שלי על פסילת מתווה הגז בבג"צ: "המאבק לא תם. זה מאבק צודק ולא ארפה ממנו."

28 במרץ, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתו של מנדי ריזל ברדיו דרום, והתייחסה לפסיקת בג"צ אתמול שפסלה את מתווה הגז הממשלתי ולאפשרות של שחרור מוקדם לנשיא המדינה לשעבר קצב, המרצה עונש מאסר בגין עבירות מין.

מתוך דבריה על פסיקת בג"צ:

"שלי: אחרי הרבה מאוד שנים של מאבק באים שופטי בג"צ ואמנם לא נכנסים למהות של המתווה, הם לא אומרים לממשלה תעשי ככה או אל תעשי ככה, אבל הם אומרים שיש גבולות לכוח. הדבר המרכזי שהם אומרים הוא שלא יכול להיות שהממשלה תגיד עכשיו שבעשר השנים הבאות, לא משנה מה יהיה, מה יקרה בעולם, בארץ, איזו ממשלה תיבחר – אנחנו לא נשנה שום דבר. זה בעצם אומר אתמול בג"צ וזה בהחלט ניצחון משמעותי.
ריזל: ח"כ מיקי זוהר שעלה לפנייך קורא לך ולעמיתייך אנרכיסטים.
שלי: אני חושבת שהוא קצת נסחף. אני בטוחה שאם הוא היה הולך עם הלב שלו הוא היה יחד איתי באותו צד היום. אני חושבת שהוא מאוד כפוף למשמעת קואליציונית.
ריזל: הוא טוען את זה עלייך, שאת כפופה למשמעת האופוזיציונית שצריכה לתקוף את נתניהו ולא משנה מה הוא עושה.
שלי: אני חושבת שזה קצת זלזול, כיוון שאני מטפלת בנושא הזה כבר שבע שנים. ההתחלה שלו בכלל הייתה חוצת מפלגות. השותפים שלי לדרך בהתחלה היו מי שהיום מכהן כנשיא המדינה, רובי ריבלין, היה אריה אלדד מהאיחוד הלאומי, שהוא בקצה של הימין, היה משה גפני. זה היה באמת חוצה מפלגות לפני שהוטלה היד הקשה של המשמעת הקואליציונית.
ריזל: מטבע הדברים של משמעת קואליציונית, שאת צריכה ליישר קו.
שלי: לא, אני רוצה להשיב על הדבר הזה, והעימות שלי הוא באמת לא עם מיקי זוהר. מיקי זוהר הוא באמת מהח"כים שהיו כפופים לדיקטט של ראש הממשלה. דווקא מיקי, שנמצא בצד החברתי של המפה ואנחנו מסכימים בהרבה דברים, אני בטוחה שגם הוא בלב שלו מבין שלא יכול להיות שאוצר טבע כל כך גדול, ששייך לכל הציבור בישראל, עניים ועשירים, מזרחים ואשכנזים, יהודים וערבים, נשים וגברים – שהוא ישאר בידיים של מונופול אחד פרטי ענקי ויעשיר מאוד מעט מאוד אנשים, וישאיר אותנו, שהוצר הזה שייך לנו, מאוד עניים. זה דבר שהוא לא צודק.
ריזל: אבל בג"צ קיבל את מתווה הגז. הוא גם לא יצא נגד סעיף 52, שאת ועמיתייך תקפתם כל כך. הוא רק אומר בנושא הזה של פסקת היציבות, צריך לצמצם את זה. הכנסת תאשר, אומר מיקי זוהר שאולי יצמצמו והמדינה תיתן ערבויות, ובא לציון גואל.
שלי: זה נכון. מה שאתה אומר נכון. בג"צ לא נכנס למהות של הדברים. הוא לא אמר שזה לא נכון, שזה לא בסדר, שהמחיר של הגז גבוה מידי. הוא נשאר מאוד מתוחם בתחום הסמכות שלו, וקבע רק שבאמת ממשלה אחת, שאגב נשענת על רוב מאוד דחוק, לא רק שהיא לא יכולה לקבוע לממשלות שיבואו אחריה ויבחרו בצורה דמוקרטית, היא גם לא יכולה לקבוע לעצמה שאם עוד שנתיים יקרה משהו מאוד דרמטי היא לא תשנה שום דבר. לכן הפסיקה של בג"צ היא מאוד חשוב. היא גם מתחמת גבולות לכוח של ראש הממשלה, לכוח של ההון ולכוח של השלטון. בג"צ באמת נשאר מאוד זהיר ובתחום הסמכות שלו, ולכן אני מתפלאת גם על ראש הממשלה וגם על השרים שפשוט משתלחים עכשיו בברוטליות בבית המשפט. אני יכולה להבטיח לך שלו בג"צ היה זורק אותנו מכל המדרגות, היינו מכבדים את ההחלטה הזאת.
ריזל: אבל בג"צ די זרק אתכם מכל המדרגות מרוב הבחינות. שוב, את רוב הסעיפים הוא קיבל, רק את הנושא של פסקת היציבות הוא נתן לכנסת אפשרות להצביע. כמו שאמר מיקי זוהר, ימצא הפתרון. בשורה התחתונה נתניהו די יצא פה וידו על העליונה.
שלי: זה לא עניין של כיפופי ידיים. אני הופתעתי, נדהמתי והופתעתי לטובה מעוצמת ההחלטה. האמת היא שחשבתי שבג"צ יתערב פחות. בג"צ בחר לתקוף את הדבר הכי גדול, הכי רחב והכי משמעותי, והוא באמת הסעיף שלא קיים בשום מקום אחר, בשום דמוקרטיה אחרת בעולם, הכבילה המוחלטת הזאת. אני אומרת, גם עם ממשלה שאני לא מסכימה איתה, עושה הרבה שגיאות ואני הולכת להיאבק בכל תו במתווה הזה, המאבק הזה לא תם, אבל מכבדת את ההכרעה.
ריזל: מה זה אומר שתאבקי בכל תו? גם אם הכנסת תאשר את זה תמשיכי להתנגד?
שלי: קודם כל, הכנסת עוד לא אישרה. יש לנו קרב בכנסת.
ריזל: כן, אבל בוא נניח שהכנסת תאשר את זה, אין לך הרבה מאוד אופציות.
שלי: בוודאי שיש לי אופציות. כשאדם נלחם על דבר צודק למען הציבור, ממשיכים להיאבק עליו כל הזמן.
ריזל: לא תמיד מצליחים.
שלי: כן, אבל במקרה הזה אני יכולה להגיד ששני מאבקים ארוכי טווח שלי – המאבק להגבלת שכר הבכירים וליצירת איזה קשר בין השכר המטורף של הבכירים לשכר של העובדים העניים נחל הצלחה אחרי שבע שנים של מאבק. לפעמים צריך להתעקש כשנלחמים למען משהו צודק, גם נגד כוחות גדולים. גם בעניין של מתווה הגז, זה מאבק למען הציבור, הוא מאבק צודק ואני לא מתכוונת להרפות ממנו. אתמול נרשמה נקודה של ניצחון מאוד משמעותי. נכון, אתה צודק, המאבק עדיין לא תם."

להזאנה לראיון המלא: