שלי על פסילת מתווה הגז: "החלטת בג"צ מידתית, לא מצדיקה את ההתלהמות המטורפת של ראש הממשלה ושריו"

28 במרץ, 2016

שלי התארחה בתכנית הבוקר של רשת, "העולם הבוקר" עם הילה קורח ואברי גלעד, והתייחסה לפסיקת בג"צ אתמול שפסלה את מתווה הגז ולחוק הגבלת שכר הבכירים שעולה היום להצבעה בכנסת. מתוך דבריה:

"גלעד: זו מתנה (החלטת בג"צ)?
שלי: זו מתנה שבימי ההולדת הבאים שלי אני אתקשה לעמוד בסטנדרט, כי כל מתנה תתגמד.
גלעד: כי גם על פי מה שנדב (פרי, דובר שותפות הגז) אמר עכשיו זו נראית מתנה קצת עקומה. מתנה לשנה.
שלי: קודם כל, מדובר במאבק שאני מנהלת אותו כבר יותר משש שנים על דבר מאוד צודק, על חלוקה הוגנת של שמאב טבע שנפלה בזכות כולנו ההזדמנות להימנות ממנו ובסופו של דבר יצאה שנהנת ממנו שותפות פרטית אחת עם רווחים לא סבירים, עם מחירים לא סבירים והכל על חשבון הציבור.
גלעד: אבל בית המשפט לא מתייחס.
קורח: בדיוק. דווקא בנקודה הזאת מדובר בהפסד. רק בסעיף היציבות יש ניצחון.
שלי: נכון. לכן החלטת בג"צ היא מאוד מידתית ולא מצדיקה את ההתלהמות המטורפת שאנחנו שומעים גם מכיוונו של ראש הממשלה וגם מכיוון השרים שלו, שכבר מאיימים להשמיד את בית המשפט העליון, לנטרל אותו מכל כוחותיו, לייצר אכיפה עוקפת בג"צ. בג"צ היה מאוד מידתי ומאוד מאופק. הוא לא נכנס בכלל לגופו של המתווה. גם אם המתווה בעיני השופטים, אני לא יודעת מה עבר בראשם, הוא מתווה לקוי, שגוי, לא מוסרי – הם בכלל לא מתייחסים לזה.
קורח: אם הם לא היו מתלהמים היית מרגישה שעבדו עלייך.
שלי: זה לא משנה. אני מבטיחה לך שלו בג"צ היה זורק אותנו מכל המדרגות, לא הייתי מעיזה להגיד את הדברים הקשים, החמורים והלא אחראיים שאומרים ראש הממשלה ושריו נגד בית המשפט העליון.
גלעד: אבל נדמה לי שמכל מה שקרה מהחלטת בג"צ, זה שהם כל כך מתבאסים זו המתנה הכי גדולה שקיבלת ליום ההולדת. בעניין פסקת היציבות הם יתכננו איזו קומבינה ותוך כמה חודשים –
קורח: מתווה הגז יצא לדרך.
גלעד: הרי אין פה ניצחון אמיתי. בית המשפט לא קבע שום החלטה ערכית שעומדת עם העמדות שלך.
שלי: טוב, אתם לא תצליחו לגמד את ההסכם הזה. אני רוצה להסביר מה קרה. באמת בג"צ נקט עמדה מאוד מידתית, הוא לא נכנס לגופו של המתווה, אבל הוא אמר שאין שום זכות לשום ממשלה להחליט לעשר השנים הקרובות על היקף כזה אדיר של דברים – על אנרגיה, על מיסים, על מחירים של הגז. אמרו שופטי בג"צ שפסקת היציבות, זו אותה פסקה שמחייבת לא רק את הממשלה הזאת אלא את כל הממשלות שבאות אחריה – נגיד שיש מהפך, יש איזה סיכוי במדינה דמוקרטית שתהיה ממשלה אחרת ביום מן הימים בעשר השנים הקרובות, והממשלה האחרת תבחן את המציאות ותגיד שהמתווה הזה הוא לא אפשרי ותשנה אותו בחוק כמו שממשלות עושות ברחבי עולם המודרני, אותה פסקת יציבות מנעה את זה מהממשלות הבאות ומנעה מחברי הכנסת להגיש חוקים פרטיים. כאן בא בג"צ ואמר שהוא שם גבולות לכוח, לשליטה, לרודנות. הוא שרטט בשבילנו את גבולות הדמוקרטיה. לכן ההחלטה הזאת היא מאוד חשובה, ואני מודה שהיא הרבה יותר דרמטית ומשמעותית ממה שהעליתי על דעתי לפני ההחלטה.
קורח: מה זה אומר מבחינת המשך המאבק בשנה הקרובה? ימצאו דרך אחרת להתמודד עם הסעיף הזה והמתווה יצא אל הפועל. מה אתם מתכוונים לעשות עכשיו?
שלי: אני שמעתי כאן קודם את המילה קומבינה נאמרת ושימצאו איזו דרך לתחמן. אני חושבת שזו הערת אזהרה מאוד חמורה לראש הממשלה. כל המהלך הזה בכלל התנהל בקומבינות. הוא התנהל ברמיסת רגולטורים, הדחות ופיטורים שלהם – דיוויד גילה, אורית פרקש וכן הלאה. הוא התנהל מעל הראש של הכנסת, הוא התנהל עם הפעלת כוח מאוד גדול, הוא התנהל בלי חקיקה. בעצם בית המשפט מציב תמרור ואומר שנצטרך להתנהל כמו בני אדם נורמלים, כמו מחוקקים נורמלים וכמו מנהיגים נורמליים, כי מדובר בנושא נורא רחב.
גלעד: אבל תם המאבק. את הנקודות המרכזיות, הצדק החלוקתי, הנושא הזה לא ידון שוב.
שלי: אני חייבת להסביר פה משהו. קודם כל, אנחנו לא נאבקים בשביל להיאבק. אנחנו נאבקים כדי להשיג מטרות צודקות לטובת הציבור בישראל ולא לטובת חברות פרטיות שיש להם כסף בלתי מוגבל להעסיק דוברים, יחצ"נים, עורכי דין בשכר, מומחים מטעם וכן הלאה. זה מאבק למען הציבור, כדי שהציבור יהנה במשהו מהאוצר הזה. מעבר לזה, זה קרב שהוא לא מפסיק אף פעם. גם שכר הבכירים, שהיום אגב עולה, בשעה טובה, להצבעה, זה תולדה של מאבק. אבל שני הנושאים, אני חייבת להגיד, זה נושאים שגם אחרי שזוכים בהם לניצחון מאוד גדול אחרי דרך ארוכה, צריך להמשיך לעשות להם בייביסיטר כל הזמן."

על ההתנגדות לשכר הבכירים הוסיפה:

"שלי: אתה יודע, האבסורד הוא שבאמת לא הוכח מעולם הקשר בין ביצועים טובים לבין השכר המטורף הזה. זה הדבר הכי אבסורדי. אם באמת היה מגיע איזה גאון שהיה הופך את העסק למשגשג מאוד לבעלי המניות ולעובדים, היה אפשר אולי להגיד ניחא, בפרופורציות. כשהעסק במצוקה, כמו למשל במגה, ראית את אביגדור קפלן – שיאמר לשבחו, ויתר על 560 אלף ₪ לחצי שנה – כשהעסק במצוקה, כמו מגה, אז אומרים שנורא קשה לנהל אותו, העסק במצוקה, לכן צריך לקבל הרבה כסף. אם הוא מרוויח אז אומרים 'הוא מרוויח, זה בזכותי, הגאון', גם אם זה כימיקלים לישראל שמרוויח רק בזכות עליית מחירי האשלג בעולם ובטח לא מהגאונות של ניר גלעד. לכן באמת החוק הזה בא להכניס פרופורציות כלכליות ומוסריות כאחד. זו לא בושה.
קורח: יעבור?
שלי: אני קצת חשדנית, ולכן אני אומרת שצריך לעשות בייביסיטר לחוק הזה. הוא מוצבע היום, הוא נמצא לפחות על סדר היום. אני יודעת שנתניהו מאוד לא אוהב אותו. יש לו שני נאחסים ביום אחד, גם הגז וגם שכר הבכירים, שני דברים שהם הישג גדול לציבור, לכן אנחנו נצטרך ממש לטפל בחוק הזה. עד הרגע שהוא יוצבע ולא יהיה לו רוב ולא נברך על המוגמר, לא אוכל להיות רגועה. אני רוצה בהזדמנות זו גם לפרגן לשר האוצר משה כחלון. זה לא מובן מאליו שהלך עם החוק הזה בכנות ולעומק, ומגיע לו פרגון גדול."

לצפייה בראיון המלא: