עם מתנות כל כך מדהימות, מה כבר אוכל לקבל בימי ההולדת הבאים?

1 באפריל, 2016

שני נצחונות מדהימים בשבוע אחד: בג"צ הגז והחוק להגבלת שכר בכירים, ועוד ביום ההולדת שלי. לא תמיד הכסף הגדול מנצח. לפעמים אלה הציבור, ההתמדה והצדק. גם מתוך האופוזיציה אפשר לחולל שינויים דרמטיים. וגם התייחסות ראשונה לבדיקת המשטרה על בוז'י, וראיון הישר מהמחצית של הפועל קטמון.

 

 

קריקטורה של אורי פינק במעריב, שדי מתמצתת את השבוע עתיר ההישגים הזה.

 

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

איזה שבוע מדהים זה היה! חגגתי בו יום הולדת, ואני חייבת להודות שהוא היה מתוק במיוחד, ועתיר מתנות שיהיה קשה להתחרות בהן בימי ההולדת הבאים שלי. החוק להגבלת שכר שכר הבכירים ויצירת זיקה בינו לבין עובדי הקבלן, וההכרעה המדהימה והמפתיעה של בג"צ בעניין הגז. 

 

אלה מתנות נהדרות. הן מביאות לידי בטוי את השקפת עולמנו ומראות שגם מתוך האופוזיציה אפשר לחולל שיניים דרמטיים. וגם - הן מוכיחות, שוב, שכשנאבקים על רעיון צודק ומציבים חזון שבתחילת הדרך עשוי להראות דמיוני, או הזוי, או קיצוני – צריך לדבוק בו, ולעבוד בו קשה, גם אם זה דורש שנים ארוכות.

אז יש לנו סיבות טובות לחגוג ביחד, ואנחנו נעשה את זה! מזמינה אתכם לחגוג אתי עשר שנים בפוליטיקה. יכבד אותנו בנוכחותו נשיא המדינה רובי רבלין. ויהיו ברכות והרצאות קצרות גם מפרופ' ירון זליכה ומפרופ׳ דני גוטוויין, ועוד. ומוסיקה, ושתיה, ויהיה כיף. לאיוונט בפייסבוק הקליקו:

 

וחייבת לשתף אתכם בתגובה הורסת במיוחד בפייסבוק להזמנה הזאת:

 

עם איתן כבל ובוגי יעלון. סקר בציבור וציוני הפרשנים בתוכנית "המשחק המרכזי" של אטילה שומפלבי בערוץ הכנסת – בחרו בי לח"כית החודש, ובבוגי יעלון לשר החודש. אז תודה למי שהשתתפו בסקר, ותודה על כל הפרגונים של אטילה, יעקב ברדוגו, יואב קרקובסקי ומשה גלסנר: "המנצחת הגדולה של החודש. השינוי של שכר הבכירים הוא מהפכה שבכלל אי אפשר עוד לתפוס אותה ולאמוד אותה" (ברדוגו) "אם היא מצליחה בתום 10 שנים בכהונה שלה בכנסת שהיא מציינת ממש עכשיו, כל כך הרבה מהאידאולוגיה שלה להכניס לספר החוקים - הצלחה אדירה." (קרקובסקי) "אם יובל שטייניץ מזוהה עם הכישלון, שלי יחימוביץ' מזוהה עם הניצחון הרבה יותר מכל אחד אחר. (גלסנר) "זה היה החודש שלה: כך נראה חודש טוב של פוליטיקאי פעלתן, חזק, עוצמתי, שלא מוותר" (אטילה).

לצפיה הקליקו: 

 

כבל. אז אם אנחנו כבר יחד בתמונה – אני רוצה להודות לידידי איתן כבל, יו"ר ועדת כלכלה על חלקו הגדול מאוד בנצחון בבג"צ גז. הרתמות מוחלטת, בלי פחד, ועם הפעלת כל הכישורים הפרלמנטריים הרבים והמצוינים שלו, כבוד, איתן.

יעלון. אם אנחנו יחד בתמונה וגו' - יעלון הוא חברה מצוינת להיות בה. העמידה הנחרצת והאמיצה שלו כדי לשמור על צלם האנוש וערכי הבסיס של החברה והצבא, ראויה לכל שבח. זה ההבדל בין מנהיג לבין סתם פוליטיקאי.

 

על השבוע המעולה הזה העיבה הודעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כי המשטרה פותחת בבדיקה בעניין יו"ר המפלגה שלנו, יצחק הרצוג. אני מודעת לבדיחות ולפרשנויות כאילו זו המתנה השלישית שקבלתי השבוע.

 

 

גם אם הציוצים האלה משעשעים, זה מאוד, מאוד רחוק מן המציאות.  זה היה סיום קשה ומכביד לשבוע נהדר. בטח שמתם לב שלא הגבתי. אתם יודעים שלרוב אני לא מהססת במה שקשור לשלטון החוק, נקיון כפיים ומאבק בשחיתות, ולא עושה הנחות לחברים. 

הפעם זו סיטואציה מביכה בשבילי. דווקא כיוון שלפחות אחד העניינים הנחקרים קשור ישירות אלי – מימון לא חוקי לכאורה של קמפיין הכפשה נגדי בפריימריס 2013. לכן כל מה שאני אומרת תמיד, בעקביות, אם יאמר עכשיו - עשוי להתפרש הפעם כאישי או כפוליטי, ולהיצבע בצבעים זרים ולא ענייניים, לכן אחסוך במלים. כמו תמיד, אני פשוט מקווה שהצדק יצא לאור. סומכת, כמו תמיד, על המשטרה, הפרקליטות ועל כל מוסדות שלטון החוק, ומייחלת שהמפלגה שלנו לא תשלם מחיר כבד מדי. 

 

ראיון אדום-אדום בטדי. טוב, ועוד התייחסות לארועי השבוע, היום אחר הצהריים בטדי, במחצית, הפועל קטמון ירושלים - הפועל ירושלים. גיא לרר, מגיש "הצינור", ואני - אוהדים של הפועל קטמון ירושלים, וגם בעלים - כי זו קבוצה בבעלות האוהדים. אבל בשביל זה בסבבה, ואצלו ביסורים. הוא במתח נוראי כל המשחק. לכן מגיע לו שאפו על כך שגייס את כוחות הנפש לראיין אותי ראיון קצרצר ביציע. בסוף הפסדנו 3-2, אבל שאר התוצאות במחזור האחרון של הליגה הסדירה נגמרו ככה שבכל זאת  אנחנו בפלייאוף העליון. כאן היום עם ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ועם גיא במחצית, הקליקו לשיתוף של הראיון עם גיא בעמוד הפייסבוק של "הצינור".

 

 

 

יש שופטים בירושלים. הנצחון בבג"צ הגז. אין מלים לתאר את חשיבות ההחלטה של בג"צ, המשתרעת אפילו אל מעבר למתווה הגז.  פסקת היציבות שבג"צ ביטל, זו שנתניהו בישל עבור חברות הגז, הייתה מלכתחילה מעוותת ונטולת כל הגיון חוקי. היא הפכה את חברות הגז לטריטוריה נפרדת עם חוקים משלה ועם חסינות ועוצמה שלא קיימות בעולם הדמוקרטי החופשי. ובלי שום יכולת של הממשלות הבאות, א אפילו הממשלה הזו עצמה, או הכנסת – לשנות ולתקן גם אם השגיאות והמחירים קשים מנשוא. 

למרות מסע האיומים והלחצים האדירים, הכסף הרב שנשפך לטובת הקמפיינים של חברות הגז, סוללות עורכי הדין, היחצ"נים, הלוביסטים והמומחים, העובדה שנתניהו הפעיל את כל כובד משקלו ואת כל אימתו וכוחו - שופטי בג"צ בחרו לבלום את הדורסנות חסרת-המעצורים שהופעלה לטובת טייקוני הגז, ולהציב תמרור 'עצור' בוהק כדי להגן על הציבור ועל הדמוקרטיה הישראלית.

זה ניצחון אדיר עבור אלפי הפעילים והפעילות שסירבו לשתוק אל מול חוסר הצדק של מתווה הגז. שהיו חכמים ונחושים ובקיאים וחרוצים, והוכיחו שהרבים והצודקים יכולים להכריע את האינטרסים של המעטים והחזקים. כל מאבק צריך מנהיג, ולמאבק הזה היתה מנהיגה: אורלי ברלב. כבוד, אורלי. לפוסט המלא בפייסבוק.

זה מה שצייצתי מייד, ואף זכה לכותרות, ומה שצייצה העורכת של "כלכליסט", גלית חמי: 

 

 

החלטת בג"צ תפסה אותנו בעין השופט, בסיור ובמפגשים במועצה האזורית מגידו, עם ראש המועצה איציק חולבסקי שהזמין אותי. משם הקמנו חמ"ל זמני. כאן מייד עם קבלת ההחלטה, בגל"צ אצל ירון וילנסקי, במהדורת החדשות של ערוץ הכנסת  אצל אודליה דהן כחילה, במהדורות החדשות של ערוץ 2  וערוץ  10:

 

 

וכאן ראיון מלא במבט, אצל אמיר אבגי בערוץ הראשון:

 

ולמחרת בגל"צ אצל ניב רסקין וברדיו דרום אצל מנדי ריזל, וכל זה כמובן רק מדגם קטן מהרבה מאוד תקשורת, גם כתובה.

 

 

 

 

וכאן בערוץ 2, גם על בג"צ הגז וגם על שכר הבכירים, אצל אברי גלעד והילה קורח:

 

 

ועכשיו לשמחה הלא פחות גדולה, שכר הבכירים. עד השניות האחרונות עשו הבנקאים נסיונות חצופים לטרפד את החוק להגבלת שכר בכירים. זה לא עזר להם:

 

עוד מעט הם יפגינו וידרשו פת לחם. הנה הנאום שלי במליאה לפני ההצבעה, טקסט ואחר כך הוידאו:

בשעות האחרונות היסטריה ופאניקה. מגילות של מכתבים מעורכי דין לוועדת הכספים, לשר האוצר, ליועץ המשפטי של הכנסת. וחתומים על הניירות האלה כל השמות המאיימים: גרוס, חודק, דודי תדמור הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים. כל המשרדים הכי יקרים מתגייסים כדי להפיל את החוק  שמוצבע עכשיו. והמכתבים מאיימים וארוכים ומנוסחים משפטית. ויש בהם בכי ונהי על הפגיעה הקשה והלא-מידתית בנושאי המשרה. עוד מעט הם יעמדו כאן, בהפגנה מול הכנסת, וידרשו את פת הלחם שלהם.

עכשיו, מה מטריד אותי? לא שהם נלחמים על השמנת שלהם, אלא שכולם מתייחסים אליהם ומתכתבים אתם ועונים להם. בפאניקה. מה לעשות. הבנקים לוחצים. אני רוצה לראות את הפעם האחרונה שפגענו בחלשים ביותר, במעמד הביניים, במקבלי הקצבאות ומישהו התייחס אליהם לפני שהעברנו את החוקים האלה. למה דווקא החזקים זכאים ליחס מיוחד?  למה שנדבר דווקא עם אותו קומץ שמרוויח מיליונים רבים בשנה, ומסרב לקבל  את העובדה שחוקקנו חוק?

זה לא מקובל עליהם. הם מעל החוק. הם דורשים מאתנו להמתין עוד, כדי שחלילה לא נפגע במטה לחמם, בשכר של שישה מיליון שקלים לשנה, שמונה מיליון שקלים לשנה. החוצפה הזאת, בראש חוצות להיאבק על השכר הזה ולא ללכת בשקט ולהגיד תודה, תודה על השכר המופלא, הנדיר והאדיר הזה, שרוב בני התמותה אינם זוכים לו.

ההישג מאוד גדול, ואני באמת רוצה לשבח אותך, אדוני יושב-ראש ועדת הכספים משה גפני, ליווית את החוק הזה שנים ארוכות. אנחנו הגשנו אותו שוב ושוב, חבר הכנסת חיים כץ ואני. גם אתה היית שותף לו בפאזות שונות וכל פעם הוא נבלם. ועל כן, תודה רבה על ההובלה היעילה והטובה של החוק הזה. וגם אני רוצה, כמובן, להודות לשר האוצר משה כחלון. זה ממש ממש לא מובן מאליו.

שום שר אוצר לפניו לא פגע בשכר הבכירים העשירים. נקודה. בכל פעם שאני אומרת את זה, זועקים לי מספסלי "יש עתיד" שלפיד התחיל. אבל רבאק, שנתיים היית שר אוצר יאיר לפיד, ובחרת שלא להעביר את החוק. וכחלון כשר אוצר בחר כן להעביר אותו. ועל כך אני רוצה להודות לו ולשבח אותו. וגם על כך שהקשיח אותו, הוריד את התקרה ל-2.5 מיליון. ועל כך שבעצה אחת אתנו הוכנסו שני מנגנונים נוספים – התקרה המתקפלת, שהיא עונש מאוד מאוד כבד, והדבר הנוסף שיש בו הרבה היגיון והרבה צדק פואטי והרבה יופי, והוא העובדה שאותם מנכ"לים שעכשיו בוכים ומפגינים מול הכנסת במר לבם על הפגיעה האנושה בהם, יכולים להעלות לעצמם את השכר כמה שהם רוצים. אבל כל מה שהם צריכים זה שהשכר שלהם הגבוה שאותו הם מעלים, לא יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך ביותר של עובדי הקבלן.

ואז מגיע אבל גדול גדול. למה שקורה עכשיו קוראים Backlash, גל נגד. פתאום יש מי שיוצאים מהחורים,  ומגלים את פרצופם האמתי. הם כן, הם כן בעד החוק; הם כן, הם כן בעד הגבלת שכירים, אבל – ואז מגיע אבל גדול גדול שמראה על חוסר נכונות מוחלט לקבל את החוק.

ובעיקר על מה יוצא קצפם? על אותו מנגנון הצמדה לשכר של העובדים העניים, זה הדבר שמטריף אותם. הם מוכנים לקבל הגבלת שכר בכירים אבל הם לא מוכנים בשום פנים ואופן שעובדת הקבלן שמרוויחה 23 שקלים לשעה, היא בחוצפתה תוצמד באיזשהו אופן למנכ"ל שמרוויח מיליונים. זה הדבר שהם לא מוכנים לקבל מוסרית כי בעיניהם הפשע הגדול ביותר. וחלילה להשוות בין העובד הנקלה, בעיניהם, עובד הקבלן, לבין אותו מי שמורם מעם ועכשיו מפגין באמצעות מכתבים מעורכי-דין על הפגיעה האנושה בשכרו וברמת חייו ובתגמוליו.

אני מאוד מאוד שמחה על החוק הזה. אני חושבת שזה אחד החוקים היותר כלכליים, היותר מוסריים, היותר צודקים שנחקקו כאן במשכן. הוא יוצר איזשהו קשר בין היקום הזה, בין קבוצה קטנה שמרחפת בצפלין מעל מדינת ישראל לבין אזרחי מדינת ישראל הרגילים. ועל כך שוב, אני באמת רוצה להודות לכל חברי, לכל מי שהצביעו בעד החוק הזה, לכל מי שנלחמו בעדו, ושוב, בראש ובראשונה לשר האוצר משה כחלון. כל הכבוד, אדוני שר האוצר

 

 

אצל בן כספית ואריה אלדד ברדיו ללא הפסקה, על חוק שכר בכירים בכלל ועל לבייב בפרט.

 

שני גיבורים מפוקפקים היו השבוע בפרוייקט שלנו, לב לבייב יו"ר בנק ישראל, ומנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן:

 

 

 

תמיד תוכלו להשתמש באפליקציה שלנו כדי לקבל איזשהו מושג על השכר המטורף של האנשים האלה:

 

אתמול יום חמישי! לפני 29 ימים סיפרתי לכם על יאיא פינק שלנו שיצא למילואים, על  משהו שנשמע כמו התחלה של בדיחה (ימני שמאלני ודרוזי וכו׳), ועל חבורה מגוונת ומרובת דעות שעושה יחד כבר שש שנים מילואים, ומצליחה לתפקד ולשמור על חברות, סולידריות ואהבה חרף ההבדלים. אז זהו, שאתמול נגמרו המילואים. זה הסטאטוס מאז וזה הסטאטוס מאתמול, עם סרטון מקסים ביותר של רגעי השאגות, הריקודים והשמחה על השחרור.

 

על  שחרורו האפשרי של קצב, ראיון בתוכנית סדר יום ברשת ב' אצל רן בנימיני

 

ומה קורה לאיש ימין שמסתייג מהפיכתו לגיבור של החייל שירה במחבל המנוטרל? "יהודה גליק הוא כמעט הכי ימין שתוכלו להעלות על הדעת. ממקימי "מנהיגות יהודית" של פייגלין, ראש החץ האקטיבי של התביעה לאפשר ליהודים להתפלל בהר הבית, מי שהיה בעצמו יעד לנסיון התנקשות, שכמעט צלח. גליק נפצע קשה, ונשקפה סכנה לחייו. הוא העז לומר 'אני מאמין שאסור לירות למוות באדם ששוכב מנוטרל גם אם הוא ערבי מחבל", וחטף קללות ואיומים... כבר ראינו אנשי ימין שברגע אחד, אם העזו להיות ממלכתיים, הפכו מטרה ל"אישומי" בגידה... וזו אחת הסכנות של המצאה אובססיבית של "בוגדים". אין לזה גבולות. בסוף זה מגיע גם אליך." לסטטוס המלא הקליקו על אחד המסרונים הרבים שיהודה גליק קיבל, ופרסם בעצמו:

 

 

 

הבוקר בנצרת עילית, הרצאת פתיחה לסמינר "יחסי כוחות" של קרן אייסף המצוינת, קרן בינלאומית לחינוך ולצמצום הפערים, שאת בוגריה האינטיליגנטים והערכיים אני פוגשת שוב ושוב. גם הפעם ההתרשמות היתה דומה. 

 

 

בסיור עם איציק חולבסקי, יור המועצה האזורית מגידו, ובמפגש עם חברים בעין השופט:

 

 

במפגש עם קבוצת המנטורינג ממכללת ספיר – נערות מפנימיות שונות בארץ שבאות ללמוד במכללה, בהובלת רחלי טל-הדר, מתמחה בלשכה שלנו, סיפרתי להן שגם אני למדתי בפנימיה, אחרי שהעיפו אותי מהתיכון, ועל כל המשמעויות של חיים בפנימיה. 

 

 

רוצים לפגוש אותי? הנה כמה ארועים פתוחים שאני משתתפת בהם השבוע:

 

בתל אביב,  יום שני 4.4, 30;19 בבית שחרית, דיון בסוגיה מעניינת – שכר בסיס לכל האזרחים במדינה, בלי קשר לרמת ההכנסה שלהם. אני שומעת ומגיבה. הקליקו לאיוונט בפייסבוק:

 

 

עמק יזרעאל. בכנס של עיתון "הארץ" במכללת יזרעאל, לקראת ועידת ישראל לשלום – אני בדברי הפתיחה לכנס. יום רביעי, 6.4, 10:30 בבוקר:

 

אירוע של מפלגת העבודה, אני מברכת:

 

אם אתם כבר חברי מפלגה, בכל זאת כדאי שתבדקו אם החברות שלכם בתוקף, כי לפעמים יש בעיות בגביה, ואתם נפלטים מהרשימה בלי ידיעתכם. כנסו ללינק הזה, בדקו מה המצב, והסדירו את התשלום עוד היום, רק כך תוכלו להצביע בבחירות הפנימיות השונות - לראשות המפלגה, לרשימת חברי הכנסת, אבל לא רק. הבחירות הכי קרובות הן למשמרת הצעירה, אז קדימה. http://109.226.63.248/Member/CheckMembership

 

אם אתם מזדהים עם הערכים והדרך שלי, רוצים לחזק אותי, להיות חלק מהמאבקים ומההישגים החשובים שלנו – תתפקדו ותפקדו חברים ובני משפחה. כך תוכלו להצביע בפריימריס לח"כים ולראשות המפלגה.

עלות ההתפקדות: 75 שקלים בשנה, ו – 55 בשנה לבני פחות מ 25 ויותר מ 64 לנשים ו-67 לגברים. מעט מאוד בשביל להשפיע הרבה מאוד. אפשר לפקוד ולהתפקד עכשיו כאן: https://www.shelly.org.il/mifkad  ואם אתם מעדיפים בטלפון, כתבו לנו מייל לכאן hitpakdutshelly@gmail.com בצרוף שם מלא ומספר טלפון, ואנחנו נחזור.

 

יהיה מאוד נחמד אם אחרי ההתפקדות תעלו אצלכם פוסט ובו תספרו למה התפקדתם. קראו גם לחברים שלכם לעשות אותו הדבר. צרפו לפוסט גם את הלינק להתפקדות. שימו את הפוסט גם אצלי על הקיר ובתגובות. כל שבוע אני מפרסמת כאן אחד. הנה:

 

תודה טל ותודה ענקית לכולכם,

 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי