שלי בערוץ 10: "על ראש הממשלה לפטר את איילת שקד"

5 באפריל, 2016

שלי התראיינה בתכנית הבוקר של ערוץ 10 עם אור הלר ומיה זיו וולף והתייחסה לדבריה של שרת המשפטים איילת שקד כנגד שופטי בית המשפט העליון בעקבות פסיקתם בעניין מתווה הגז, וכן לחשדות נגד יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג הנמצאים בימים אלה בבדיקת המשטרה.

מתוך דבריה בעניין השרה שקד:
"הלר: את קוראת לשרה שקד להתפטר מתפקידה בעקבות דבריה אתמול.
שלי: אני לא קוראת לה להתפטר. אני קוראת לראש הממשלה שיש לו אחריות ממלכתית, אני מקווה, על כל אזרחי מדינת ישראל ועל מערכת המשפט שאת חשיבותה קשה לתאר במילים, חוסנה של המערכת הזאת, חשיבות שלטון החוק – אני קוראת לו לדאוג לכך שמי מופקדת על מערכת המשפט לא תרסק אותה מידי יום ביומו בצורה כל כך ברוטלית ואלימה.
זיו וולף: אז במילים אחרות את קוראת לראש הממשלה לפטר אותה?
שלי: כן. לא במילים אחרות. אלה המילים שאמרתי במו פי. שרת המשפטים איילת שקד, בניגוד גמור לאנשים שישבו כאן בפאנל הקודם, יושבת אורנה בן דור, יוצרת שאני מתנגדת לדבריה אבל יש לה זכות מלאה וחופש ביטוי מוחלט ליצור כאוות נפשה ולומר את הדברים שהיא חושבת לומר, כאן יש שרת משפטים שיש לה אחריות ממלכתית על שלטון החוק במדינה ישראל, על בית המשפט העליון. מה שהיא עושה באופן רצוף ואתמול הגיע לידי שיא חדש זה כאילו שר הביטחון בוגי יעלון יכסח את הצורה לגורמי צבא. זה כאילו שר החינוך נפתלי בנט ישב ויוציא את דיבתם של המורים רעה.
זיו וולף: זה כאילו שרת התרבות תנסה לסגור מוסדות. לא, סליחה.
שלי: לא, עד כאן.
הלר: זה לא יכול לקרות במדינתנו.
שלי: עד כאן, אבל באמת אני מייחסת לזה חשיבות מרחיקת לכת. עיקרון הפרדת הרשויות ועצמאות בית המשפט העליון זה ערך בפני עצמו והוא באמת יסוד לדמוקרטיה. כאן אנחנו רואים התנפלות שהיא אלימה. יש כאן רצון להפחיד, יש כאן רצון לאיים, יש כאן רצון לגרום להיסוס ויש כאן רצון לפגוע בעצמאות של מערכת המשפט. זה מאוד חמור בעיני.
הלר: את קוראת לנתניהו לפטר את השרה שקד, אבל אולי בדיוק בגלל עמדותיה הוא מינה את השרה שקד להיות שרת משפטים?
שלי: יכול להיות, וגם ראש הממשלה לא צח כשלג בעניין הזה כיוון שגם הוא התגולל על פסיקת בג"צ בנושא מתווה הגז. באמת על מתווה הגז ישבתי כאן באולפן ודיברתי לא פעם, אבל אני רוצה להגיד – זה לא הנושא שלנו. הנושא הוא באופן יוצא דופן בשבילי לא מתווה הגז.
הלר: אבל שמעתי את השרה שקד אומרת ששופטי בג"צ רוקנו את הארנק ואין להם את האחריות למלא אותו, בהתייחס למתווה הגז.
שלי: אני אגיד שני דברים. ראשית, היא טועה. באמת. לא רלוונטי בכלל האמינה הזאת. אין קשר בין המציאות של מתווה הגז לבין הביקורת הזאת, והיא גם באמת לא הייתה שותפה לדיונים על מתווה הגז. שנית, אוי ואבוי לנו אם נצפה מהמשטרה וממערכת המשפט לשבת עם מחשבון ולבדוק כמה עולה כל החלטה. זה התפקיד של מערכת המשפט? האם המשטרה כשהיא יוצאת לחקירה או הפרקליטות כשהיא מחליטה לפתוח תיק או מבקר המדינה כשהוא מחליט לפתוח בבדיקה יסודית של כשל כלשהו צריך לעשות את החישוב הזה? זה דבר שהוא מופרך לחלוטין. אנחנו רוצים עצמאות שיפוטית והחלטות מוסריות וצודקות ומאוזנות. אתם שואלים אותי, גם לי יש ביקורת על בית המשפט העליון. אני חושבת שהוא לא מספיק אקטיביסטי בעיני.
הלר: לא מספיק?
שלי: כן, לא מספיק אקטיביסטי. הרבה פעמים אני חושבת שבית המשפט העליון מאוד מהוסס, מאוד מאופק, מאוד מרוסן. גם בסיפור מתווה הגז.
הלר: כי מפחידים אותו גורמים פוליטיים?
שלי: אני מאוד מקווה שלא. תראו, גם אני לפני שנתיים עתרתי לבג"צ בעניין אחר של הגז, בעניין ייצוא הגז. אגב, יחד עם יו"ר ועדת הכספים משה גפני ויחד עם מי שמכהן היום כנשיא המדינה, רובי ריבלין מהליכוד, ויחד עם אבישי ברוורמן שהיה יו"ר ועדת הכלכלה. העתירה שלנו נדחתה ע"י שופטי בג"צ. האם העלנו על דעתנו לרגע אחד להתגולל כך על בית המשפט העליון בגלל שלא קיבלנו החלטה שמתאימה לטעמנו? יש כאן חוסר ממלכתיות מאוד קשה, ואני מצפה משרי ממשלה, גם כשעמדתם שונה משלי, וזו לא סוגיה של ימין ושמאל – שיגוננו על מדינת ישראל ומוסדותיה. זה דבר כל כך בסיסי."

בעניין החשדות נגד יצחק הרצוג ובעניין הפרסומים לפיהם סעד אתמול ארוחת בוקר יחד עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הוסיפה:

"שלי: אני מודה שאני לא חשה בנוח לדבר על העניין הזה, כיוון שאותה חקירה לכאורה –
הלר: את היית היעד שלה.
שלי: אני הייתי היעד שלה לכאורה. לכאורה, לפי דברים שקראתי ואני לא מכירה את החקירה. הבדיקה נעשית בקשר לגוף ששולם לו כדי להכפיש אותי באופן יעודי. לכן כל מה שאני לא אגיד כאן עלול להיתפס כפוליטי או כאישי, למרות שבאופן מאוד עקבי יש לי עמדות ביחס להפרדת רשויות וקשר לשלטון החוק. אני מודה שהרגשתי לא נוח כשראיתי את התמונה הזאת (של הרצוג סועד עם היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט).
זיו וולף: שוחחתם מאז הפרסום?
שלי: מאז הפרשה עצמה כן אבל מאז הפרסום אתמול לא. אני לא חושדת לשנייה אחת שסביב שולחן ארוחת הבוקר מישהו העלה את סוגיית הבדיקה או החקירה. אני יודעת שלא. אבל יש עניין של מראית עין, ובעניין מראית העין היה נכון לחסוך מהיועץ המשפטי לממשלה את הפוטו-אופ הזה. אני חושבת על מה חושב לעצמו סתם אדם מהישוב כשהוא מסתכל על תמונה כזו והוא אומר לעצמו 'רגע, אבל גם לי היה איזה מגע עם המשטרה ואני לא זכיתי לשבת ולאכול ארוחת בוקר עם היועץ המשפטי לממשלה'. מראית העין כאן היא לא נאה בעיני."

לצפייה בראיון המלא: