שלי על דברי שקד: "השתלחות ברוטלית וגסה בבית המשפט העליון, ניסיון לחסל את עצמאותה של מערכת המשפט"

4 באפריל, 2016
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים של רשת ב', "בחצי היום" עם אסתי פרז, והתייחסה לדבריה של שרת המשפטים איילת שקד כנגד שופטי בג"צ בקשר לפסיקתם בעניין מתווה הגז, וכן לחשדות נגד יו"ר מפלגת מפלגת העבודה יצחק הרצוג הנמצאים בבדיקת המשטרה.

מתוך דבריה בעניין שרת המשפטים:

"שלי: אני שמה בצד את הטיעונים לגופו של מתווה הגז. אני חוששת ואף יודעת שהשרה שקד לא מכירה את מתווה הגז ומעולם לא ניסתה להתעמק בו. לו היא הייתה, היא הייתה מבינה שבית המשפט חוסך כסף למדינה. אבל תפקידו של בית המשפט העליון הוא לא לעשות חישובים כלכליים. אני רוצה להתייחס לתוכן הדברים שלה נגד בית המשפט. אני חושבת שזו השתלחות ברוטלית, גסה, מסוכנת, אלימה. אני חושבת שזה ניסיון חיסול של עצמאות מערכת המשפט. זה ניסיון להפחיד את השופטים, לאיים עליהם. זו בעיקר התנהלות אומללה של מי שאמורה לחזק את בית המשפט העליון בישראל. היא שרת המשפטים של מדינת ישראל. יש לנו בית משפט עליון מהטובים ומהמוערכים בעולם, ובמקום לברך על זה שיש לנו בית משפט חזק כזה היא מנסה בכל הכוח להחליש אותו.
פרז: מותר לבקר את השופטים.
שלי: מותר לבקר את השופטים, בהחלט. הם אמנם מורמים מעם, הם הרשות השופטת, אבל בהחלט ההחלטות שלהם ניתנות לביקורת. אנחנו עדים בתקופה האחרונה גם מצד ראש הממשלה אבל עוד יותר בחריפות מצד שרת המשפטים לא לביקורת. זו לא ביקורת. זו השתלחות נגד יסודות בית המשפט העליון. זו כפירה בזה שמדינה דמוקרטית צריכה הפרדת רשויות וצריכה רשות שופטת חזקה והעצמאית שלא מושפעת מפוליטיקאים. איילת שקד מוחה על כך שבית המשפט העליון לא קשוב לעמדותיה, לדעותיה, לצרכיה. אגב, לפעמים הוא גם לא קשוב לדעות ולעמדות שלי. אני מזכירה לך שבעתירה אחרת שהגשנו בשעתו לבית המשפט נגד ייצוא הגז, שהגשתי בשעתו ביחד עם מי שהיום מכהן כנשיא המדינה, רובי ריבלין, ועם משה גפני, בית המשפט דחה אותנו. האם העזנו להגיד דברים כה אלימים וכה בוטים נגד הרשות השופטת? את יודעת, היו כמה חודשים של מין העמדת פנים כזאת כאילו הכל נופת צופים, אבל עכשיו אני חושבת שבאמת מתגלות הכוונות האמיתיות. אני מאוד חוששת לשלומו של בית המשפט העליון. אני רוצה להצטרף לדברים שאמרה כאן כבוד נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת דורית ביניש. גם המתקפה המאורגנת נגד פרקליטות המדינה היא חלק מהניסיון לזעזע את אושיות שלטון החוק. כל סוגיית הביקורת על הפרקליטות, שממילא מבוקרת מכל כיוון אפשרי ובכל פעם בא מישהו שרוצה לבקר אותה עוד קצת כדי להחליש אותה עוד קצת – אני רוצה רק להזכיר אזכור היסטורי מתי היא נולדה. היא נולדה בתקופה שראש הממשלה היה אהוד אולמרט והתנהלו נגדו חקירות, והוא עשה הכל כדי להחליש כל זרוע של שלטון החוק. זה מאוד מצער שיש לו ממשיכים בדמותם של איילת שקד וחבריה.
פרז: ואת חושבת ששרת המשפטים שקד לא יכולה להמשיך בתפקידה בתחום זה של משרד המשפטים?
שלי: לו את שואלת אותי, ראש הממשלה היה צריך לפטר אותה מתפקידה. אני חושבת ששרת משפטים שמנסה לפורר לחלוטין את מערכת המשפט זה בערך כמו שר חינוך שינסה לפורר את מערכת החינוך או שר בריאות שינסה לפורר את מערכת הבריאות והוא יקרא תגר על זכותם של רופאים להחליט איזה טיפול חולה זכאי לקבל. זה פחות או יותר באותו מדרג. אני מצפה משרי ממשלה באשר הם, ולא משנה מה עמדותיהם ומאיזה מפלגה הם באים, שיתנו גיבוי לגופים שנמצאים בתחום שיפוטם ולא ינסו לחרב אותם, להרוס אותם ולרוקן אותם מתוכן. אני אומרת לכם, אני מאוד מודאגת מהדברים האלה, אבל דבר אחד אני חייבת לומר, וכאן אני קצת חולקת על כבוד השופטת ביניש. אני חושבת שהציבור לא שותף למתקפה הזאת. בכל סקר שנעשה על מעמדם של מוסדות בישראל, בית המשפט העליון זוכה לציונים מאוד גבוהים. המתקפות האלה לא משפיעות על אמון הציבור בבית המשפט העליון. דווקא המערכת הפוליטית מקבלת ציוני אמון מאוד נמוכים. אני מאמינה שחלק מהציונים הנמוכים שהמערכת הפוליטית מקבלת, לצערי הרב, הם כתוצאה מהתנהגות כל כך לא אחראית של שרים בממשלה."

בעניין החשדות לעבירות במימון מפלגות נגד יצחק הרצוג אמרה: "הרי דברים שקשורים לשלטון החוק אני לא עוברת עליהם לסדר היום ואני גם לא עושה הנחות למפלגתי בעניין הזה, ולראיה ההתייצבות שלי לצד נשיא המדינה רובי ריבלין והסירוב שלי לתמוך בשעתו בפואד בן אליעזר למרות שהיה איש מפלגתי, בגלל סוגיות של ניקיון כפיים. אבל כאן במקרה הספציפי הזה, ואני מודעת לכך שקולי צריך להישמע, אני לא כופרת בזה לשנייה, אבל במקרה הזה אני נמצאת בסיטואציה שהיא מאוד מביכה כיוון שאותה בדיקה מתייחסת לכאורה לסוגיה שכוונה ישירות נגדי, לכאורה קמפיין שלילי ששולם נגדי ונגד שמי. לכן כל דבר שאני לא אגיד כאן בכל זווית אפשרית לא יתפרש בצורה עניינית, ועשוי להתפרש כפרסונלי או כפוליטי. אני ממש לא רוצה להיות במקום הזה. אני סומכת על משטרת ישראל, אני סומכת על היועץ המשפטי לממשלה, אני סומכת על בתי המשפט, אני סומכת על הפרקליטות. אני אומרת את זה שוב ושוב, והעמדה שלי לא משתנה. הגופים האלה לא נקיים משגיאות, אבל הם גופים שאני חייבים לשים בהם את מבטחינו. לכן אני בטוחה שהם ידאגו לכך שהצדק יצא לאור והאמת תתגלה, תהא האמת אשר תהא. אני לא מכירה את פרטי העניין, אבל אני לחלוטין סומכת על המשטרה והפרקליטות."

להאזנה לראיון המלא: