבל מה יש לך נגד שרי אריסון? לא נכווית בפעם הקודמת? קראו לך רעה, הסתבכת עם רני רהב. למה לך?
שלי: אמרתי לכם עם התפנית המדהימה שחלה בתודעה הציבורית מהיום שהגשתי בפעם הראשונה את החוק להגבלת שכר הבכירים ועד היום. אז זה עוד דוגמה קלאסית. העליתי פוסט בפייסבוק על יום המעשים הטובים
לוי: זהו, אני קורא. את כותבת: 'לא מצאתם על לוח השנה שום יום חג? עניין שולי. המיליארדרית שרי אריסון החליטה על חג, ויהי חג. זה יום המעשים הטובים.' באה אישה עשירה מאוד והחליטה לעשות מעשה טוב, והנה שלי יחימוביץ' יורדת לה על הראש.
שלי: תשמע, פשוט אין לי מילים להביע כמה זה דוחה, שמישהו מכריז על יום חג במדינת ישראל ומצליח להחדיר אותו גם למוסדות רשמיים – לצה"ל, לכנסת. קמה בבוקר גברת ומחליטה שהיא מוסיפה ללוח השנה שלנו עוד חג, ובכוח מה? בכוח איזה מוסריות? בכוח הדת היהודית? בכוח חגי ישראל ומועדם. בכוח הכסף שלה.
מזרחי: ולמחרת אנחנו מגילים כמה הריבית אצלה גבוהה על האוברדרפט.
שלי: נכון. בכוח הכסף שלה. מאחורי 'יום המעשים הטובים' התפל הזה, חסר הפשר הזה, עומדת איזו תיאוריית ניו-אייג' הזויה שהיא הגתה והיא מפיצה אותה ברחבי תבל. אני בטח חושבת שמוסדות רשמיים וגם עמותות לא צריכים לשתף איתה פעולה.
מזרחי: בטח לא צה"ל.
שלי: בטח לא צה"ל, בטח לא הכנסת שציינה את 'יום המעשים הטובים', זה היה מעורר חלחלה, ובטח לא מוסדות מדינה. זה הרי כזה אבסורד. אתה יודע, אריסון השקעות, שזו החברה הפרטית שלה, רק השנה ורק מבנק הפועלים – יש לה עוד הרבה עסקים – משכה יותר מ-100 מיליון שקל דיווידנד. זה בזמן שגוונו שחוח מהעמלות המטורפות, מהריבית המטורפת על האוברדרפט, מהעובדה שלא משלמים לנו פרוטה על הפיקדונות שלנו. העוול הזה נמשך.
מזרחי: אנחנו תכף נקבל טלפון מרני רהב.
שלי: אני חושבת שהם כבר לא עובדים יחד. אני אגיד לך עוד משהו, אם אתם מחזיקים את הפוסט מול העיניים אתם בטח רואים את הנתונים שלו. אני אוסיף לכם עוד נתון שרואים אותו רק ב-insights, שקרוב למיליון איש קראו את הפוסט הזה. כמו שאתם רואים, אף אחד לא קורא לי 'רעה, רעה, רעה'."

להאזנה לראיון המלא: