שלי על פסילת מתווה הגז בבג"צ: "צריך לשבח את בג"צ על שלא נכנע ללחצים וקיבל החלטה דרמטית ואמיצה"

27 במרץ, 2016

שלי התראיינה במהדורת החדשות של ערוץ הכנסת בהנחיית אודליה דהן כחילה וביחד עם הכתב ירון אברהם, והתייחסה לפסיקת בג"צ שניתנה מוקדם יותר היום ופסלה את מתווה הגז הממשלתי. מתוך דבריה:

דהן כחילה: בג"צ כן נותן למדינה ולחברות הגז מרחב תמרון, כלומר הוא לא שולל כליל את המתווה שיצאתם נגדו.
שלי: לא רק זה, בג"צ גם לא מתעסק בכלל עם המתווה עצמו, אלא פשוט מבהיר לממשלה שגבולות הכוח נמתחו אל מעבר לחוקי, לחוקתי ולסביר, ושולח אותה למשהו שהוא הרבה יותר ממקצה שיפורים. מדובר בדרמה מאוד גדולה. זו החלטה שאני לא מהססת לקרוא לה היסטורית, כיוון שהיא גם מסדירה את היחסים בין אזרחי המדינה ובין הממשלה, בין הכנסת ובין הממשלה, בין ההון ובין הציבור. יש כאן החלטה מאוד משמעותית.
דהן כחילה: אבל עדיין סעיפים אחרים שמתנגדי המתווה יצאו נגדם בג"צ לא שלל, כמו סעיף 52, למשל.
שלי: זה נכון, ולכן אני גם אומרת שהפסיקה של בג"צ היא לא למהותו של העניין אלא להליך, שעליו בעצם אנחנו דיברנו. ההליך היה בלתי דמוקרטי, דורסני. בהודעת ממשלה התקבלו ההחלטות הכי דרמטיות שאפשר למשק הישראלי, לדמוקרטיה הישראלית, לביטחון, נרמסו רגולטורים, פוטרו והודחו, לא נספרה הכנסת, לחץ מטורף של ההון הגדול, לוביסטים, עורכי דין, יחצ"נים – כולם מעכו את בית המשפט העליון, ובג"צ, צריך לומר לשבחו, עמד על העקרונות הבסיסיים ולא נכנס ללחץ וקיבל החלטה מאוד דרמטית ואמיצה.
דהן כחילה: האם את מאמינה שהסכם טוב יותר ייוולד בעקבות הפסיקה של היום?
שלי: אודליה, אגיד לך משהו יותר מזה. אפילו אם לא יהיה עכשיו כלום ופשוט ישתמשו בחוקי המדינה הקיימים כדי להפיק גז ולשווק אותו, המצב יהיה פי כמה וכמה יותר טוב מהמתווה הזה, שפשוט היה אסון מכל בחינה אפשרית. מבחינת תחרות – הוא הנציח מונופול. מבחינת מחירים – הוא הנציח מחיר גבוה כשמחירי הגז בעולם יורדים. הרי על מה בסופו של דבר בעצם הודח הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה? הוא ניסה להשתמש בחוק הקיים. ולכן אם נחזור לחקיקה הקיימת כבר לבדו זה יהיה מצד טוב מהמצב ההזוי הזה. ועוד דבר, אני לא מבינה כל כך את הממשלה. לו נתניהו היה איש עסקים שמתמקח עם מישהו, הוא היה אומר לו 'תראה, מה לעשות, בג"צ אמר מה שאמר, זה מה שיש, take it or leave it'. במקום זה הוא צועק גוואלד יחד עם בעלי ההון. זו שוב התנהגות שהיא לא רציונלית ולא מובנת.
אברהם: חברת הכנסת יחימוביץ', רק כדי להוות אופוזיציה בנושא הזה, למרות שבדברים המהותיים שאת אומרת אני די מסכים – בג"צ בסופו של דבר, ואת זה צריך לזכור, אישר את הפרקים שנוגעים למחירים, נוגעים לייצור, נוגעים לאסדרה המבנית, לאחזקות על מאגרים. בשורה התחתונה, אולי אלה שתמכו במתווה יכולים גם לצאת מרוצים? כי הם אומרים שהמהות נשמרה בפסיקה של בג"צ. אולי הגיגה מוקדמת מידי?
שלי: ירון, קודם כל, אתה צודק. אכן בג"צ לא נכנס למהות המתווה. זו עובדה, אתה צודק. אני חושבת שנכון וטוב עשה בג"צ כשעשה זאת. אני לא חשבנו שבג"צ יכנס לסוגיית המחירים או יכנס אפילו לסוגיית המונופול, אלא באמת להליך הלא-חוקתי. כאן בג"צ בדיוק דבק בתפקידיו. הוא לא הכתיב מדיניות לממשלה, אבל הוא אמר שגם אם הממשלה מקבלת מדיניות כזו או אחרת היא חייבת לעבור בהליך דמוקרטי. ולכן ההשתלחויות המאוד אלימות שאנחנו עדים להן בשעות האחרונות נגד בג"צ, האיומים על כך שכוחו יפגע – אני מוחה על כך בתוקף, זה מסוכן, זה לא בריא. אם ראש הממשלה ימשיך ככה הוא לא יוכל כל כך להתפאר בעולם שאנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון."

לצפייה בראיון המלא: