שלי על דברי שקד: "הייתי מצפה משרת המשפטים לחזק את מוסדות המשפט, ולא לבעוט בהם ולהחליש אותם"

5 באפריל, 2016

שלי התראיינה בתכנית "שש עם" עם עודד בן עמי בערוץ 2, והתייחסה לדבריה של שרת המשפטים איילת שקד נגד שופטי בית המשפט העליון בגין פסיקתם בעניין מתווה הגז, וכן לבדיקה המשטרתית המתנהלת כנגד יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג בגין עבירות מימון מפלגות.

מתוך דבריה על התבטאויותיה של שרת המשפטים:

"שלי: אנחנו לא עוסקים כאן, עודד, בביקורת, אנחנו עוסקים בהתגוללות תמידית ויומיומית על כל פסיקה של בית המשפט העליון שלא מוצאת חן בעיני הפוליטיקאים. בבחינת בית המשפט העליון יפסוק והפוליטיקאים שזה לא מוצא חן בעיניהם יתגוללו עליו, יאיימו להצר את צעדיו, יגידו שצריך להגביל את סמכויותיו, לשנות את שיטת מיניו השופטים. אנחנו מדברים פה ממש על איומים. היום נחצה ממש גבול. שמענו פשוט איומים ברוטליים. זו לא ביקורת אלא התגוללות. אני רוצה להגיד לך, עודד. תאר לעצמך ששר הביטחון בוגי יעלון היה מותח ביקורת לגיטימית במרכאות כפולות ומכופלות על החלטות מבצעיות של צה"ל לעין כל. תאר לעצמך ששר החינוך היה מתגולל על המורים בוקר-בוקר. תאר לעצמך אפילו ששר האוצר משה כחלון, שאני מניחה שיש לו ביקורת כלפי פקידי אוצר מסוימים, היה כל יום פותח בהתגוללות עליהם. זה לא ממלכתי, זה לא נכון.
בן עמי: הדוגמאות שאת נותנת היא של שרים שממונים. שר הביטחון ממונה על הצבא, שר החינוך ממונה על המורים. במקרה הזה שרת המשפטים לא ממונה על בית המשפט העליון.
שלי: אני לא מקבלת את ההגדרה הזאת. אמנם השופטים הם כמובן עצמאיים, יש להם עצמאות שיפוטים, זו המהות של בית המשפט העליון. מה שעושה השרה, שכן יש לה אחריות בפירוש, אחריות ממלכתית לבתי המשפט, היא גם יושבת בראש הוועדה למינוי שופטים – אני מצפה ממנה לחזק את מוסדות המשפט של מדינת ישראל ואת מוסדות שלטון החוק, ולא לבעוט בהם ולהחליש אותה כל הזמן. אני חושבת שהדוגמאות שנתתי הן מאוד מייצגות. הרי גם שר הביטחון לא נותן ישירות פקודות לאלופים או למג"דים. הרמטכ"ל הוא זה שעושה את זה.
בן עמי: יש שרשרת.
שלי: יש שרשרת. ועודד, זה באמת לא קשור לעמדות פוליטיות.
בן עמי: אבל בכל זאת אני מניח שהאמירה שלה, של השרה שקד, שמתייחסת למי שרוממות חופש הדיבור בגרונם, היא בוודאי דיברה אלייך. את לא מוכנה לשמוע ביקורת כשהיא לא נוחה לך.
שלי: למה? הנה, שמעתי את איילת שקד, והנה אני, במסגרת אותה רוממות חופש ביטוי, אומרת את דעתי על דבריה. זה הכל. לא אמרתי שצריך לקחת אותה באזיקים מהאולפן.
בן עמי: אמרת שאת מצפה שראש הממשלה יפטר אותה.
שלי: נכון, כן. אמרתי אמרתי שהיא אמירה ציבורית, ערכית, אידאולוגית, פוליטית. אותו חופש ביטוי שהיא לוקחת לעצמה בחוסר אחריות נוראית, היא צריכה גם להבין שאותו חופש ביטוי שמור לי כמי שחולקת עליה מחלוקת מאוד גדולה. עודד, באמת חשוב לומר שאלה לא סוגיות של ימין ושמאל. אגב, אותו בג"צ פסק לרעתנו בעתירה בנושא הגז, עתירה אחרת, לפני שנה וחצי, שבכלל הגשתי אותה ביחד עם חברי כנסת מהימין, למשל. לא העזנו לרגע אחד להתגולל על שופטי בית המשפט העליון בגלל שהם לא פסקו לרוחנו. יש עניין שהוא מעבר לפוליטיקה של ימין-שמאל, חרדים-חילונים, וזה אחריות למוסדות הממלכתיים שאנחנו סומכים עליהם ואנחנו רוצים שהציבור יסמוך עליהם. אתה יודע מה משמח אותי פה? בכל משאל, בכל סקר שנעשה, בית המשפט העליון מקבל ציונים מאוד גבוהים מהציבור, ואילו המערכת הפוליטית מקבלת ציונים נמוכים בין היתר בגלל ההתנהגויות האלה."

בעניין הבדיקה המשטרתית המתנהלת כנגד יצחק הרצוג הוסיפה: "אני מסתייגת מהניסיון להפוך את זה לפרשייה פוליטית ולחיפוש מלשינים ולהפוך את זה להתגוששות פוליטית. זה לא. אני חושבת שזה פשוט לא נכון לקחת את זה לשם. עודד, בדרך כלל בעניינים של שלטון החוק, כמו למשל עכשיו באולפן, אני מאוד פעילה ואני אומרת את עמדתי, ואני גם לא מהססת לבקר אנשים ממפלגתי. ראה מקרה פואד, שסירבתי לתמוך בו לנשיאות למרות שכל סיעתי תמכה בו, בגלל עניין של ניקיון כפיים שהוא מעוד משמעותי בעיני. אבל כאן במקרה הזה, אני אומרת לך את האמת, הסיפור הזה מביך אותי בגלל שאני קשורה אליו ישירות, בגלל שאותה חקירה לכאורה, שבאמת איני יודעת עליה דבר, אותה חקירה לכאורה היא נגד קמפיין שמומן לכאורה באופן לא חוקי, קמפיין הכפשה נגדי. לכן כל מה שאני אגיד לך עכשיו על זה אני אחשד או בפרסונליות או בחשבונות אישיים או במניעים פוליטיים. לכן כאן אני מרגישה שיש לי הרבה פחות חירות להתבטא. אני כן, שוב, וזה ממש המשך ישיר לתחילת השיחה שלנו, אני בוטחת במשטרה, אני בוטחת בפרקליטות, אני בוטחת ביועץ המשפטי לממשלה. אני רוצה תמיד, כמו בכל הליך משפטי מכל סוג ובכל שלב, שהאמת תיחשף ושהצדק יצא לאור. עד אז אנחנו צריכים לכבד את המוסדות האלה."